Конвалія — лікувальні властивості

Конвалія - лікувальні властивості

Конвалія травнева (Convallaria majalis L.) — вид трав’янистих багаторічних рослин сімейства Лілійні. Має розгалужене повзуче кореневище, у вузлах знаходяться корінці, що нагадують гусяче перо. Листя низові, прикореневі, прикриті в землі, відходять від кореневища в бічних відгалуженнях. Листок являє собою тонку суцільнокрайню листову пластину яскраво-зеленого кольору.

Квіточка кріпиться на гладкій стрілкоподібній, тригранній у верхній частині, довжиною 15-20 см. Сніжно-білі оцвітини мають шість злегка відігнутих зубчиків, товкач і шість тичинок. Приємний сильний аромат рослини викликає величезну популярність квіток, незважаючи на те, що рослина є отруйною. Період цвітіння — кінець травня — початок червня. Плід у вигляді соковитої кулястої ягідки дозріває в кінці літа.

Конвалія — види і місця зростання

Чисельність рослини останнім часом неухильно скорочується, поблизу населених пунктів при зборі квітів витоптується основа квіток, тому рослина занесена до Червоної книги. Конвалія поширена в помірних зонах Північної півкулі. Місцем його проживання є Крим, Кавказ, Східна частина Сибіру, Європейська частина Росії і Далекий Схід. Віддає перевагу затінене місце розташування — ліси, яри.

Конвалія - види і місця зростання

Серед інших назв рослини в різних регіонах зустрічаються: Винуватець, Воронець, Травнева лілія, Молодило, Очна трава, Гладиш, Дзвіночки Марії, лапушнік, Гландиш, Заячі вушка, молодільник, Польська лілія, Серебрянніков, Митна трава, Простріл, Снігові крапельки, Сорочка. На Кавказі виростає Конвалія Закавказька, яка відрізняється морозостійкістю.

Лікувальні властивості конвалії

 

Лікувальні властивості конваліїЗ давніх часів людська чутка приписувала цій оригінальній запашній квітці безліч цілющих властивостей і повір’їв, що відбивається в численних казках і народних переказах. Вважається, що конвалія допомагає від усіх недуг. Професор С.П. Боткін провів дослідження і визначив, то квітка має властивості допомагати при кардіоневрозах та серцевої недостатності, при цьому його застосовують у комбінації з іншими препаратами, такими як валеріаною і глодом. Також його застосовують у лікуванні ендокардитів, аритмії, при вагітності, для посилення пам’яті і розвитку інтелектуальних здібностей.

Конвалія — лікарські форми

Лікарські засоби готують з квіток, листя, трави. Сировина заготовляють на початку цвітіння, в травні. Офіційна медицина застосовує конвалія в краплях Зеленіна, які складаються з декількох складових, і застосовуються для лікування неврозів серця. Заготівлю рослини слід проводити дуже обережно, так як воно має отруйний ефект. Траву, листя і квіточки зрізають на висоті 5 см від землі, швидко висушують в сушарках, розклавши тонким шаром на папері. Суха суміш може зберігатися протягом 2 років.

Конвалія — рецепти

  • Для поліпшення роботи серця використовують настій з квіток конвалії. У 20 мл окропу заварити 4 грами конвалій. Такий лікарський засіб здатний уповільнити пульс, зменшити набряклість. Пити кожні 2 години.
  • Як сечогінний і очищуючий кров засіб вживають чай з листя конвалії, приготований звичайним способом.

Конвалія — протипоказання

Препарати конвалії містять сапоніни, тому вони протипоказані в неочищеному вигляді при гастритах і загостренні захворювань печінки і нирок. Конвалія вважається отруйною рослиною, застосовувати його необхідно обережно, приділивши особливу увагу можливій індивідуальній нестерпності.

 
 
Top