Бавовняна олія: користь і шкода, як приймати

Бавовняна олія — цікавий і багато в чому корисний продукт. Але оскільки в нашій країні вона є мало відомою, мало хто знає про сферу її вживання, про переваги і риски, пов’язані з її використанням. Таким чином, відповідь на питання про бавовняну олію і як її приймати може не лише розширити знання про досить дивовижний продукт, але і допомогти вирішити певні проблеми, пов’язані із здоров’ям, красою і кулінарією.

З чого ж добувається бавовняна олія? Які її властивості? Ця олія поширена в Середній Азії та великою популярністю користується в Америці. Її отримують з бавовників, які відносяться до сімейства мальв. Тих самих бавовників, які у буденній мові називають просто бавовною і які є прекрасною сировиною для натуральних тканин. У рослинах бавовнику, вірніше, в його насінні, міститься до 25 різноманітних олій. Методом пресування з них добувають до 18% масляної маси.

Знаючі люди говорять, що бавовняна олія поєднує в собі краще, що є у більшості усіх олій, що добуваються з екзотичних рослин.

Сфера вживання продукту досить широка і залежить від того, в якій мірі обробки піддається цей продукт. У здобутій віджиманням олії міститься до 60%фітостеролів, біля 30% займають токофероли, решта — корисні для людини кислоти.

Щоб бавовняна олія принесла користь, потрібно навчитися правильно її вибирати. Нерафінована олія (вона має бурий або темнувато-червоний відтінок) у своєму складі має шкідливі речовини, тому її використовують тільки в промисловості. Рафінована олія (світлішого тону) очищається додатково, тому не має небезпечних для людини речовин і запаху. Саме рафіновану олію можна використати в якості лікувального засобу в медицині, як поживний продукт — в кулінарії.

Також вона досить широко застосовується в косметології.

Бавовняна олія: користь і шкода, як приймати

Бавовняне масло: користь і шкода, як приймати

  • Бавовняна олія сприяє зменшенню рівня холестерину. Це пов’язано з великою кількістю фітостеролів в її складі. Вони перешкоджають всмоктуванню холестерину і, отже, попереджають відкладення холестеринів.
  • Знижує рівень «поганого» холестерину, зменшує риски інфаркту міокарду, ракових хвороб, атеросклеротичних проявів.
  • Містить необхідний людині вітамін F, який є нічим іншим, як сукупністю вітаміноподібних жиророзчинних кислотних речовин. Він забезпечує протікання протизапальних процесів, сприяє відновленню імунітету. У поєднанні з вітаміном D, який теж є в цій олії, сприяє обміну речовин, вітамін F покращує засвоєння таких речовин, як кальцій і фосфор, а це важливо для кісткової тканини. Вітамін F потрібен для хворих діабетом, алергіків та людей, які мають запальні захворювання.
    Він також використовується у лікуванні екземи, дерматитів. Від його наявності залежить нормальний (правильний) розвиток організму.
  • Містить вітаміни А, Е (токофероли). Від вітаміну Е залежать антиоксидантні і імуномоделюючі властивості продукту, він продовжує молодість організму, попереджує розвиток атеросклерозу, сприяє нормальному функціонуванню нервової системи.
  • Відновлює клітинний обмін, загоює опіки, колені і різані рани, від укусів поранення, глибоко живить і зволожує шкірний покрив, усуває роздратування, лущення, робить шкіру гладкою. В якості зовнішнього засобу олія показана для застосування і дорослим, і дітям.
  • Використовується як засіб від зубного болю, а також від болів в легенях, шлунку, кішківнику, печінці.
  • Має снодійну дію.

Таким чином, було б корисним іноді приймати рафіновану олію в їжу, наприклад, в салати, але в малих кількостях, тому що вона має високу калорійність. Люди, що мають алергію на горіхову олію, можуть з успіхом замінити її бавовняною.

З косметичною метою бавовняна олія обов’язково застосовується у поєднанні з іншими оліями, у вигляді скрабів, кремів, мила тощо.

З лікувальною метою прийом бавовняної олії дуже диференційований, вимагає обережності. Наприклад, бавовна олія лікує пухлинну виразку шлунку. Для цього її потрібно приймати по 30 мл перед їжею — 3 або 4 рази в день. Від отриманих опіків, псоріазів позбавляються за допомогою кашки з насіння бавовників, в достатній кількості що містить лікувальні речовини бавовняної олії. Якщо людина страждає безсонням, їй рекомендовано приймати незадовго до сну 1 ч. л. чистої рафінованої олії.

Не усі люди однаково переносять бавовняну олію. Нерафінований варіант не треба вживати взагалі, завдяки наявності в ній госиполу, який пригнічує сперматогенез, порушує репродуктивну функцію, блокує ферменти, що беруть участь в процесі метаболізму. Надмірне вживання рафінованого продукту теж може таїти у собі небезпеку. Проте в розумних дозах він принесе тільки користь.

Top