Мінеральна вода для лікування панкреатиту

Панкреатит об’єднує цілу групу захворювань і симптомів, які супроводжуються запаленням підшлункової залози. В організмі людини підшлункова залоза виконує роль у вуглеводному, жировому та білковому обміні. На жаль, ми можемо не помічати жодних проблем з роботою підшлункової залози, поки вона в змозі виконувати хоч би 10 відсотків своїх функцій.


Коли настає такий збій, розвивається запалення підшлункової залози, вона перестає виробляти необхідні ферменти, і вони не поступають в травну систему, а залишаються в самій залозі.

Захворювання є порушенням відтоку секрету залози. В результаті ферменти, які в нормі повинні спрямовуватися в дванадцятипалу кишку, починають переварювати тканини самої залози.

Мінеральна вода для лікування панкреатиту

На щастя, є багато мінеральних вод, які можуть підтримати підшлункову залозу. Деякі люди сумніваються, чи корисна мінеральна вода при панкреатиті підшлункової залози, і якщо відповідь позитивна, то, як правильно її пити, і яку слід вибрати при цьому захворюванні? Важливе питання — чи є протипоказання до її прийому? Відповіді на усі ці питання розглянемо нижче.

Яку мінеральну воду пити при панкреатиті?

Порушення роботи підшлункової залози приводить до відхилень в роботі усієї травної системи. Для лікування панкреатиту сучасна медицина пропонує як традиційні, так і народні методи лікування. Особливе місце займає мінеральна вода. Корисні властивості певних джерел відмічали ще в древні часи. Люди помічали, що вживання води з певних джерел істотно впливає на здоров’я організму. Так зародилися перші бальнеологічні курорти.

Лікарі рекомендують пити мінеральну воду не лише в період загострення захворювання, але і в якості профілактики. Існує багато джерел, склад води яких дуже близький до складу соку підшлункової залози. Цілюща мінеральна вода покращує та сприяє кількості виробляючого соку і покращує його якість. Учені давно вже з’ясували, що краще всього підходять лужні мінеральні води.

Вичерпний список видів мінеральних вод складений ученими-бальнеологами. Вони розрізняються структурою та лікувальними властивостями. Найбільш поширені при панкреатиті наступні види мінеральної води:
Столова (утримує до 1 грама солі на літр);
Лікувально-столова (від 1 грамма до 10 грамів солі на літр). Вживається тільки за призначенням лікаря.
Увага: при панкреатиті навіть столова вода може бути призначена в меню тільки після рекомендацій дієтолога або гастроентеролога.
По іонному складу виділяють:
Хлоридну — стимулює вироблення ферментів усіх органів травлення;
Гідрокарбонатну — знижує кислотність шлункового соку, стимулює або загальмовує його виробляння (залежить від способу вживання), використовується також, для лікування каменів в нирках;
Сульфатну — стимулює секрецію усіх органів шлунково-кишкового тракту: шлунок, кишечник, підшлункова залоза;
Гідрокарбонатно-сульфатними є багато марок. Застосовуються для лікування виразки, гастриту, панкреатиту («Боржомі», «Дарасун», «Мінська»).

При зниженій секреції шлунку, при панкреатиті призначають комбіновану воду що включає і хлориди, і гідрокарбонат, і сульфати: Єсентуки № 4 і 17, «Нарзан» (виробництва Кисловодськ), «Азовська».
Немає причини виділити єдину марку для лікування панкреатиту. Є специфічні води, проте більшість з них мають складний комплексний склад корисних речовин, набір солей та мінералів.

Окремо варто виділити гідрокарбонатно-сульфатну воду з підвищеним вмістом кальцію: «Боржомі», «Нарзан», «Країнка». Застосовується при захворюваннях кишечника. Корисна при панкреатиті залізиста вода. Вона містить залізо у більш високому співвідношенні, ніж в інших марках. Її використовують для лікування анемії.
Лужна мінеральна вода має рівень кислотності вище 7 pH. Це вода загального призначення, має широкий спектр сфер застосування: дозволяє заповнити недолік лугів, якщо з якихось причин організм сам не справляється.

Навіть проста вода корисна для чищення протоків.
При панкреатиті можливий прийом багатьох мінеральних вод. Важливо, щоб вона була середньої мінералізації та без газу. При цьому захворюванні підійдуть наступні види:

 1. «Єсентукі» №4 і №20
 2. «Смирновська»
 3. «Слов’янська»
 4. «Боржомі»
 5. «Лужанська»

Із закордонних мінеральних вод багатьом понад усе відома вода курорту в Карлових Варах, розташованого в Чехії. Її призначають при багатьох захворюваннях травлення, у тому числі при панкреатиті та діабеті.

Мінеральна вода для лікування панкреатиту

Чим корисна мінеральна вода при панкреатиті?

Сучасні технології дозволяють робити штучну мінеральну воду, повністю відтворюючи склад певної води. А ось наділити лікувальними властивостями таку воду ще нікому не вдалося. Склад води зробити набагато простіше, ніж відтворити мінералізацію в природних умовах, коли вода збагачується багатьма дуже корисними компонентами. Піднімаючись з глибоких надр, вона на своєму шляху поповнюється унікальним набором натуральних компонентів, які сприяють лікувальному ефекту.
Важливий не лише набір тих, що входять до складу мінералів, але і температура, при якій вони поступають у воду та піднімаються на поверхню.

Мінеральна лужна вода при хронічному панкреатиті

Хронічний панкреатит — досить серйозне захворювання. Його лікування дуже тривале. Спільно з терапевтичними методами лікуваннями призначається мінеральна вода. Прийом води дозволяє понизити дію активних ферментів на підшлункову залозу.

Лужна мінеральна вода позитивно впливає на лікування цього захворювання, роблячи протизапальний ефект і значно полегшує перебіг хвороби. Така вода сприяє виділенню травного соку та жовчі, яка виділяється в травному тракті.

При хронічному панкреатиті воду приймають тільки в теплому вигляді, щоб запобігти спазму м’язового клапана. Призначають прийом води з мінімальних доз і поступово збільшують. Приймають її за годину до їди, щоб посилити секреторну діяльність.

Мінеральні води Єсентуки при панкреатиті

Мінеральні води міста Єсентуки дуже ефективні при панкреатиті. Ці хлоридно-гидрокарбонатні натрієві води містять ряд мікроелементів, гази, органічні речовини та інше. Вони стимулюють утворення еритроцитів в крові, підвищують рівень гемоглобіну, роблять антиспастичний ефект, що дозволяє значно зменшити біль.

Важливий момент: властивості води міняються залежно від часу прийому. Якщо випивати рідину під час їжі, то солі і мінерали посилюють секреторну функцію органу, стимулюючи залозу виробляти більше ферментів. Якщо пити натщесерце, за годину до їди — гальмує вироблення ферментів. Ефект від вживання мінеральної води при панкреатиті наступний:

 1. Стимуляція або стримування панкреатичної секреції.
 2. При запаленні підшлункової залози, заспокоєння больових відчуттів.
 3. Зняття спазму проток, їх «чищення».

Мінералка впливає не лише на панкреатит, але ще має загальний ефект. Наприклад:

 1. Стимулює рівень вмісту в крові еритроцитів, підвищує гемоглобін. Хворі панкреатитом часто страждають від супутньої анемії. Мінеральна вода здатна знімати її симптоми.
 2. Підвищує загальну резистентність інфекційним та вірусним захворюванням.

Однозначних рекомендацій не може бути. Будь-яка призначена лікарем вода за умови правильного дозування та порядку вживання дасть позитивний результат. Наприклад, навіть «Єсентуки» № 17, протипоказана більшості хворих панкреатитом, буде дорочною, якщо:
У хворого спостерігається стійка недостатність вироблення ферментів і необхідно стимулювати секрецію підшлункової залози.
Чітко розрахована норма рідини випивається за півгодини-годину до їди.
Тривалість курсу від 3 до 6 тижнів.
Об’єм до 300 мл на добу.

Як пити мінеральну воду при панкреатиті?

Курс лікування, призначений лікарем, може виглядати таким чином:

 • Тривалість — 3-4 тижні.
 • Прийом — за 1 годину до їди, 2-3 рази на день.
 • Приймають в теплому вигляді — близько 40 градусів.
 • Пити повільно, невеликими ковтками.

Доза на початку мінімальна — чверть склянки, при хорошій реакції збільшують об’єм до половини, потім до 3/4 склянки. І тільки при хороших показниках та відсутності побічних ефектів, дозування може бути призначене до цілої склянки.
Увага: холодна вода не має лікувального ефекту!

Мінеральна вода для лікування панкреатиту

Лікар може призначити не лише перераховані вище марки. Багато вод мають близький склад, крім того, на одному і тому ж родовищі можуть добуватися різні по складу види вод. Потрібний ефект для лікування, також підбирається в кожному випадку індивідуально.

При хронічній формі панкреатиту

Ремісія — кращий період для лікування при хронічній формі. Призначається відповідна дієта плюс мінеральна вода. Остання чинить протизапальну дію, знімає спазми проток, зменшує застій жовчі. Якщо, захворювання супроводить легка форма діабету, знижує рівень глюкози в крові.

При загостренні панкреатиту

У стадії загострення панкреатиту бажано повністю відмовитися від їжі та вживати по 3-4 ковтки лужної мінеральної води з невеликими інтервалами (хвилин через 30-40).

При холециститі та панкреатиті

Ці захворювання зазвичай діагностуються парою. Хворому в період загострення призначається вживання тільки теплої дегазованої води, харчування обмежується до нуля. Мінералка дозволить розвантажити підшлункову залозу, звільнити протоки, зняти больові відчуття. Добре підходять: Боржомі, Мінська, Нарзан, Архиз.

У гострій стадії панкреатиту

При загостренні марка підбирається особливо ретельно. Наприклад, допустиме вживання «Єсентуки» № 14 до 300 мл на добу, якщо пацієнт добре її переносить. «Єсентуки» № 17 заборонена в цей період.

Мінеральна вода виступить хорошою профілактикою рецидивів при лікуванні хронічного панкреатиту. Важливо дотримуватися правил прийому та сприймати її як цілющий засіб, а це означає, що слід перед вживанням порадитися з лікарем. Тільки він може визначити та призначити необхідний курс і норму прийому за один раз.

Протипоказання до вживання мінеральної води

Рідина не має бути газованою. Пити слід за чіткою схемою, дотримуючись часових проміжків та об’ємів. Протипоказання аналізуються індивідуально. Це можуть бути:

 • Фаза загострення панкреатиту (вона ж може бути і свідченням). Період загострення вимагає уважного відношення до меню, незалежно від того, про яке захворювання шлунково-кишкового тракту йде мова.
 • Хронічний пієлонефрит.
 • Сечокам’яна хвороба.

Чим корисні мінеральні води і як їх правильно пити з лікувальною метою?

 
 
Top