Борщівник

Борщівник

Борщівник розсічений (інші назви: борщівник сибірський, болдирган, пучка) являє собою велика багаторічна трав’яниста рослина родини зонтичних, що досягає висоти 2м.  Відмінні ознаки: стебло — товстий, сильно ребристий, покрите зовні короткими щетинками, всередині — порожній у вигляді дрібно ребристою трубки; листя — стеблеві, дуже великі, трійчастого або перисто-п’ятилопатеві, що охоплюють іноді своєю основою зі  стебла, прикореневі листя довгою до 35-90 см і шириною 40-80 см сидять на довгих черешках; квіти — у розітнутого борщівника білі, сибірського — зеленувато-жовтого забарвлення, зібрані в складну багатокутову парасольку. Цвіте з червня по вересень.

Навколишнє середовище

Борщівник поширений на всій території країни, запаси його величезні. Росте по узліссях лісу, серед чагарників, уздовж берегів річок; великі зарості зустрічаються в липових і соснових лісах, на вогкуватих і високотравних луках середньої смуги. Всього налічується до 70 видів борщівника, але для харчових цілей використовують в основному сибірський і розсічений.

Застосування і корисні властивості

У народній медичній практиці квітів борщівник застосовують при різних нервових та шкірних захворюваннях, як заспокійливий засіб при судомах, епілепсії. Настої трави і кореневищ п’ють при порушеннях травлення, катарах шлунка, проносах, як збуджує апетит і спазматичний засіб при дизентерії. Припарками зі свіжого листя борщівника знімають ревматичні болі в суглобах, відвари використовують при корості.

Склад борщівника

 

Склад борщівникаБорщівник є цінною харчовою рослиною. У хімічний склад його входить до 10% цукрів, 16% білків, 212 мг% вітаміну С, у складі мінеральних елементів є залізо (12,6 мг%), марганець (2,6 мг%), мідь (1,2 мг%), нікель (0,56 мг%), титан, бор. Поряд з хлорофілом листя борщівника багаті каротином (провітаміном А), дубильними речовинами та ефірними маслами, що додають їжі приємний овочевий смак і запах.

Приготування

Використання борщівника в харчуванні найрізноманітніше. Молоді стебла їдять в сирому вигляді, очистивши від волосистої шкірки. Можна їх подрібнити, ошпарити окропом і посолити або, обвалявши борошном, обсмажити в олії. Бульйон з борщівника нагадує курячий або грибний. У борщах і щах борщівник може замінити капусту, в Сибіру його молодим листям начиняють пельмені.

Не випадково деякі господарства прагнуть вивести цю рослину в культуру: досліди показали більшу врожайність культивованого борщівника (до 2 тис. ц з 1 га, або 20 кг з 1 м2). Як багаторічна рослина борщівник не вимагає оранки і прополки, даючи високі врожаї протягом багатьох років з мінімальними трудовими затратами лише на його прибирання.

Борщівник солять, маринують, сушать, а потім додають у супи, гарніри до других страв, використовують для приготування ікри.

 
 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Top