Кальцій для жінок

Кальцій важливий для оптимального здоров’я кісток упродовж усього життя. Серце, м’язи, нерви також потребують цього елементу. У організмі людини, вага якої 70 кг, кальцію міститься більше 1,7 кг, і хоча традиційно вважається важливою його роль у формуванні кісткового скелета, це – неодмінний учасник процесів метаболізму, згортання крові, екзоцитозу і м’язового скорочення.

Він бере участь в гормональному і нейромедиаторном синтезі, тому потреба людського організму в ньому завжди існує, хоч і визначається віковими чинниками і статевою приналежністю. У жіночому організмі кальцій грає особливу роль, і потреба в ньому визначається різними життєвими періодами.

Кальцій для жінок його роль

Лужно-земельний м’який метал сріблясто-білого кольору, як і інші хімічні елементи цієї групи, активний, і рідко зустрічається в природі у вільному виді. Це третій по частоті, що зустрічається в довкіллі – метал (після алюмінію і заліза), який можна виявити у складі 400 мінералів.

Кальцій для жінок

У діяльності людини він займає важливе місце як будівельний матеріал різної конфігурації. Людство використовує для власних потреб вапняк, мармур і гіпс. Важливу роль грає кальцій для підтримки і збереження жіночого здоров’я.

Одна з найвідоміших функцій в організмі цього мікроелемента як і раніше залишається його участь у формуванні кісткової тканини. Необхідні медичні знання із цього приводу є практично у кожного дорослого, і прищеплюються з дитинства.

Усі знають, що від кальцію залежить здоров’я кісток, зубів, волосся, не завжди уявляючи собі, наскільки це важлива функція, і як регулярно вона спостерігається в організмі. Приблизно 20 відсотків кісткової тканини оновлюється щороку, старі клітини виходять з ладу, а для формування нових цей мікроелемент життєво потрібний.

Як тільки в процесі синтезу нових клітин відчувається дефіцит будівельного матеріалу, його витягають з усіх сегментів, де міститься кальцій. Звідси захворювання опорно-рухового апарату, патологічний стан кісток, хрящової тканини і зубів.

Але це не єдина роль м’якого металу, в чому можна наочно переконатися на прикладі жіночого організму. У жінок різного віку кальцій – це:

 • Скорочення м’язової тканини у тому числі, гладкої мускулатури, сердечного м’яза, і м’язового корсета хребта;
 • Передача нервових імпульсів в центральній нервовій системі;
 • Регулювання осмосу, кров’яного тиску і внутрішньоклітинного тургора;
 • Проникність мембран, через які здійснюється транспортування необхідних поживних речовин;
 • Гормональний синтез і відтворення певних ферментів;
 • Здатність згущування крові, показник якої украй важливий під час проходження менструального циклу;
 • Будівництво нового організму під час виношування плоду;
 • Благополучне проходження клімаксу, під час якого втрачається здатність підтримки природного балансу необхідного мікроелемента;
 • Попередження остеопорозу і достатня гнучкість кісток під час різних процесів, пов’язаних з вагітністю.

Жінка призначена природою для відтворення людського роду, і з цим пов’язані не лише особливості гормонального фону і життєві цикли, але і індивідуальність анатомічної і фізіологічної будови. Тому нестача кальцію у жінки проявляється в хворобливих симптомах, позначаючись не лише на зовнішньому вигляді, але і на наявності хронічних і системних захворювань.

Залежно від віку змінюється добова потреба в кальції. Для:

 • Дітей у віці до 18 років ця норма складає 1300 мг в день;
 • Для дорослих від 19 і до 50 років – 1000 мг;
 • Для жінок старше 50 років – 120 мг.

Нестача кальцію у жінок симптоми і причини

Діагностувати дефіцит кальцію можна по множинній сукупності ознак, і деякі з них характерні для цього специфічного стану. Про нестачу необхідного мікроелемента свідчать симптоми, які відразу видно професійному погляду. Якщо жінка швидко стомлюється, дратівлива і знервована, у неї сухе і ламке, незважаючи на усі старання, волосся, шаруються нігті, погані зуби і вона часто хворіє – говорити про нестачу кальцію можна абсолютно відповідально.


На цій стадії вже починає прогресувати серйозніша симптоматика у вигляді сердечної недостатності, схильності до підвищеної ламкості кісток і постійних травм, поява судом, оніміння, тривалі місячні і гіперчутливість до холоду. Кожен окремо, симптом не говорить про конкретне захворювання, але складені докупи ознаки недостатньості цього важливого елементу вкрають на таку проблему.

Подібне негативне явище може розвиватися з різних причин, з яких можна виділити декілька основних груп:

 • Фізіологічні (неправильне і нераціональне харчування, нестача елементу в питній воді, захоплення стимулюючими напоями і паління);
 • Патологічні (захворювання внутрішніх органів різної етіології, індивідуальна незасвоєність лактози, рахіт, порушення гормонального фону (відсутність необхідної кількості естрогену);
 • Надлишок або недостатність в організмі певних речовин або підвищена потреба в них;
 • Вікові особливості або цикли, пов’язані з репродуктивною функцією;
 • Прийом лікарських препаратів, що мають здатність посиленого виведення кальцію з організму.

Дефіцит кальцію негативно позначається на самопочутті, зовнішньому вигляді і здоров’ї жінки, але його надлишок не менш шкідливий. Тому лікування кальцієвого дефіциту проводиться не лише за допомогою лікарських препаратів, але і під спостереженням лікаря, і з дотриманням відповідного харчового режиму.

Дефіцит кальцію може бути під час вагітності і годування грудьми. Дуже важливо в ці періоди, щоб жінка отримувала достатню кількість цього елементу, добова норма якого в такі періоди складає від 1000 мг до 1300 мг. Як тільки дитина відлучається від грудей, норма кальцію в організмі відновлюється.

Надлишок кальцію в організмі жінки симптоми

Зайвий кальцій може привести до неменш негативних симптомів, які з часом проявляються у вигляді специфічних ознак, характерних для гиперкальціємії. Вони сприяють розвитку наступних захворювань:

 • Сечокам’яній і нирковокам’яній хворобі, з підвищеним вмістом мікроелемента в сечі;
 • Тромбів і варикозної хвороби, на фоні гиперкальцієїмії і підвищеній здатності згущування крові;
 • Хвороби щитовидної залози (тиреоїдит хасимото, супутні хвороби паращитовидної залози);
 • Подагра;
 • Порушення функціональності опорно-рухового апарату;
 • Дефіциту інших життєво важливих мікроелементів;
 • Підвищеній кислотності шлункового соку і патологій шлунково-кишкового тракту;
 • Проблем з сердечною діяльністю.

  Кальцій для жінок

Рівень кальцію в жіночому організмі треба підтримувати, тому що і надлишок, і недостатність можуть привести до негативних проявів. Прийом кальційвмісних препаратів ні в якому разі не повинен робитися по самоназначенню, без схвалення лікаря і корекції дозування залежно від індивідуального стану.

Вітаміни з кальцієм для жінок

Хоча дієта – кращий спосіб отримати кальцій, добавки з ним можуть бути варіантом, якщо в раціоні його недостатньо або він погано засвоюється з яких-небудь причин.

Існує безліч препаратів для лікування дефіциту кальцію, проте треба вибирати медикаменти з оглядом на їх особливості. Лікар враховує не лише вміст чистого кальцію в конкретних ліках, але і вибирає необхідний тип:

 • Монопрепарат (кальцій міститься у вигляді солі);
 • Комбінований з вітаміном D, (який допомагає засвоєнню і синтезу), і іншими мінералами;
 • Полівітаміни, які приймаються в профілактичних цілях і містять декілька мінералів і вітамінів.

Вибір необхідного лікарського засобу робиться з урахуванням потреб, захворювань або стану організму.

Який кальцій краще приймати жінкам

У добавках кальцій представлений в різних видах речовин. Залежно від цього, вміст мінерального кальцію різний. Кальцій може бути представлений у виді:

 • Карбонату кальцію (40альция);
 • Цитрату кальцію (21 альция);
 • Глюконата кальцію (9 альция);
 • Лактату кальцію (13 альция).

Найчастіше в добавках він міститься у вигляді карбонату і цитрату. Добавки з карбонатом кальцію є найдешевшими.Крім того, деякі добавки з кальцієм містять вітаміни і інші мінерали. Наприклад, деякі добавки можуть також містити вітамін D чи магній. Треба звернути увагу при купівлі на форму кальцію і які ще додаткові елементи є присутніми. Це важливо, якщо є проблеми, пов’язані з дефіцитом кальцію або добавка прийматиметься як частина здорового харчування.

Жінкам краще приймати кальцієвмісні препарати, показані при їх захворюванні. Якщо в організмі бракує тільки цього мікроелемента, то краще за кальцій карбонат, цитрат, глюконат або лактат. Комбіновані ліки враховують і потребу в інших компонентах, а полівітаміни зазвичай використовуються в профілактичних цілях.

Вітаміни для жінок до 40 років

До 40 років жінці необхідно приймати полівітаміни або вітамінні комплекси залежно від індивідуального стану. При вагітності і лактації краще утримуватися від прийому хімічних препаратів, а недостатність заповнювати правильним раціоном харчування.

Вітаміни для жінок після 45 років

При менопаузі жіночий організм краще засвоює порошковий кальцій, тому переважно призначається монопрепарат, який рекомендують поєднувати з молоком і дієтичним харчуванням. Проте в цей період часто спостерігається дефіцит вітаміну D, тому лікарі часто рекомендують комбіновані препарати, що дають подвійний ефект (з популярних – Кальцій Д3 Никомед, Кальцемін).

Препарати кальцію для профілактики остеопорозу

Для профілактики остеопорозу в кожній аптеці можна придбати Кальцій D3, Вітрум Кальцій і Натекаль D3, але перед цим все-таки слід неодмінно проконсультуватися з терапевтом і ортопедом. Можливо, у них будуть інші рекомендації.

Продукти, що містять максимальну кількість кальцію

Є багато продуктів, які можуть з’їсти жінки, щоб поповнити запаси кальцію. До таких продуктів відносяться:

 • Молоко
 • Сир
 • Морозиво
 • Йогурт
 • Кальцій також міститься в темних листових овочах, таких як капуста і шпинат.

Велика кількість кальцію міститься в молочних продуктах, причому, чим вище відсоток жиру, тим менша кількість цього елементу в нім міститься. Наприклад, 100 грам молока з жирністю до 3,5% містить лише 120 мг кальцію, а в знежиреному молоці його кількість досягає 125 мг. У 100 грамах сметани міститься всього 80 мг кальцію.

З овочевих культур найбільша кількість кальцію міститься у базиліці (252 мг на 100 грам), друге місце займає петрушка (245 мг на 100 грам), далі слідує білокачанна капуста, крес-салат і так далі.

Велика кількість кальцію міститься в кунжуті (780 мг на 100 грам), в соєвих бобах (240 мг на 100 грам), в квасолі (194 мг на 100 грам).

Велика кількість кальцію міститься в таких приправах, як кориця, чебрець, розмарин, гвоздика. Патока є хорошим джерелом кальцію. Багато дієт для схуднення використовують її замість цукру.

Кальцій для жінок

Протипоказання і побічні ефекти

Протипоказання і побічні явища в основному торкаються прийому кальцію у вигляді добавок. Тому важливо знати про деякі особливості їх прийому.

Час прийому кальцію. Краще всього приймати кальцій впродовж дня. Якщо ви приймаєте кальцій в основному у формі вітамінів або біодобавки, треба розділити дозування на уранішній і вечірній прийом. Вечірня доза – найважливіша. Науково доведено, що втрата кісткової тканини вночі відбувається з більшою швидкістю.

Кістковій системі не важливо, якої форми кальцію ви набуваєте. Якщо ви вживаєте такі ліки, як Фосамакс або Актонель, приймати добавки з кальцієм уранці строго заборонено. Кальцій з добавок заважатиме його абсорбцію з лікарських препаратів.


Кальцій, хай і рідко, викликає запор і здуття живота. Якщо побічним ефектом є запор, намагайтесь збільшити кількість рідини, що випивається впродовж дня.

Якщо добавка призводить до здуття живота або підвищеного газоутворення, попросіть лікаря призначити інший препарат з кальцієм або понизити дозування.

Кальцій є надзвичайно важливою поживною речовиною. Не забувайте щодня включати у своє живлення продукти, багаті цим елементом.

Top