Блекота чорна

Блекота чорна

Блекота чорна (hyoscyamus niger L.) — являє собою трав’янисту дворічну рослину, відноситься до сімейства пасльонових. Також блекота чорна має й інші назви: Люлік, Куряча сліпота.
Відмінні ознаки. У цієї рослини м’які стеблові листя довгасто-яйцевидної форми з клейкими залозистими волосками білуватого відтінку. У блекоти чорної неприємний одурманюючий аромат.


Квітки відрізняються досить великим розміром, їх колір брудно-жовтуватий з фіолетовими жилками, довгасте приквіткове листя. У перший рік рослина створює з прикореневих великого листя розетку. На другий рік гіллясте стебло набуває висоту від 20 до 120 см. Плодом є глечико подібна коробочка з розчепіреними зубцями, довжиною від 2 до 3 см. Насіння буро-сіруватого кольору, дрібнопористе.

Навколишнє середовище блекоти чорної

Блекота чорна зустрічається майже всюди в Україні, її можна побачити в Криму, на півдні й у середній смузі Європейської частини, в Середній Азії, на Кавказі. Крім того, ця рослина росте і на Далекому Сході, і в Західному і Східному Сибіру.
Рослина віддає перевагу піщаним ділянкам ґрунту, пустирям, а також виростає і біля житлових будинків. Також блекоту чорну можна побачити в містах і на полях. Рослина віддає перевагу нейтральним, родючим ґрунтам.

Хімічний склад блекоти чорної

У блекоті чорної є такі речовини як скополамін, атропін, геосциамін. У листі цих алкалоїдів тропанового ряду знаходиться до 0,1%, в корінні — 0,15-0,18%, в стеблах — приблизно 0,02%, в насінні 0,06-0,1%.
Також рослина містить дубильні речовини, гіосцірезін, гіосціпікрін, гіосцерін. Жирне масло (до 34%) знаходиться в насінні блекоти. У нього входить до 71% лінолевої, приблизно 22% олеїнової, і приблизно 6% ненасичених кислот.

Збір блекоти чорної необхідно проводити з відповідними пересторогами, так як ця рослина отруйна.

Застосування і лікувальні властивості блекоти чорної

 

Застосування і лікувальні властивості блекоти чорноїЛистя рослини є лікарською сировиною. Протягом першого року вегетації необхідно збирати сировину в кінці літа, а на другий рік росту — на самому початку цвітіння. Сировину збирають у суху погоду в рукавичках і окулярах. Необхідно також захистити слизові очей, носа і рота. Після збору необхідно відразу ж висушити листя в провітрюваному приміщенні при температурі не більше 40°С.

Сухе листя зберігають два роки в закритій тарі.

Препарати з блекоти чорної приймають тільки в певних випадках. Всередину препарати призначають як болезаспокійливий засіб, якщо спостерігаються спазми гладкої мускулатури внутрішніх органів.
Мазі з маслом блекоти призначають зовнішньо при суглобових і м’язових болях, невралгіях. Для зниження хворобливого спазму гладкої мускулатури шийки матки, сечівника, товстої кишки застосовують ректальні свічки.
Неприпустиме самолікування препаратами блекоти, потрібна особлива обережність у застосуванні, лише під наглядом і за розпорядженням лікаря.

З блекоти чорної виготовляють різні препарати, але тільки у фармацевтичних установах. Це витяжка з листя 70% спиртом з не більше 0,3% алкалоїдів. Її приймають лише за призначенням лікаря.
Масляної екстракт листя використовують найчастіше з хлороформом для розтирання.

Протипоказання блекоти чорної

Не приймати при вагітності. Блекота чорна — смертельно отруйна рослина, тому при переробці, заготівлі, зберіганні і застосуванні необхідно дотримуватися заходів обережності. Ознаки передозування: запаморочення, судоми, блювота, почервоніння обличчя, розширення зіниць, почастішання пульсу, зниження потовиділення. Необхідно відразу надати першу допомогу і викликати лікаря, інакше може бути летальний результат.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Top