Чебрець звичайний

Синоніми і народні назви чебрецю звичайного. Фіміал, ложки, чебрець запашний, чебрець садовий, цімбер, мацержанка, чепчик городній, трава Богородиці, цебрик, чавор. Аптечна назва чебрецю звичайного. Thymi Herba (ерава чебрецю), Thymi folium (листя чебрецю).

Чебрець звичайний

Ботанічний опис чебрецю звичайного

Одним з яскравих представників сімейства губоцвітих, є невеликий, до 50 см у висоту, сильногіллястий напівчагарничок чебрець звичайний. Опорною частиною рослині служить невеликий прямо зростаючий дерев’янистий стовбур висотою до 10 см. Листя на гілках дрібні, розташовані по два на кожному вузлі, з загорнутими вниз краями. Квітки невеликі, лілово-рожеві, іноді білі. Плоди у вигляді дрібних горішків.

Поширення

Росте в Південній Європі і Північній Африці, Середземномор’ї є його батьківщиною. Культивується в Україні, Росії, Німеччині, Середній Азії.

Збір і заготівля чебрецю звичайного

Заготівля провадиться в період цвітіння, в липні, в деяких регіонах можна проводити другий збір у вересні-жовтні. На культурних плантаціях чебрець прибирають сінокосарками. Скошену траву сушать на відкритому повітрі під навісами. Зберігається в тюках і мішках в вентильованих приміщеннях. Термін зберігання — до року.

Діючі речовини

Містить ефірну олію, важливими компонентами якого є тимол і карвакол. Також в олії виявлені n-цимол, ліналол, борнеол. Трава чебрецю також містить органічні кислоти: тритерпенову, урсолову, олеанову, кавову, хінну, хлорогенову; смоли, флавоноїди, дубильні речовини.

Фармакологічні властивості чебрецю звичайного

Фармакологічні властивості чебрецю звичайного

Чебрець має відхаркувальні властивості, посилює активність миготливого епітелію верхніх дихальних шляхів, збільшує секрецію бронхіальних залоз. Робить рідшою мокроту і прискорює її евакуацію. Надає обволікаючу дію на слизові. Має антибактеріальну активність. Флавоноїди забезпечують тимьяном здатність знімати спазм з бронхів.

Показання до застосування

Найбільш широко використовується при захворюваннях органів дихання: бронхітах, трахеїтах, ларинготрахеїтах, ларингіті, бронхопневмонії. Також застосовується при захворюваннях шлунка, що супроводжуються пониженням шлункової секреції, метеоризмі, атонії або спазму кишечника. Застосовується в полосканнях при запальних захворюваннях порожнини рота і глотки. Ванни з чебрецем і примочки застосовуються при захворюваннях шкіри.

Спосіб застосування та дози

Щоб приготувати настій з чебрецю звичайного, 2 столові ложки або 10 грам сухої трави заливають склянкою гарячої води і нагрівають у закритому емальованому посуді на водяній бані 15 хвилин. Потім остуджують 45 хвилин при кімнатній температурі, проціджують і віджимають траву. Одержаний відвар доводять до 200 мл кип’яченою водою. Відвар зберігають до 2 діб, приймають по 1 столовій ложці 2-3 рази на день. Для отримання відвару з чебрецю, траву рослини заливають окропом у співвідношенні 1:10, гріють на водяній бані 30 хвилин. Приймають по 1-2 столові ложки 3-5 разів на добу.

Екстракт чебрецю звичайного входить до складу комбінованого рослинного препарату Бронхипрет, який використовується при широкому спектрі захворювань дихальної системи.

Використання чебрецю звичайного в їжу

Зелень чебрецю звичайного широко використовується як приправа: в салатах, супах, соусах, рибних, м’ясних і овочевих стравах, при консервуванні. Використовується в приготуванні жирних страв, яєчні, фаршів.

Побічна дія

При передозуванні може викликати нудоту. Тимол може спровокувати гіперфункцію щитовидної залози.

Протипоказання до застосування

Протипоказаний при декомпенсації серцевої діяльності, хворобах нирок і печінки, в ранньому дитячому віці і при вагітності.

Особливі вказівки при прийомі чебрецю звичайного. При застосуванні у дітей потрібно корекція дозування.

 
 
Top