Горицвіт весняний – властивості та застосування

Горицвіт весняний – властивості та застосування

Ще можна почути і такі назви горицвіту: адоніс, заячий мак, мохнатнік, жовтоцвіт, купавник, стародубка, волосяна трава та інші.  Горицвіт весняний — багаторічна рослина, висота якої може досягати 60 сантиметрів. Кореневище рослини вертикальне, досить широке — до 4 сантиметрів у діаметрі, коротке, темно-бурого кольору. Стебло горицвіту практично голе. Листя в нижній частині стебла у вигляді плівчастих лусочок, в середній частині, відходячи від стебла, діляться на три вузькі часточки. Квітки розташовані на верхівці стебла або на гілках поодиноко, мають великі розміри до 6 сантиметрів в діаметрі, безліч пелюсток яскраво-жовтого кольору. Підставка квітки п’ятилисна, опушена. Цвітіння відбувається в квітні — травні. Плоди горицвіту складаються з безлічі насіння і мають гачкоподібний носик.


Горицвіт весняний поширений в середній і південній смугах, росте на околицях лісів, на пагорбах, а також схилах гір, в степах; в даний час занесений до Червоної книги.

Застосування горицвіту весняного

 

Застосування горицвіту весняногоДля лікувальних цілей використовують всю надземну частину рослини, яку необхідно заготовляти під час цвітіння або дозрівання плоду. Зрізають траву приблизно з середини стебла, нижня частина без листя для збору не годиться. Під час збору треба бути обережним, щоб не висмикнути рослина з землі, інакше воно загине. Найкраще сировину заготовляти у фазі цвітіння рослини, так як саме тоді горицвіт містить найбільшу кількість діючих речовин, що володіють великою біологічною цінністю.

Зібрану траву горицвіту сушать якнайшвидше після збору в печі, духовці, сушарці при температурі 40-50°С. У спекотну погоду траву можна сушити під навісом або на горищі. Сировина готова, як тільки товсті стебла рослини легко ламаються. Зберігають у добре провітрюваному приміщенні не більше 1 року. При зберіганні необхідно дотримуватися обережності через отруйності рослини.

Хімічний склад і лікувальні властивості горицвіту

Горицвіт весняний володіє наступними корисними властивостями, завдяки яким трава використовується при лікуванні різних станів: седативну, сечогінну, знеболювальну, кардіотонічну, протисудомну, розширює судини серця. За характером дії препарати горицвіту роблять позитивний вплив на серце: підвищують функціїскорочення; негативне ж їх вплив виражається в уповільненні частоти серцевих скорочень, а також зниження збудливості серцевого м’яза. Характерною особливістю препаратів горицвіту є седативна дію на центральну нервову систему — заспокоює її. Адоніс надає благотворну дію при задишці, збільшенні печінки і набряках, оскільки володіє сечогінною дією.

Дані ефекти можливі завдяки хімічному складу горицвіту: рослина містить серцевий глікозид (адонітоксин, цимарин, К-строфантин), фітостерини, сапоніни. За характером дії глікозиди горицвіту весняного близькі до глікозидів отруйної рослини наперстянки, але в порівнянні з препаратами наперстянки в організмі не накопичуються, однак менш активні, значно менш стійкі та і надають менш тривалу дію.

Лікування захворювань горицвітом

Горицвіт весняний можна використовувати при таких захворюваннях:

  • система кровообігу (ішемічна хвороба серця, серцева недостатність хронічна, ревматизм, нейроциркуляторна дистонія за кардіальним типом);
  • нервова система (поганий сон, астено-невротичний синдром);
  • гіпертиреоз (для захисту серця) — як поодинці, так і в зборах.

Показанням до застосування препаратів горицвіту є також функціональні неврози серця, інфекційні захворювання, що протікають з симптомами ослаблення серцевої діяльності, ниркові захворювання з симптомами недостатності серцево-судинної системи, нервово-психічні захворювання, гострі напади глаукоми, при базедовій хворобі.

Адоніс ефективний при судомах наркоманів, викликаних кокаїном. Попереднє введення настою або настойки горицвіту запобігає смертельним наслідкам. Ці препарати попереджають також наступ камфорних судом і судом, викликаних пікротоксином.

Трав’яні збори з горицвітом

 

Трав’яні збори з горицвітом

  • Збір з горецвітом для лікування патологія серця: трави горицвіту, меліси, пустирника, польового хвоща, листя вахти, яглиці, берези, квітки конюшини та календули, пагони білої омели — порівну, 12 грам збору на 0, З5 літра окропу, настояти три години, процідити, все випити за 4 рази;
  • Збір при захворюваннях нервової системи: трави горицвіту, буркуну, материнки, звіробою, кропиви, меліси, пустирника, полину, чистотілу, листя вахти, берези, зніту, суниці, вівса солома, квітки ромашки, плоди шипшини — порівну, як в попередньому;
  • При гіпертиреозі: трави горицвіту, будри, перцевої м’яти, фіалки, сухоцвіту, материнки, квіти календули і ромашки — порівну, 10 грама на 0,3 літра холодної води, добу настояти, довести до кипіння, остудити, пити по 0,1 літру три рази після їди.

Лікарські засоби з горицвіту в домашніх умовах

Зазвичай з горицвіту готується настій — одна столова ложка сухої і подрібненої трави на 0,35 літра окропу, півгодини настояти, пити тричі за добу по одній чайній ложці, краще після їжі. Зазвичай, для домашнього лікування у вигляді чаїв і настоянок траву горицвіту не використовують, так як через що містяться в ньому глікозидів всі види горицвіту отруйні. Готові препарати продаються в аптеках і приймаються за призначенням лікаря.

У народній медицині водний відвар рослини пили при захворюваннях печінки, шлунка, від ревматизму, головного болю, при задишці, набряку ніг і інфекційних захворюваннях (грип, тиф, скарлатина та ін), настої і відвари надземної частини рослини застосовують при гарячкових станах, водянці , жовтяниці і як заспокійливий центральної нервової системи засіб. Міцним чаєм горицвіту весняного лікували при болях серця, лихоманці, водянці.

Протипоказання вживання горицвіту

Рослина є отруйною і сильнодіючою, тому повинна використовуватися під контролем лікаря. Препарати горицвіту можуть викликати диспепсичні явища. Абсолютні протипоказання: дитячий вік, вагітність, годування грудьми, виразкова хвороба шлунка та кишки дванадцятипалої, гастрити, ентероколіти, порушення провідності всередині серця, шлуночкові аритмії, гіпертрофічна кардіоміопатія.

Передозування горицвітом

При передозуванні з’являться такі симптоми: порушення ритму серця, нудота, блювота, сонливість, млявість. При появі таких симптомів необхідно викликати лікаря, після цього зробити промивання шлунка і дати потерпілому активоване вугілля.

 
 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Top