Барвінок лікарський та його властивості

Барвінок лікарський та його властивості

Барвінок — це багаторічна кучерява трав’яниста рослина, що стелиться по землі, яка відносяться до сімейства кутрових. Зустріти цю рослину можна в країнах Балтії, на Кавказі, в Центральній Росії і Україні. Також, барвінок росте в Північній Америці, Азії і Європі.

Загальні відомості про барвінок

Загальні відомості про барвінокЛистя барвінку досить міцні і живучі. Вони можуть зберігати свіжий вигляд навіть під шаром снігу. Ця рослина є символом вічної любові і життєвої сили. У стародавні часи йому приписували магічні властивості — тому, безліч людей носили засушені квіти барвінку при собі, щоб відганяти нечисті сили. У лікувальних цілях це рослина застосовували при сухот, цинзі, діареї та кровотечах. Використовувані частини рослини барвінок — квіти, стебла і листя.

У медичній сфері використовують барвінок рожевий і малий. До складу даної рослини входить близько вісімдесяти алкалоїдів, багато з яких мають отруйні властивості. Барвінок рожевий володіє величезною кількістю протипухлинних алкалоїдів (лейрозин, вінкрестін, вінбластин і інш.), що блокують ріст пухлини. Безліч з цих речовин відносяться до найважливіших і життєво необхідних лікарських засобів. Крім алкалоїдів, рослина барвінок володіє стероїдами, органічними кислотами, фенольними сполуками, глікозидами, дубильними речовинами, мінеральними солями і цукром. Використання даної рослини в народній і традиційній медицині засноване на його багатому складі і безлічі лікувальних властивостей.

Корисні властивості рослини барвінок

Лікарські засоби, які створюються на основі даної рослини, мають в’язку, протимікробну, гіпотензивну, судинорозширювальну, заспокійливу, кровоспинну і протипухлинну дію. Деякі компоненти барвінку надають гіпоглікемічну дію.

Використання барвінку в традиційній медицині

У поточний час на основі барвінку рожевого в Угорщині виробляються препарати вінбластину сульфат і вінкристину. Вони застосовуються в лікуванні лімфогрануломатозу та гострих лейкозів. Особливо вінкристин добре зарекомендував себе в терапії гострих лейкозів у дітей. Також, сировину з даної рослини використовується для приготування лікарського засобу «Розевін», який дуже часто призначають при мієломної хвороби, хоріоепітеліоме і лімфогранульоматозі.

Крім протипухлинних алкалоїдів, у виготовленні медичних препаратів нерідко використовуються і інші речовини, які входять до складу барвінку. Наприклад, угорський препарат «Кавінтон» містить деякі компоненти з барвінку малого. Також, з його складових виробляють «Вінкамін» (лікарський засіб, що володіє гіпотензивним дією), який використовується для лікування гіпертонічної хвороби та гіпертонічних кризів.

Ще барвінок малий входить до складу багатьох гомеопатичних препаратів.

Використання барвінку в народній медицині

Ліками, які засновані на барвінку, рекомендовано користуватися під ретельним контролем досвідченого фітотерапевта (щоб запобігти передозування). У нинішній час з барвінку рожевого виготовляється величезна кількість лікарських засобів, що застосовуються в лікуванні деяких передракових захворювань (наприклад, поліпоз, міоми, ендометріоз і інш.).

При лейкемії дуже часто використовують відвар із стебел, пагонів і квіток барвінку. Також, кошти з цієї рослини призначають для терапії порушень мозкового кровообігу, артеріальної гіпертензії, наслідків менінгоенцефаліту, поліневритів, атеросклерозу, остеохондрозу, депресії, психічних і неврологічних захворювань (неврози, шизофренія тощо).

Барвінок рожевий дуже ефективний при недугах вуха і горла. Водний настій цієї рослини використовується для полоскань ротової порожнини (при зубному болю і деяких захворюваннях порожнини рота). Настій з квіток барвінку застосовується в терапії порушень статевої функції у чоловіків. Для лікування виразки дванадцятипалої кишки багато лікарів призначають спиртовий настій даної трави.

Масло барвінку рожевого має протимікробну і ранозагоювальну дію. Його досить часто використовують при трофічних виразках. Масло рослини барвінок застосовують при гіперплазії передміхурової залози, простатиті і геморої.

Ще воно допомагає позбутися палички синьогнійної. Так як вищезазначене рослина містить резерпін, то його нерідко використовують для лікування гіпертонії, анемії і діабету. Необхідно відзначити, що до складу рослини барвінок входить безліч біологічно активних речовин, які при передозуванні можуть негативно відбитися на здоров’ї (наприклад, викликати порушення роботи серця). Тому, при використанні даної рослини потрібно ретельно дотримуватися дозування, і ні за яких обставин не перевищувати їх.

 
 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Top