Кальцій для дітей. Скільки треба і який краще кальцій давати

Кальцій – це поживний елемент, який потрібний для міцних кісток. У нас є тільки єдиний шанс зробити кістки міцними – це в дитячому віці. Тому кальцій для дітей грає одну з головних ролей. Діти, які отримують досить кальцію, входять у своє доросле життя з максимально міцною кістковою системою, що захищає їх в майбутньому від втрати кісткової маси.

Життєдіяльність людського організму неможлива без кальцію, тому що це п’ятий за відсотковим змістом мінерал, 99% якого знаходиться в кістках і зубах. Неможливо уявити тіло людини без кісток і зубів. Без зубів вона не лише не в змозі вживати нормальну їжу, але і ризикує зруйнувати свою травну систему. Його спільна з фосфором взаємодія забезпечує здорові кістки і зуби, а в тандемі з магнієм мінерал підтримує фізіологічний стан серцево-судинної системи.

Кальцій для дітей. Скільки треба і який краще кальцій давати

Але і це ще не усе його функції. Він бере участь у виникненні нервових імпульсів, в процесах коагуляції і згортання крові, входить до складу клітинних ядер, мембран і рідин, регулює проникність мембран і активує важливі для процесів життєдіяльності ферменти і гормони.

У дитячому організмі фізіологічна норма кальцію – одна з найважливіших складових остаточного формування і постійного зростання і потреба у ньому не вичерпується на будь-якому етапі розвитку. На думку педіатрів, для дитини кальцій навіть важливіше, ніж для дорослого.

Кальцій для дітей його роль і значення

Потреба дитини в кальції починається з того моменту, коли дитина росте в утробі матері. Для повноцінного зростання і розвитку плоду він життєво потрібний. У цьому періоді потрібна кількість елементу поступає із споживаного мамою елементу, а при нестачі на потреби дитини вилучається із зубів і кісток матері. Ось чому живлення вагітної жінки повинне містити необхідну кількість кальцію – без цього будівельного матеріалу плід не може повноцінно сформуватися, а це загрожує природженими аномаліями розвитку.

Необхідність поповнення кальцію в дитячому організмі не закінчується, а тільки збільшується в дитинстві, коли дитина розвивається.

У цей період розвитку вона проходить через етапи остаточного формування нервової і травної системи, скелета, зубів і нігтів.

Для дітей, яким повезло знаходитися на грудному вигодовуванні, в перші місяці проблема з корисними мінералами вирішується просто: вони отримують їх з материнського молока. У цьому віці поповнення кальцію у дитини відбувається при повноцінному харчуванні матері, що годує грудьми.

У міру зростання малюкові вже недостатньо того, що міститься в молоці мами. Це пов’язано і з прорізанням зубів, збільшенням розмірів кісткового скелета. Для того, щоб заповнити потреби організму, що розвивається, вводиться прикорм, що містить продукти, багаті кальцієм.

Роль, яку грає один з п’яти найнеобхідніших людині мінералів, важко переоцінити у будь-якому періоді його зростання, тому що, так само, як і у дорослого, кальцій в дитячому організмі бере участь в наступних процесах:

 • Стимуляції природного імунітету;
 • Захисту від чинників, здатних спровокувати захворювання (ендогенних і екзогенних інфекцій, мікроорганізмів і бактерій);
 • Зміцненні судинних стінок і оптимізації серцево-судинної системи;
 • Формуванні зубів, зубної емалі і дентину;
 • Поліпшенні стану волосся, нігтів і шкіри;
 • Виробництві м’язових скорочень;
 • Побудові клітинних мембран;
 • Підтримці систем до вироблення ферментів і гормонів;
 • Регуляції здатності згущування
  крові;
 • Забезпеченні фізіологічної передачі нервових імпульсів;
 • Перешкоді виникнення алергічних реакцій;
 • Прискоренні розвитку розумових здібностей.

Роль кальцію в дитячому організмі неоціненна, тому що він є присутнім практично в усіх сферах нормальної життєдіяльності. Маленьким дітям він і вітамін D потрібний, щоб запобігти рахіту. Рахіт робить кістки м’якими, що призводить до викривлення ніг, а іноді до слабких м’язів.

Кальцій симптоми дефіциту у дітей

Нестачу мінералу уважні батьки можуть заздалегідь діагностувати і самі. Вона проявляється у відставанні від стандартних вікових параметрів і уповільненому розумовому розвитку. Нерідко це виражається і в емоційній сфері, що легко помітити, дивлячись на інших малюків такого ж віку.

Кальцій для дітей. Скільки треба і який краще кальцій давати

Дитина з дефіцитом кальцію часто ламає кістки і нігті, у неї погані зуби, іноді відзначається порушення осанки (сколіоз і кіфоз), і нерідко є присутньою плоскостопість.

Вона швидко виходить з себе і дратується без приводу, стомлюється від будь-яких зусиль і зайняття, у неї можуть тремтіти кінцівки і з’являтися судоми. А якщо вона їсть крейду, то і без лікаря зрозуміло – у малюка 100% дефіцит кальцію.

Кальцій для дітей, препарати

Іноді потребу в ньому важко заповнити тільки за допомогою повноцінного харчування, і для її задоволення доводиться прибігати до спеціалізованих медичних препаратів.

Створення кальційвмісних медикаментозних засобів і біологічних добавок для дітей – важливе завдання для фармацевтичної промисловості, яка з цим успішно справляється. Але з такими препаратами треба поводитись коректно.

Кальцій для дітей – двосічна зброя і використати його потрібно з дотриманням певних обережностей. Завдання медиків і батьків – не допустити дефіциту корисного мінералу, але і не викликати його надлишок. Тому прийом таких ліків здійснюється з відома і схвалення лікаря, дотримання його рекомендацій батьками дитини.

Якщо лікар і батьки помітили відставання в розвитку, в зростанні, емоційному плані, часті травми кісток і проблеми з осанкою – діагноз можна ставити і без подальшого вивчення симптомів. Малюкові бракує кальцію, а продукти харчування не в силах забезпечити його природну потребу.

У таких випадках дефіцит заповнюється шляхом введення спеціальних препаратів, які розроблені для різних вікових періодів. І це закономірно, тому що, чим старше дитина, тим легше дати йому ліки, чим менше його вік, тим більше проблем із вживанням може виникнути.

Добова потреба і здатність засвоювати також відрізняються залежно від віку. Тому препарати існують у варіабельних формах випуску і прописуються для різних вікових періодів.
Як і дорослим, препарати з кальцієм малюкам дають трьох видів:

 • Монопрепарати – містять тільки кальцій.
 • Комбіновані. У комбінованих є присутнім другий компонент, найчастіше вітамін D для профілактики рахіту;
 • Полівітаміни – нейтральний комплекс корисних мінералів і мікроелементів, який зараз користується перевагою у професійних лікарів.

Оскільки кальцій часто виконує свої функції у взаємодії з калієм і магнієм, в комплекс необхідних речовин зазвичай включають і їх. Це можуть бути вітаміни групи В, вітамін С, D і А, мікроелементи, корисні для процесів зростання.


Батьки можуть вибрати і необхідну форму випуску лікарського засобу. Для різних віків кальційвмісні препарати можуть випускатися у виді:

 • Суспензії з ароматизаторами і смаковими добавками для полегшення процедури прийому;
 • Суспензії у вигляді порошку, з якого можна приготувати ліки у міру потреби;
 • Сиропів;
 • Мармеладок і желейних цукерочок;
 • Драже з оболонкою;
 • Жувальних пігулок з фруктовими смаками, які легко давати дитині;
 • Простих пігулок;
 • Капсул;
 • Ін’єкцій.

Ніякої особливої різниці у вітчизняних і зарубіжних препаратах з кальцієм немає, окрім коробочки з іноземним написом і вартості. У більшості своїй розрекламовані засоби різного виду містять солі кальцію (найчастіше карбонат) і колекальциферол. Тому, перш, ніж наслідувати поради випадкових людей або провізорів, купувати дорогий лікарський засіб, необхідно не лише порадитися з лікарем, але і вивчити склад медикаменту, який завжди вказується в інструкції, що додається до коробочки.

 • Koмпливіт Kaльцій DЗ – для мaлюків (порошок для виготовлення суспензії, призначений дітям до 3 років). Містить кальцій, колекальциферол, вітамін D;
 • Kaльцинoвa (жувальні пігулки з приємними фруктовими смаками) у складі якого кальцій, колекальциферол, вітамін А, піридоксин і аскорбінка. Призначений для дітей від 3-х років;
 • Kaльцій DЗ Hікoмeд. містить кальцій, колекальциферол, вітамін D (пігулки для жування з м’ятним, апельсиновим і лимонним смаком), випускається для дітей і дорослих;
 • Витрум Кальціум D3 позиціонується, як сіль кальцію, яку добувають з морських раковин, випускається в капсулах, які треба проковтувати, тому рекомендований для дітей старше 12 років;
 • Gummi King (желейні цукерки з 6 смаками), у складі якого кальцій, вітамін D і трохи цукру. Позиціонується споживачеві як вегетаріанська харчова натуральна добавка без желатину.

Вітамін D – частий компонент таких ліків, тому що він полегшує засвоєння кальцію і чинить свою додаткову дію.

Головне у виборі лікувального продукту – можливість змусити дитину його прийняти. При цьому дуже важливе ретельне дотримання дозування. Якщо малюк, залучений приємним смаком, з’їсть більшу кількість цукерок, чим йому належить, може настати передозування, яке ховає в собі певні небезпеки.

Кальцій для дітей. Скільки треба і який краще кальцій давати

Кальцій який краще давати дітям

Вибір препарату залишається в лікарській компетенції. Він може врахувати відразу усі складові:

 • Компоненти, що входять в лікарський засіб;
 • Вік малюка;
 • Пере- і необхідне дозування залежно від його стану;
 • Компоненти, що входять до складу лікувального продукту;
 • Наявність на інгредієнти індивідуальної непереносимості;
 • Взаємодія з іншими медикаментами, якщо дитина їх в цей період приймає.

Ні в якому разі не слід купувати першу коробочку, що попалася, навіть якщо її рекомендує подруга, провізор або телевізійна реклама.

Джерела кальцію для дітей

Найбільшу кількість кальцію дитина отримує з харчових продуктів рослинного походження:

 • Насіння кунжуту і маку;
 • Насіння соняшнику;
 • Горіхів, включаючи мигдаль.

Для постачання мінералів з їжі служать молочні продукти, такі як сир, йогурт, сир. Тому їх можна регулярно вводити в раціон без шкідливих наслідків.

Відсотковий вміст жиру в молоці і інших молочних продуктах не впливає на вміст кальцію в них. 12% чи більше – усі вони мають приблизно однакову кількість кальцію.

Звичайно, деякі діти не можуть їсти молочні продукти. Вони повинні отримувати кальцій з інших продуктів, таких як:

 • Сир тофу, збагачений кальцієм;
 • Соєві боби;
 • Брокколі, капуста білокачанна, мангольд, китайська капуста і інші листові зелені овочі;
 • Білі боби, червона квасоля і нут;
 • Апельсини, інжир і чорнослив.

Оскільки кальцій такий важливий, компанії по виробництву продуктів харчування часто додають його в зернові, хліб, сік і інші продукти, корисні для дітей.

Правильний раціон харчування допоможе уникнути виникнення у дитини багатьох неприємних станів, пов’язаних з дефіцитом корисних мінералів і вітамінів, необхідних для зростання і розвитку.

Скільки кальцію треба дитині

Норма кальцію для дітей визначається її віком. Чим старше дитина, тим вище добова норма. Потреба кальцію вимірюється в міліграмах (мг). Краще всього, якщо діти отримують велику частину свого кальцію з їжі.

Для дітей грудного віку:

 • Дітям молодше 6 місяців потрібні 200 мг кальцію в день;
 • Дітям від 6 до 11 місяців потрібні 260 мг кальцію в день.

Для дітей старшого віку і підліткам:

 • Дітям від 1 до 3 років потрібно 700 мг кальцію в день;
 • Дітям від 4 до 8 років потрібно 1000 мг кальцію в день;
 • Дітям і підліткам від 9 до 18 років потрібно 1300 мг кальцію в день.

Як додати кальцій в харчування дітей

Грудні діти отримують увесь свій кальцій з грудного молока або її замінника. Маленькі діти і діти шкільного віку, в живленні яких досить є присутнім молочних продуктів, також отримують необхідну кількість з живлення. Але є діти, які відрізняються поганим апетитом, не люблять молочні продукти.

Кальцій для дітей. Скільки треба і який краще кальцій давати

Тоді батькам доведеться навчитися маленьким хитрощам, щоб їх дитина все ж отримувала велику частину потрібного кальцію зі свого раціоном харчування. Візьміть на замітку ці прості рекомендації.

 • Робіть десерти з шарами простого йогурту, фруктів і цілісного зерна.
 • Готуйте коктейлі зі свіжими фруктами і знежиреним молоком або збагаченим кальцієм соєвим або мигдалевим молоком.
 • Додайте свіжі фрукти або несолодке яблучне пюре до сиру або йогурту.
 • Додайте краплю полуничного або шоколадного сиропу в звичайне молоко.
 • Уникайте готових ароматизованих напоїв, тому що вони можуть містити багато цукру.
 • Посипте знежиреним сиром закуски, бутерброди і інші страви.
 • Додайте білі боби в улюблений суп.
 • Додайте насіння кунжуту до випічки або посипте ними овочі.
 • Додайте сир тофу в печеню.
 • Використайте мигдалеву олію замість арахісової олії.
 • Подавайте сир у якості закуски.
 • Додайте в салати нут, кунжут або мигдаль.
 • Подавайте більше темно-зелених листових овочів.

Діти, які не можуть їсти молочні продукти, не можуть отримати достатню кількість кальцію. Якщо у вашої дитини непереносимість лактози, алергія, ваша сім’я дотримується вегетаріанського методу живлення, поговоріть з лікарем про призначення вітамінів з кальцієм.

Чи може бути надлишок кальцію у дитини

Надзвичайно високий рівень кальцію в крові, як правило, обумовлений основним станом здоров’я, а не споживанням занадто великої кількості кальцію з їжею і добавками. Рекомендується дітям від 1 до 8 років отримувати кальцію не більше 2500 мг в день. Це приблизно дорівнює 8 склянкам молока. Але таку кількість молока маловірогідно, що ваша дитина вип’є. Тому передозування виключене.

З іншого боку, проблемою можуть бути добавки кальцію. Наприклад, прийом в надмірній кількості кальцію може бути пов’язаний з більш високим ризиком каменів в нирках. Чи навпаки, схильність до утворення каменів в нирках може стати причиною надмірного його змісту.


Як можливий симптом великого вмісту кальцію – часті запори.

Кальцій має вирішальні значення для хорошого здоров’я і розвитку дітей. Немає ніяких сумнівів, що більшість дітей отримують досить цієї поживної речовини з продуктів харчування і не потребують додаткового прийому добавок.

Про роль кальцію, його функції, передозування кальцію, які ознаки дефіциту кальцію розповідає доктор Комаровський.