Чорниця: користь і шкода

Ті, хто ще не пробував чорницю, багато чого втратили. Ця ягідка шанувалася в народі з давніх часів, її недарма називали молодильної і широко використовували в рецептах народної медицини. Сьогодні інтерес до чорниці відроджується завдяки безлічі корисних властивостей, про які піде мова в цій статті. Але не будемо забувати і про шкоду, яку може принести ця ягода. Тому стаття буде розглядати обидва аспекти чорниці: користь і шкода.

Чорниця: користь і шкода

Користь чорниці

Чорниця починає дозрівати в середині літа, в липні. Кожна ягідка покрита восковим нальотом і має синюватий відлив. Її невисокі кущики зустрічаються в лісах і в болотистій місцевості. У культурі ця дикунка не приживається, так що на дачній ділянці її не зустрінеш. Ось і доводиться бродити в пошуках чорниці по болотах і лісах.

Склад чорниці, здавалося б, нічим особливим не дивує: 84% води, 12,5% вуглеводів, решта 3,5% припадають на білки, жири, клітковину і мінерали. Зате вітамінний і елементний склад вище всяких похвал. І при цьому радує низька калорійність: 57 ккал в 100 р чорниці.

Вітамін С, таніни і флавоноїди ефективні при погіршенні зору, коньюктівіта, зниженою адаптації до темряви, відшаруванні сітківки. Відвар з чорниці застосовується при лікуванні запальних процесів горла і порожнини рота, шлункових розладів, хронічного ревматизму, екзем і опіків, анемії. Чорниця — сильний природний антиоксидант, який впливаючи на клітинному рівні, посилює регенераційні процеси в організмі. Природно, антиоксиданти присутні і в багатьох інших плодах і ягодах, от тільки їх кількість в яблуках або червоному винограді набагато менше, ніж у нашій чудо-ягоді. Тому чорницю застосовують для загального омолодження організму, активізації діяльності мозку і профілактики онкологічних захворювань.

Корисні листя чорниці

Цікаво, що листя чорниці, як і ягоди, дуже корисні при захворюваннях нирок, а діабетикам знизять рівень глюкози в крові. З листя чорниці заварюють чай, який тонізує і підвищує імунітет при вірусних інфекціях, допомагає при головних болях, а також тривалому докучливому кашлі. Листя чорниці незамінне при дерматологічних захворюваннях і запаленнях суглобів.

Чорниця може заподіяти шкоду

 

Чорниця може заподіяти шкоду

Чорниця може нашкодити організму людини. Тим, хто страждає на сечокам’яну хворобу або панкреатитом, чорниця протипоказана, адже до її складу входить щавлева кислота. У деяких людей можлива харчова алергія на деякі компоненти ягід. Нарешті, можна вживати тільки чорницю з екологічно чистій місцевості, оскільки вона здатна накопичувати в собі багато шкідливих речовини, особливо радіоактивні. У цьому випадку цілющі властивості будуть зведені нанівець, а корисний продукт стане отруйним. Так що, якщо ви не збирали чорниці самі, то майте справу лише з перевіреними продавцями.

Кілька порад щодо вживання чорниці

  • Влітку вживати слід свіжі ягоди, тоді організм отримає максимум корисного, що є в чорниці;
  • Ягода зберігає більшість корисних властивостей в сушеному вигляді;
  • Дієтична цінність чорниці незаперечна, свіжі ягоди легко засвоюються і збагачують організм вітамінами і мінералами;
  • Кращий час для збору листя чорниці пора цвітіння;
  • Чорницю збирають вручну вранці або ввечері. Так як шкірка у ягід дуже ніжна, намагаються її не пересипати з однієї тари в іншу;
  • Вибираючи товар на ринку, звертають увагу на наступне: однорідний темний колір, наявність сизого нальоту, ягідки сухі і досить великі;
  • Корисні властивості зберігаються повністю лише у свіжих ягодах, на 2 місці сік-фреш, на третьому — чорниця, що перетерта з цукром (1: 1).

 
 
Top