Біль вгорі спини, що віддає в шию чи плече

Біль часто виникає вранці, відразу після пробудження. Відчуття стиснення, не стільки кісток, а також у м’язах або суглобах (плечовому суглобі). Іноді біль гостра і дуже сильна. Як правило, пацієнт скаржиться не тільки на біль, але і оніміння або печіння плеча, руки. Іноді відчувається слабкість у м’язах (пацієнти кажуть, що «рука стала слабшою»), є обмежена здатність захоплення і точних рухів пальцями.

Біль вгорі спини, що віддає в шию чи плече

Втрата контролю може стосуватися плеча або ліктя, а точніше, їх суглобів.

Можливі причини болю у верхній частині спини

Шийно-пличевой (корінцевий) синдром — явище, при якому нервові корінці зачіпаються міжхребцевими дисками. Це не стільки самостійна хвороба, а симптом (больовий синдром), як правило, вказує на дегенеративні зміни в верхній частині хребта.

Що ж таке нервові корінці і чому вони пошкоджуються? Для того, щоб захиститися від хлистових травм, які можливі у випадку різкого розтягнення і скорочення хребта, нервові корінці ростуть назовні з нього. У шийному відділі вони містять нервові сплетіння, що охоплюють всю верхню кінцівку (руку). Вони утворюють своєрідні переплетення, виходячи крізь вузькі міжхребцеві отвори. Це місце особливо сприйнятливе до виникнення проблем і болю в спині в місцях перевантаження хребта. Ці місця сплетень також схильні до хворобливих відчуттів в разі зміщення міжхребцевих дисків. А коли страждають нервові сплетення, то біль проявляється не тільки в спині, але і виникають проблеми і неприємні відчуття у кінцівках, де вони проходять (в даному випадку у верхні кінцівки).

Також причиною корінцевого синдрому, крім зміщень дисків, може бути грижа пульпозного ядра — це одне з проявів вже важкого виродження міжхребцевого диска. Вона зазвичай проникає в задню сторону слабкої частини фіброзного кільця і йде на початку кореня нерва, який при цьому дратується. Є видом мієлопатії (ушкодження спинного мозку).

Існує ще таке поняття, як ішіас. Воно схоже з вищезазначеним шийно-плечовий синдром, тільки біль та інші неприємні відчуття проявляються в нижніх кінцівках (ногах), відповідно причиною є зачіпання інших нервових корінців, розташованих нижче в хребті (в області попереку).

Діагностика болю у верхній частині спини

Перш за все, її метою є виявлення конкретної причини шийно-плечового синдрому. Зазвичай це не складно зробити нвропатологу, до якого при таких симптомах направить терапевт. В ході обстеження важливо визначити ступінь вираженості болю, її тип, фактори, які посилюють симптоми і які їх зменшують.

Точне визначення місця болю дозволяє з досить великою часткою ймовірності сказати, які нервові корінці дратуються. Детальне неврологічне обстеження дозволяє оцінити ступінь ослаблення сили м’язів кінцівок, а також наявність інших симптомів, що вказують на так звану можливу міелопатію, яка в даному випадку являє собою корінцевий синдром, викликаний тиском на спинний мозок. Найбільш повну картину дає МРТ (магнітно-резонансну томографія). У разі корінцевого синдрому вона ефективніше, ніж рентгенівська комп’ютерна томографія (КТ), яка найкраще відображає зміни в кістках (наприклад, після травми). Корисною може виявитися електроміографія(ЕМГ), яка дозволяє оцінити нервову провідність.

Лікування болю у верхній частині спини

 

Лікування болю у верхній частині спини

Виявлена при неврологічному обстеженні мієлопатія вимагає термінового лікування і, як правило, необхідна операція. У менш розвинених країнах обмежуються фізіотерапією та медикаментозним лікуванням: прийом знеболюючих, анти набрякових і препаратів, що знімають м’язову напругу (спазмолітиків). Але в наш час у багатьох країнах роблять подібні операції, не обов’язково летіти в одну з Європейських країн або Ізраїль. При проблемах зі стійкістю хребта іноді необхідно використовувати ортопедичні скоби, але це рекомендується тільки в гострій фазі захворювання, і в ситуаціях особливого впливу вібрації.

 
 
Top