Коріандр: лікарські та корисні властивості

Коріандр: лікарські та корисні властивості

Про заморські прянощі ми, звичайно, чули, але у більшості з нас на ділянці ростуть менш екзотичні, але більш відомі представники цього племені. Візьмемо, наприклад коріандр — добре всім відому кінзу. Її смак люблять далеко не всі, але це ніяк не применшує лікарських властивостей цієї рослини, яке входить до Фармакопеї багатьох країн світу, в тому числі і нашу.

Відомі цілющі властивості коріандру з найдавніших часів. Ця рослина згадується в папірусі Еберса — стародавньому трактаті про використання рослин, його знав батько ботаніки Теофраст. Діоскорид і Гален використовували коріандр при допомозі породіллі і шкірних хворобах, а Гіппократ при істеріях. Стародавні єгиптяни отримували з нього запашне масло, яке використовували під час релігійних церемоній. У Китаї застосовували ще в IV-V століттях.

Лікарська сировина коріандру і його складові

 

Лікарська сировина коріандру

Загалом-то, використовується практично вся рослина — і листя, і плоди, а в народних медицинах різних країн — навіть коріння. Але почнемо все ж з зелені, тому як насіння продаються в розділі овочевих культур. Листя містять до 15% сухих речовин, аскорбінову кислоту, каротин, рутин і вітаміни В1 і В2. Зелень — хороший протицинговий засіб, так як вітамін С міститься в поєднанні з рутином, що визначає капіллярозакріплюючими властивостями зелені.

Сировиною коріандру є плоди. Їх прибирають при побурінні 30-50% насіння парасольок. Зрізані парасольки розкладають на папір або брезент в добре провітрюваному приміщенні. При обмолоті потрібно стежити, щоб плоди не дробилися, так як при цьому ушкоджуються канальці, в яких знаходиться ефірне масло і воно випаровується, а сировина стає менш запашним і, відповідно, менш цінним.

Лікарсько-технічна сировина (плоди коріандру) повинне мати жовтувато-бурий (можливий зеленуватий) відтінок, запах ароматичний, смак пряний, пекучий. Недорозвинених і зіпсованих плодів повинно бути не більше 3%, вміст ефірної олії — не менше 0,5%. У сировині допустимо вміст, в%: вологи — 13, розколотих плодів (полуплодів) — 15, ефірно-олійної домішки даної рослини — 10, сміттєвої домішки — 2; ефірно-олійна домішка інших рослин не допускається.

Ефірне масло коріандру

За вимогами Європейської Фармакопеї сировину коріандру повинно містити не менше 3 мл ефірного масла на 1 кг сировини.

Мало хто знає, що за обсягами виробництва ефірної олії коріандру поступаються майже всі найвідоміші культури, ну крім, мабуть, троянди і лаванди. У його плодах міститься до 20% жирної олії, 1,5% ефірного масла, головним компонентом якого є ліналол. Його частка може досягати 70%. Крім нього містяться гераніол, терпинен, феландрен, пінен, борнеол. Воно являє собою безбарвну або блідо-жовту рідину з солодкуватим деревно-пряним ароматом. Ефірне масло служить вихідним продуктом, з якого отримують масла з ароматом троянди, фіалки, лілії, лимона, апельсина і т. д.

Особливості накопичення ефірної олії коріандру:

  • в процесі розвитку зміст ефірного масла росте, досягаючи максимуму до початку плодоношення, далі вміст олії падає;
  • втрати масла відбуваються за рахунок альдегідів, які проникають через оболонку і тому при зберіганні плодів аромат їх значно поліпшується;
  • у міру розвитку в маслі зменшуються альдегіди і переважають спирти і вуглеводи, тому зібрані недозрілими плоди будуть мати в ароматі характерний для зелені «клоповий» відтінок;
  • при зберіганні не висушених плодів втрачається масло і псується його якість: по-перше, на сирих насінні може розвиватися цвіль, яка, як показали сучасні дослідження, є джерелом дуже шкідливих для організму мікотоксинів, а по-друге, насіння в масі починають зігріватися і при цьому окислюються компоненти масла і воно набуває прогірклий аромат;
  • за складом ефірне масло коріандру стабільне і майже не відрізняється залежно від сорту, зони вирощування, у всіх випадках переважає ліналоол;
  • при зберіганні сухих плодів їх запах поліпшується.

Крім того, в плодах коріандру містяться мікроелементи: калій, кальцій, магній, залізо, селен.

Шлунковий засіб і не тільки

Коріандр має спазмолітичну, вітрогінну, жовчогінну, легкою проносною і антисептичну дію. Він стимулює діяльність травних залоз.

Плоди коріандру мають властивість поліпшувати травлення, підсилювати вироблення шлункового соку, нормалізувати функції печінки. Разом з іншими зонтичними, такими як кріп і фенхель, це чудовий засіб при надлишковому газоутворенні в кишечнику. А після рясної трапези він допоможе позбутися від важкості у шлунку. Його часто додають у збори для поліпшення смаку.

Французький фітотерапевт минулого століття А. Леклерк рекомендував коріандр для відновлення травлення після перенесених кишкових інфекцій, таких як тиф і кишковий грип.

У народній медицині плоди коріандру вважали засобом, що підсилює статеві функції, а суміш зелені кінзи і петрушки в рівних частинах використовували при імпотенції.

Рецепти застосування коріандру

Тепер саме час познайомитися з декількома рецептами.

Настій із плодів: 1 столову ложку насіння заливають склянкою окропу. Настоюють і приймають після прийому їжі по 1 склянці.

Свіжий сік коріандру — хороший кровоспинний засіб доза 2-5 мл на кг ваги хворого.

При депресії 100 г попередньо потовчених плодів на 1 л сухого червоного вина, процідити і приймати по 50 г 2 рази на день під час обіду і під час вечері.

При виразці шлунка іноді рекомендують наступний тибетський пропис: в рівних частинах беруть жом обліпихи (це те, що залишається після віджимання соку і висушується), коренів оману і плодів коріандру. Цю суміш змелюють на кавомолці і приймають по 1/2 чайної ложки перед їжею, запиваючи невеликою кількістю води.

При веснянках рекомендується щодня вмиватися відваром коріандру. Так само, як і петрушка, він відбілює шкіру.

На замітку ароматерапевтам

Стародавні єгиптяни отримували шляхом екстракції рослинними оліями запашне масло коріандру, яке використовували під час релігійних церемоній. Його насіння були виявлені в гробниці фараона Рамзеса II.

В даний час ефірна олія коріандру є у продажу (воно досить дешеве), і ароматерапевти використовують його при депресивних і пригнічених станах, при спазмах гладкої мускулатури.

Доктор Е. Бах рекомендує масло коріандру як легкий псіховегеторегулятор для зняття втоми, роздратування, післяпологової депресії, нервозності. Ефірне масло володіє естрогенною активністю і може застосовуватися для нормалізації гормонального фону в організмі.
Ефірне масло коріандру використовують зовнішньо при невралгіях і ревматизмі. Для цього 5 крапель ефірного масла розводять у 10 мл основи. Масаж цим же маслом допоможе зняти напругу і втому.

За даними В.В. Миколаївського, ефірне масло цієї рослини підвищує життєздатність клітин крові та має виражену антиоксидантну активність.

Протипоказання до застосування коріандру

 

Протипоказання до застосування коріандру

Але, як у всяких ліків, у коріандру теж є деякі обмеження до застосування. В основному вони стосуються використання ефірного масла.

  • Не слід перевищувати терапевтичні дози, так як ефірна олія коріандру може діяти гнітюче на роботу серця і нирок.
  • Не можна наносити його на відкриті рани.
  • Воно протипоказано і при вагітності.
 
 
Top