Гострий перець: користь і шкода

Гострий перець має чимало імен. Хтось знає його як перець чилі, хтось як стручковий або гіркий, але це не змінює його сутності: це всім відома пікантна приправа, що застосовується в різних напрямках кулінарії. Гострота перцю обумовлена наявністю в його складі алкалоідної речовини капсаїцину (до 2% від сухої маси), яке майже відсутня в солодких сортах перцю.

Гострий перець: користь і шкода

Чим більше капсаїцину в складі сорту перцю, тим сильніше виявляються його пекучі властивості, і буває, що достатньо всього лише доторкнутися до плоду, щоб відчути печіння на шкірі.

Корисні властивості гострого перцю

Крім капсаїцину гострий перець багатий вітамінами А, В, Е, РР, а за вмістом вітаміну С сирий плід перцю перевершує навіть лимон. Крім того, в ньому містяться каротини (в червоних сортах), жирні олії і вуглеводи.

Унікальний склад гострого перцю обумовлює не тільки його смакові якості, а й лікувальні властивості. Для того щоб переконатися в цьому, необхідно розглянути той вплив, що має на організм гострий перець: користь і шкода капсаїцину стане більш очевидною.

Корисні властивості гострого перцю

  • Дослідження показали, що капсаїцин здатний прискорювати ріст волосся. Додавши сік гіркого перцю в будь-яку маску для волосся домашнього приготування, можна суттєво посилити кровообіг шкіри голови, що посилить дію поживних речовин маски і простимулює волосяні цибулини.
  • Протибольові властивості гострого перцю обумовлені тим, що його вживання сприяє виробленню в організмі ендорфінів, гормонів, які приглушують больові відчуття і знімають стрес.
  • Також ендорфіни посилюють кровообіг міокарда, протидіючи розвитку атеросклерозу, і беруть участь у процесі терморегуляції.
  • Вплив на апетит гострого перцю двоякий: у невеликих дозах він діє на апетит збудливо, у великих — капсаїцин пригнічує його.
  • Сік гострого перцю здатний знижувати артеріальний тиск. Проте починати його застосування слід обережно, з кількох крапель, враховуючи побічні його ефекти. Цікаво, що при термообробці ці властивості втрачаються, тому гіпертонікам буде корисний тільки свіжовіджатий сік.
  • Обидва види перців — і червоний і пекучий — стануть незамінними в період депресій. Для цього необхідно щодня готувати собі свіжовіджатий сік, основою якого стане перець солодкий, а лікувальної добавкою — гострий перець. Усього кілька крапель останнього здатні поліпшити настрій і світосприйняття.
  • Незамінний сік пекучого перцю під час дієт: кілька його крапель у складі овочевих соків або використання меленого перцю здатні істотно підстьобнути обмін речовин. Додавання його в блюдо дозволяє організму спалити на 45 ккал більше!
  • Британськими дослідниками було доведено ефективність гострого перцю в протиракової терапії завдяки властивості капсаїцину блокувати ДНК мітохондрій, що забезпечують синтез хімічної енергії в злоякісних клітинах, що призводить до їх загибелі. Для профілактики і протистояння онкологічних захворювань готують водну настойку гострого перцю, для чого 1 ч. л. його сухого порошку заливають 200 мл холодної кип’яченої води і настоюють 20 хвилин. Застосовують 3 рази на день по чайній ложці отриманого розчину, додаючи його у воду.
  • Настоянка гострого перцю на спирту, яку легко придбати в будь-якій аптеці, — відмінний зігріваючий засіб. При перших ознаках застуди або радикуліті її застосовують для розтирань стоп ніг і спини на ніч, після чого оброблене місце слід укутати. Глибокі і довгі зігрівання забезпечить швидке одужання.
  • Капсаїцин забезпечує гострого перцю і проносну дію завдяки його впливу на товстий кишечник. Також з давніх часів він застосовується при метеоризмі.

Гострий перець: протипоказання

Подібно будь-якому продукту, гострий перець може завдати шкоди при непереносимості його компонентів і алергії. Слід обмежувати його вживання і дітьми.

Якщо присутні захворювання серцево-судинної системи у важкій формі, таких, як аритмія і стенокардія, слід поставитися до прийому гострого перцю з великою обережністю, починаючи з малих доз і спостерігаючи за реакцією організму. Велика доза, прийнята одноразово, здатна викликати серцевий напад.

Шкода гострого перцю позначається і на хворих гастритом і виразковою хворобою, коли пошкоджена слизова шлунково-кишкового тракту. У подібних випадках категорично заборонено його вживання.
У будь-якому випадку, навіть при бездоганному здоров’я, зловживати цим овочем в будь-якій його формі не слід, зважаючи на надзвичайну активності його компонентів.

 
 
Top