Що можна і не можна робити після видалення зуба

Видалення зуба, з цією процедурою багатьом доводилося зустрічатися. Цей термін відноситься до безболісного видалення коренів або цілого зуба з мінімальним травмуванням тканин так, що ранка після видалення гоїться без ускладнень. Кожного разу, коли відбувається операція, перше, що ми хочемо, це щоб її загоєння було без проблем і швидко. Більшість хірургів-стоматологів мають загальні стандартні рекомендації після операції по видаленню зуба і дають їх своїм пацієнтам.


Тому завжди треба слідувати і дотримуватися цих рекомендацій, щоб уникнути ускладнень в післяопераційний період, виключити вірогідність зараження. Коли цих інструкцій не дотримуються, видалення зуба може обернутися неприємностями та привести до затримки загоєння тканин.

Що можна і не можна робити після видалення зуба?

Після того, як лікар видалив зуб, він повинен дати рекомендації що можна робити і що не можна, впродовж першої доби після видалення і додаткову інформацію на подальші дні.
В основному ці інструкції для:

 • Контролю кровотечі;
 • Захист утвореного згустку крові;
 • Як мінімізувати набряк і біль;
 • Як чистити зуби;
 • Що можна їсти та пити.
 • Додатково він може виписати знеболюючі або антибіотики, що робити при онімінні в місці виривання зуба.
 • Але у пацієнтів часто виникають й інші питання:
 • Через скільки часу можна займатися спортом та фізичними вправами;
 • Чи можна вживати алкоголь;
 • Чи можна палити;
 • Через скільки пройде кровотеча і біль;
 • Чи можна полоскати порожнину рота;
 • Що робити якщо піднялася температура.

Що можна і що не можна робити в першу добу.

Перші 24 години після видалення зуба дуже важливі. Саме вони закладуть основу для швидкого загоєння. Після видалення треба знати 4 речі:

 • Не палити;
 • Прикусити тампон на годину;
 • Не пити навіть через соломинку;
 • Відпочинок.

Постарайтеся трохи відпочити після видаляння зуба. Ви можете почувати себе прекрасно, але не займайтеся справами і не будьте занадто активні в першу добу. Коли ви відпочиваєте, тримаєте голову в злегка вертикальному положенні. Уникайте різких рухів, які можуть викликати легке запаморочення.

Скільки йде кров після видалення зуба?

Відразу після видалення зуба спостерігатиметься деяка кровотеча з ранки. У дупло, що утворилося, лікар повинен покласти ватний тампон. Постарайтеся затиснути його зубами і потримати мінімум 45-60 хвилин. Така процедура є важливим чинником для швидшого припинення кровотечі. Бажано впродовж цього часу не міняти і не жувати цей тампон.

Якщо кров продовжує йти після цього періоду, можна скористатися вологими чайними пакетиками. У чаї містяться дубильні речовини, які покращують здатність згущуватися крові. Крім того, танін сприяє утворенню згустку в дуплі. Як правило, кровотеча зупиняється впродовж години. Якщо вона продовжує зберігатися, краще звернутися до лікаря.

Важливо. Уникайте напруженої роботи або виконання яких-небудь фізичних вправ, згинання, підйому тяжкості. У першу добу найголовніше відпочинок і спокійне проведення часу.

В деяких випадках стоматолог може припустити, що зупинка кровотечі може бути проблемою і тому він може покласти в ранку який-небудь кровоспинний засіб. Це потрібно для утворення згустку в дуплі і який сприяє нормальному загоєнню, оскільки поступово цей згусток замінюється грануляційною тканиною. Увесь цей процес триває, приблизно тиждень. Але саме перша доба має важливу роль, то все пройде нормально і без ускладнень.

Щоб захистити згусток, впродовж перших 24 годин після витягання зуба, ви повинні:

 • Уникати енергійного полоскання порожнини рота і випльовування, що може привести до видалення згустку;
 • Не торкайтеся пальцями і язиком до рани;
 • Не вживайте гарячі страви і напої;
 • Мінімізуйте різницю тиску у роті і зовні, не паліть. Якщо вам потрібно чхнути, чхайте з відкритим ротом. Якщо ви граєте на губному музичному інструменті, запитайте лікаря, коли можливо відновити зайняття.

Чи можна палити після видалення зуба?

Люди, які палять, як правило, випробовують більш високий рівень ускладнень із загоєнням. Це означає, що в першу добу треба відмовитися від паління, а по можливості впродовж двох днів.

Що можна і не можна робити після видалення зуба?

Через скільки можна їсти після видалення зуба?

Харчування важливе для підтримки хорошого здоров’я. І не лише. Правильне харчування, тобто необхідні поживні речовини, потрібні для загоєння пошкоджених тканин і швидкості загоєння. Тому їсти потрібно.

У першу добу намагайтеся харчуватися так, щоб їжа не потрапляла на ділянку, де була операція по видаленню зуба. Жуйте їжу іншою стороною. Це допоможе звести до мінімуму попадання шматочків їжі в ранку.

У цей період краще вживати м’яку (а краще рідку) їжу, не гарячу.
Що стосується через скільки можна їсти, то краще після того, як пройде дія анестезії. Спроба перекусити в той час, коли ще губи і щока затерплі, може привести до прикушення язика, губ або травми.

До нормальної їжі можна повернутися через декілька днів після операції. Якщо видалені відразу декілька зубів, то можливо треба буде почекати близько тижня.
Під час загоєння рани, треба їсти прохолодні, м’які продукти. Уникати твердих, смажених, хрустких. Не можна їсти сильно пряні та гострі.
Також треба уникати прийому алкогольних напоїв, включаючи пиво.

М’які продукти з меншою вірогідністю можуть травмувати ділянку видалення зуба.
Гарячі страви і напої можуть сприяти розчиненню або видаленню згустку. Тому в перші 24 години вживати їх заборонено.
Що можна їсти? Це можуть бути каші, пудинги, йогурт, желе, картопляне пюре, яєчня або омлет, теплий суп, прохолодні або теплі напої.
Не забувайте про дотримання питного режиму. Пити потрібно не менше 6-8 склянок чистої води в день.

Через скільки пройде оніміння?

Анестезія діятиме ще деякий час після видалення зуба. Окрім безпосередньо ділянки на яснах, де проводилася операція, вона може діяти на щоки, губи, язик.
Через скільки вона пройде залежить від знеболюючого засобу. Саме він є визначальним чинником. Є лікарські препарати, дія яких проходить через 2,5 години. А є ліки, які можуть діяти від 3-х годин і більше.
У міру закінчення дії анестезії ефект оніміння слабшатиме і поступово пройде.

Догляд за порожниною рота після видалення зуба.

Підтримка гігієни порожнини рота також важлива для успішного загоєння лунки від рани і підтримувати її треба з першого дня після того, як вирвали зуб.
У перший день після того, як був витягнутий зуб, краще уникати чищення зубів, які знаходяться поряд з видаленим. Там, де ця ділянка далеко, чистити зуби потрібно.
Впродовж першого дня треба робити ванночки (не полоскання) фізіологічним розчином або з ліками, які рекомендував лікар. Фізіологічний розчин можна зробити самим, розчинивши в склянці теплої води 0,25 чайної ложки звичайної кухарської солі.
Не треба робити ванночки або полоскання рідинами для полоскання рота. Вони можуть дратувати пошкоджену слизову оболонку ясен.

Що робити в наступні дні після видалення зуба?

Дотримуватися усіх рекомендацій, дані вам дантистом, важливо і в наступні дні. Адже загоєння ясен йде зазвичай від 7 днів і більше. Подальші дні матимуть велике значення для мінімізації ускладнень.

Зазвичай ці поради стандартні практично для усіх пацієнтів. Вони можуть відрізнятися і залежати тільки від конкретного випадку. Так, наприклад, якщо було складне видалення зуба, наклали шви та інше.

Що можна і не можна робити після видалення зуба?

У більшості випадків базовий догляд в наступні дні зводиться до наступного:

 • Не травмувати рану;
 • Дотримання гігієни порожнини рота;
 • При необхідності зняття швів у встановлений час.
 • Додаткові дії знадобляться при ускладненні, які можуть включати:
 • Тривала кровотеча;
 • Поява пухлини;
 • Поява шишки або синяка;
 • Не припиняється біль;
 • Сухе дупло (відсутність згустку);
 • Залишок кісткової тканини зуба;
 • Підвищення температури та інші ускладнення.

Важливо пам’ятати, що нові тканини, що утворюються, досить рихлі і містять багато крихких кровоносних судин, які легко пошкодити і вони можуть кровоточити. Можна також пошкодити шви, пов’язки або тканинні аплікації, якщо вони були накладені.
При їжі перші дні краще жувати в протилежній стороні порожнини рота. Також, краще на другому і декілька подальших днів вживати м’яку їжу, щоб випадково не травмувати пошкоджені тканини.

При чищенні зубів не треба сильно давити на ясна і зуби, і акуратно користуватися зубною ниткою. При сильному натисканні ясна можуть кровоточити.
У разі яких-небудь виділень краще уникати чищення перші 3 дні. Найчастіше таке буває при накладенні пов’язок або аплікацій.
У міру формування і загоєння тканини усі ці неприємні симптоми проходитимуть.

Після закінчення першої доби для швидшого загоєння можна починати промивати порожнину рота після їди, перед сном, в середньому від 4 до 5 раз на день. Поки не сформувався згусток, робити це треба акуратно.
Полоскати рот можна сольовим розчином. На другу добу і далі можна на склянку води додати вже чайну ложку солі.

Можна полоскати фізіологічним розчином, але тільки не рідиною для полоскання рота. Переваги сольового розчину полягають в тому, що він є ізотонічним, тобто в нім міститься стільки солі, що і у біологічній рідині організму, наприклад, в плазмі крові. Тому такий розчин не подразнює рану і не шкодить утворенню нової тканини.

Полоскання дозволяє м’яко очистити рану від некротичних тканин, які відшаровуються при загоєнні, видалити і зробити профілактику розвитку мікроорганізмів, а також шматочки їжі, які можуть потрапити в рану.

У міру загоєння потреба в полосканні зменшується. Як правило, це треба робити впродовж декількох днів.
В деяких випадках одного полоскання буде недостатньо, а треба буде промивати рану. Промивання рекомендується робити через декілька днів після видалення зуба.

Для цього застосовується спеціальний шприц із зігнутим тупим кінцем. Промивання роблять також сольовим розчином, який готується з 1/2 чайної ложки солі і склянки теплої кип’яченої води. Наконечник шприца поміщається над отвором і повільно вводиться розчин.

Коли знімають шви?

Після видалення зуба стоматолог може накласти за відповідними свідченнями шви. Деякі з них можуть бути такими, що розсмоктуються, інші треба буде зняти через певний час. Коли треба буде зняти такі шви, повинен сказати лікар. Зазвичай їх знімають через 7-10 днів. Процес зняття простий і безболісний.

Що можна і не можна робити після видалення зуба?

Після видалення зуба йде кров, що робити?

Відразу після того, як буде витягнутий зуб з лунки йтиме кров. Кровотеча може тривати впродовж декількох годин. Але поступово вона повинна зменшуватися. Незначні виділення крові можуть бути і через 24 години. Вони можуть змішуватися із слиною і створювати враження сильної кровотечі. Як правило, такі виділення яскраво червоного кольору.
Але, якщо з рани сильно через добу йде кров, і вона темна, треба звернутися до лікаря.

Після видалення з’явився набряк

Травма, отримана під час операції по видаленню зуба, може викликати набряк і припухлість. Зазвичай він тримається протягом доби, двох і потім спадає.

З’явився синяк після видалення зуба

У деяких людей може з’явитися синяк в області рота або щік, прилеглих до місця видалення. Це викликано просочуванням крові з області рани в навколишні тканини. Синяк може з’явитися не відразу, а через 2-3 дні. Він може пройти впродовж 2-3 подальших тижнів.

Біль після видалення зуба

Не рідкість, коли після такої операції спостерігається біль в яснах, які можуть віддавати в щоку, вухо і так далі. Вона може відчуватися добу і більше. Але зазвичай після 3 днів вона повинна слабшати. Якщо біль триває, треба звернутися до лікаря.
Тривалий біль може бути викликаний:

 • Післяопераційною інфекцією;
 • Відсутністю згустку в лунці;
 • Залишком кісткової тканини зуба;
 • Чужорідним тілом, що потрапило в рану;
 • Переломом щелепи;
 • Проблемою з носовими пазухами;
 • Болем від сусідніх зубів;
 • М’язовими спазмами.
 • Звичайно, залишити великий шматок зуба лікар не може, але при складному випадку в рані можуть залишитися дрібні осколки, які у міру затягування рани піднімаються вгору і їх можна відчути.
 • М’язові спазми і біль в щелепі може бути викликана:
 • Втомою, пов’язаною з тривалим відкриттям рота;
 • Загостренням раніше існуючою проблемою з щелепою;
 • Роздратуванням, пов’язаним з ін’єкцією місцевого знеболення.

Зменшити біль можна, приклавши теплий компрес на цю ділянку. Досить обернути пляшку з гарячою водою вологим рушником та прикласти на 20 хвилин. Такі теплі компреси можна робити кілька разів на день.

Можна прийняти ібупрофен як знеболююче. Як і скільки приймати його, повинен сказати лікар. Але в усякому разі не більше 4 разів через рівні проміжки часу.

Можна робити легкі вправи для відновлення рухливості щелепи: відкривайте повільно і закривайте рот, робіть легкі бічні рухи. Досить виконувати їх по 5 хвилин 3-4 рази впродовж дня.

Усі рекомендації, приведені вище, відносяться до загальних, які повинні знати і дотримуватися усі пацієнти. Не ординарні складні випадки і усі можливі ускладнення лікування, повинні спостерігатися і призначатися стоматологом. У нормальній ситуації через 5-10 днів лунка повинна загоїтись, і ви забудете про декілька неприємних днів у своєму житті.

Що можна і що не можна робити відразу після видалення зуба, рекомендації на відео.

 
 
Top