Беладона — лікувальні властивості

Беладона - лікувальні властивості

Беладона являє собою багаторічну трав’янисту рослину, висота якого 1-2 метри. Цю рослину відносять до сімейства пасльонових. Беладона має сильне кореневище, яке нагадує по виду циліндр з діаметром близько 8 см. Коріння у рослини дуже потужне і гіллясте. Стебло рослини — зеленого кольору (а буває з фіолетовим відтінком), завжди пряме, що має багато гілок.


Листя у беладони загострене і яйцевидної форми, колір листя — темно-зелений. Нижні і верхні листки різняться за розмірами. Верхні листки розташовуються попарно, а от нижні — по черзі.

Беладону можна впізнати за квіткамиБеладону можна впізнати за квітками: вони дуже великі (3 см) буро-фіолетового забарвлення зовні і брудно-жовтого — всередині. Плід беладони — чорна глянсувата ягода, що нагадує по виду звичайну вишню. Ягода складається з двох гнізд, має багато насіння. Смак ягоди солодкуватий, а сік темно-фіолетового кольору. Чорні насіння бувають завдовжки близько 2 мм, як плоскі, так і з нерівною поверхнею, незграбні або круглі.

Цвітіння рослини залежить від року життя. Наприклад, якщо рослина на першому році вегетації, то воно цвіте в серпні, а якщо йому більше років, то цвітіння починається в травні і триває до закінчення періоду вегетації. Дозрівання плодів відбувається з липня по вересень.

Беладона — рослина, яка дуже поширена в горах Криму, Кавказу та Карпат. Але ще це отруйна рослина росте в Малій і Середній Азії, Афганістані, Південній Америці, Пакистані та США.

Рослина може рости як поодиноко, так і у вигляді заростей на околицях доріг, на галявинах і узліссях в лісі. Беладона виростає на вологій, перегнійної і пухкому ґрунті. Як це не дивно, але це отруйна і небезпечна рослина була занесена до Червоної книги.

Беладона відноситься до отруйних рослин: у неї отруйні всі частини, включаючи і плоди. Бували випадки, коли люди труїлися медом, який був вироблений з пилку беладони.

Беладона дуже небезпечна для дітей: всього дві ягідки цієї «шаленою вишні» призводять до смерті дитини. Але от птахам ця ягода їстівна: дрізд, шпаки та інші птахи можуть без побоювання склювати цю ягоду.

Лікувальні властивості беладони

У всій рослині міститься алкалоїд гиосциамін. Атропін — головний алкалоїд рослини, що володіє спазмолітичними і нейрогенними властивостями. Він знижує тонус кишечника, матки, бронхів та інших гладком’язових органів.

Всі алкалоїди, що містяться в беладонні, покращують роботу серця, можуть розширити зіниці і підвищити тиск всередині ока.

Застосування беладони

Листя рослини використовують з метою виробництва настоянок, таблеток, екстрактів та інших препаратів для лікування різних хвороб.

На основі беладони виготовляють препарати, які застосовують як протизапальний, болезаспокійливий засіб при виразках кишечника і шлунку, при болях у м’язах, туберкульозі і навіть при епілепсії.

Застосування беладони

В офтальмології отримав широке застосування атропін, який був виділений з беладони. Але якщо у людини є підвищений очний тиск, то йому протипоказано застосування беладони в якості засобу для лікування очей.

  • Беладону застосовують при отруєнні отруйними речовинами або грибами.
  • Малі дози беладони застосовують в тому випадку, якщо хочуть зменшити секрецію слинних або потових залоз. А також мала доза цієї отруйної рослини приводить в норму перистальтику шляхів, які з організму жовч і сечу.
  • У коріння рослини виявлено вміст скополаміна. Скополамін — речовина, що застосовується при лікуванні хвороби Паркінсона.
  • Сік, вичавлений з листя рослини, допомагає виводити пігментні плями, якщо такі є на будь-якому шкірному ділянці людини.

Лікування беладоною

Настоянка беладони

Ця настоянка застосовується як знеболюючий засіб при сечокам’яній хворобі або при калькульозному холециститі. Готується така настоянка легко. Треба взяти 10 грамів листя беладони і залити їх половиною склянки 96%-го спирту. Настоянку потрібно прибрати в темне місце на один тиждень для настоювання. Далі не забудьте процідити засіб і приймайте по 5-10 крапель при болях.

Відвар беладони

Візьмемо 10 грамів подрібнених коренів беладони і заллємо їх однією склянкою кип’яченої води. Ставимо на вогонь на півгодини, після чого охолоджуємо близько 10 хвилин і проціджуємо. Такий відвар застосовують при болях у суглобах. З відвару роблять компреси або просто розтирають їм проблемні (больові) ділянки тіла.

Настоянка на листках беладони

Треба взяти 10 грамів листя беладони і настояти їх на 100 мл 40%-го спирту. Приймати таку настоянку необхідно по 5-10 крапель. Ці ліки вживають при кольках, діареї і безсонні. А зовнішнім способом її застосовують при пухлини, раку молочних залоз і інфільтраті.

Отруєння беладоною і перша допомога при ньому

Беладона — отруйна рослина. Тому приймати препарати з неї потрібно акуратно і тільки під наглядом лікаря.

Отруєння беладоною — це наслідок після поїдання ягід цієї рослини (що найчастіше роблять дітлахи). Коли на плантаціях виробляють збір беладони, то через те, що до неї торкаються руками, а ними потім торкаються обличчя, відбувається токсичний вплив на організм людини.

Симптоми отруєння беладоною наступні: в ротової і носової порожнини спостерігається сухість, зіниці розширені, порушений зір, червоніє обличчя. По тілу помітний висип. Отруєний беладоною мучиться головними болями, його переслідують галюцинації, важко ковтати, голос захрип, також виникають блювота і пронос.

Звичайно ж, найперше і найважливіше рішення — викликати швидку допомогу! Поки лікар прибуде до постраждалій людині, йому потрібно зробити промивання шлунка. Для цього слід змусити потерпілого випити 250-1250 мл розчину слабкої марганцівки або простого неміцного чаю.

Отруйні алкалоїди зв’язуються таніном, який міститься в чаї і в марганцівці, що не дозволяє алкалоїдам далі всмоктуватися в шлунок. Після цього у людини, що отруїлася беладоною, повинна початися блювота — це нормально! Після прийняття марганцівки потрібно зробити наступне: взяти 20-30 таблеток активованого вугілля, потовкти їх і залити 200 мл холодної води. Все це розмішуємо і даємо випити отруєній людині.

  • Якщо є необхідність, то можна ще раз промити шлунок, але не раніше ніж після першого промивання пройде 1-2 години.
  • У разі сильного або слабкого серцебиття слід дати потерпілому серцеві краплі.
  • Якщо раптом зупиниться серце і людина перестане дихати, то тоді негайно потрібно проводити заходи реанімації.
  • Навіть у разі поліпшення самопочуття потерпілого йому все одно потрібно потрапити до лікарні.

Щоб не отруїтися цією рослиною, потрібно дотримуватися дозування і приймати препарати з беладони дуже обережно!

 
 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Top