Гіпертонія при вагітності, що робити

Вагітність – серйозне випробування для жіночого організму, адже в цей час він працює за двох. Одним із найпоширеніших серцево-судинних захворювань серед вагітних є гіпертонія. Це серйозна хвороба, яка зсередини підточує сили організму. Спочатку вона себе ніяк не проявляє, жінка не відчуває дискомфорту і легко справляється з колишнім навантаженням. Але внутрішні органи страждають, їм не вистачає кисню. В цей період починають з’являтися скарги, і вони можуть різними – запаморочення, нудота, нездужання, головний біль, миготіння перед очима.

Лікарі ділять гіпертонію за ступенями ризику. Нормальним вважається тиск 120 на 80 мм рт.ст. Підвищення цього показника до 140-159 (верхнє значення) на 90-99(нижнє) мм рт.ст. свідчить про розвиток гіпертензії 1 ступеню. Її ще називають легкою формою і напади, як правило, проходять без наслідків. Гіпертензія в помірній формі – це 2 ступінь ризику. Верхнє значення становить 160-179 мм рт.ст., а нижнє — 100-109 мм рт.ст. На цій стадії періоди підвищення тиску більш відчутні і тривалі. Артеріальна гіпертензія при вагітності лікується, тому такий діагноз не можна розцінювати як перешкоду на шляху виношування і народження здорового малюка.

Гіпертонія при вагітності, що робити?

Сьогодні лікарі не можуть з 100 % упевненістю назвати причини гіпертензії у вагітних. А до недавнього часу на нього в нашій країні, взагалі, не звертали уваги.
Є декілька припущень відносно причин підвищення тиску під час вагітності:
– формується плацента і вона багата судинами, через це збільшується об’єм крові на 30-35 %, що в результаті позначається на артеріальному тиску;
– збільшення ваги.
Проте, природа дуже мудро влаштувала організм і коли росте навантаження, то збільшуються ресурси організму. Під час вагітності починаються вироблятися речовини, що дозволяють тримати тиск в нормі, до того ж воно ще і знижується на 10-15 %. Так чому ж стільки майбутніх мам страждають гіпертензією, і навіть нерідко з летальним кінцем? А виникає це через дисбаланс між чинниками, які підвищують і знижують тиск.
Діагностика ґрунтована на анамнезі, скаргах пацієнта, вимірах тиску. Якщо раніше було діагностовано гіпертензія 1 міри, то 2 можна легко виявити по погіршенню стану. Що робити, якщо діагностовано гіпертонія у жінки під час вагітності? Їй належить пройти обстеження у терапевта, кардіолога, ендокринолога, невролога, офтальмолога, також обов’язковими будуть дослідження (ЭО, кардіограма, УЗД нирок і ін.) і лабораторні аналізи.
Ще можна, про всяк випадок, провести дослідження на рівень цукру в крові: після їжі через 30-40 хвилин за допомогою глюкометра виміряти цукор. Якщо результат вище 8,0 моль/л, то про це потрібно обов’язково повідомити лікаря.

Вагітність і гіпертонія – які можуть бути наслідки

Гіпертонія не найкраще позначається на стані кровоносних судин майбутньої матері. Вона призводить до зміни структури судин, вони втрачають здатність збільшуватися і звужуватися, а це порушує кровообіг в тканинах. Те ж саме проходить з посудинами плаценти і плоду.
У цьому стані різко підвищується ризик виникнення внутрішньо маткових кровотеч, відшарування плаценти, втрати великої кількості крові, під час пологів. Підвищується вірогідність передчасних пологів, може розвиватися відшарування сітківки ока.
Важливо знати, що артеріальна гіпертензія – головна причина пізніх гестозів, тобто токсикозу. Це може негативно позначатися на стані майбутньої мами і її малюка, їх здоров’ї. Різко порушується системне кровопостачання, виникають гострі порушення мозкової діяльності, важка форма ниркової недостатності. Високий артеріальний тиск, під час вагітності загрожує серйозними наслідками для самої жінки і її малюка.
Але регулярне відвідування жіночої консультації допоможе вчасно виявити проблему, почати правильне лікування і звести до мінімуму усі можливі наслідки.

Гіпертонія лікування при вагітності

gipertonia pri vagitnosti scho robiti

Метою лікувальних заходів по зниженню артеріального тиску у вагітних жінок являється попередження ускладнень для матері і її дитини під час вагітності і при пологах. В першу чергу рекомендується перейти на здоровий спосіб життя, а вже потім призначається медикаментозне лікування. У першій половині виношування дитини, тиск природним чином знижується. Це відбувається і у пацієнток, що страждають хронічною гіпертонією(на цей час потрібно припинити прийом призначених раніше ліків).
Якщо діагностується захворювання 1-2 міри, то прогноз зазвичай сприятливий, правда, якщо наслідувати рекомендаціям доктора.
Можливо пацієнтці доведеться деякий час провести в лікарні, у такому разі хороший настрій, позитивні емоції посприяють швидкому одужанню. Потрібно обмежити фізичні навантаження, повноцінно відпочивати, налагодити режим харчування. Деякі лікарі рекомендують лікувальну фізкультуру, але такі рекомендації досить спірні. Однозначно, корисними будуть прогулянки на свіжому повітрі. Медикаментозне лікування по можливості слід починати поступово.

Які пігулки можна приймати при гіпертонії під час вагітності

Приймати будь-які препарати під час вагітності самовільно – це небезпечно для здоров’я і життя, тому треба у всьому слухатися рекомендацій лікаря. Чим лікують це захворювання? Медикаменти
призначають в такому порядку:
1. Препарати магнію.
2. Седативні ліки рослинного походження.
3. Ліків для поліпшення мікроциркуляції.
4. Препарати кальцію.
5. Вітаміни.
6. Гіпотензивні медикаменти.
Терапія підбирається залежно від симптомів, скарг і стану жінки. До вибору антигіпертензивної терапії у вагітних потрібно відноситися вкрай уважно і з великою обережністю.

Планування вагітності і гіпертонія – які препарати можна

Жінка, що страждає хронічною артеріальною гіпертонією, повинна обов’язково проконсультуватися зі своїм гінекологом, з приводу планування вагітності. Потрібно, пройти повне інструментальне і клініко-лабораторне обстеження, проконсультуватися з терапевтом. Після цього лікарі зможуть зробити висновок про можливість виношування дитини, і при необхідності відкоригують антигіпертизивну терапію.
Проте, є ряд протипоказань до вагітності при артеріальній гіпертонії:
– злоякісний перебіг захворювання з високими показниками тиску і змінами очного дна;
– хвороба протікає у важкому ступені;
– при застосуванні 3 препаратів недуга не піддається лікуванню;
– захворювання супроводжується нирковою недостатністю;
– феохромоцитома (можливе планування вагітності після проведення оперативного лікування);
– синдром Конна (можна планувати після видалення пухлини).
Знаючи про свої проблеми із здоров’ям, жінка не може нехтувати таким важливим етапом як планування і повне медичне обстеження. Якщо хронічна форма хвороби спостерігається вже не перший рік, то прогнози будувати набагато легше. Потрібно бути готовою до можливих ускладнень і регулярно спостерігатися в жіночій консультації.
Які препарати показані, якщо лікарі “схвалили”? Багато медикаментів протипоказані, при виношуванні дитини, тому скоректувати терапію необхідно на етапі планування.
Список рекомендованих медикаментів:
– бета-блокатори;
– верапілім;
– клофелін;
– допегіт;
– альфа-блокатори;
– ніфедипіни.
Скільки і як їх приймати – обов’язково порадить лікар. Протипоказані до застосування препарати раувольфії, діуретики і інгібітори на останніх термінах, тобто в останньому триместрі. Упродовж усіх 9 місяців жінка повинна знаходиться під пильною увагою акушера-гінеколога, терапевта і інших профільних фахівців.

Лікування народними засобами

Гіпертонія при вагітності лікування народними засобами – варіант хороший, але не в якості основної терапії, а допоміжної. Народні засоби будуть хорошим доповненням до призначеного лікарем лікування. Перед їх застосуванням обов’язково потрібно отримати медичну консультацію.
Журавлина – хороший засіб при артеріальній гіпертонії різної міри. З ягід віджати сік, узяти макуху і залити її окропом, проварити 5 хвилин на слабкому вогні. Процідити, рідину поставити на вогонь і додати 3 ч.л. манної крупи. Проварити 15 хвилин, постійно помішуючи. Потім всипати 4 ст.л. цукру, дати закипіти і вимкнути. Отриману суміш збити блендером, поступово додаючи журавлинний сік. Приймати по 3-4 ч.л. ліків три рази протягом дня.
Кукурудзяне борошно, також, може стати хорошим помічником при захворюваннях різної міри. Півсклянки борошна і 1 ст. теплої води змішати, настояти добу в темному місці. Приймати перед їжею по 2 ст.л. по два рази в день. Про цей метод є хороші відгуки, що свідчить про ефективність на ранніх і пізніх термінах виношування.
Якщо до вагітності АТ був в нормі, то швидше за все в течії 1 року він повернеться в норму. Інакше доведеться говорити про хронізацію хвороби. Буде призначена оптимальна терапія, для підтримки нормального рівня АТ.

Top