Користь і шкода бджолиного підмору

Більшість городян нічого не знають про цей засіб. Проте для жителів сіл, особливо тих, хто має власну пасіку, це звичайне явище під час весняної ревізії вуликів. Бджолиний підмор пасічники називають іноді осипом, оскільки фактично це тіла бджіл, що не пережили зимівлю. Ліки, приготовані з такого інгредієнта, викликають недовіру і асоціюються з чаклунським зіллям.

Але за останні роки учені розвіяли цю помилку, розробивши ефективні методики лікування і профілактики багатьох захворювань бджолиним підмором. Хоч засіб продовжує залишатися досить екзотичним, інтерес до нього високих умів спонукає розібратися, чим ефективний бджолиний підмор: користь і шкода його компонентів для багатьох — таємниця за сімома печатками.

Де береться бджолиний підмор і що з ним робити?

Найбільша кількість бджолиного підмору на пасіках буває після зими, при весняному обстеженні вуликів. Це самий відповідний час для його збирання і заготівлі. Якість підмору залежить від охайності хазяїв. Якщо впродовж зими вулики прибиралися, то до весняної перевірки в них залишиться тільки самий останній, свіжий підмор. Якщо ж він має затхлий запах або плісняву, то застосовувати його з лікувальною метою не можна.

Підмор витягається з вуликів разом із сміттям, яке слід відсіяти через велике сито. Якщо не планується використання усього підмору відразу і потрібно його заготувати, то бджіл необхідно досушити в духовій шафі при низьких температурах, помішуючи для рівномірного просушування. Зберігати сухий підмор слід в дихаючій тарі в сухому місці.
Бджолиний підмор використовується як в сухому розтертому вигляді, так і в екстрагованому.

  • Відвар готується з 2 ст. л. бджолиного підмору і 0,5 л води. Суміш необхідно закип’ятити і варити на невеликому вогні впродовж години. При тривалішому варінні частина компонентів втратить свою ефективність. Відвар зберігається в холодному місці 3 дні і застосовується по 50 мл перед їжею.
  • При виготовленні настоянок для витягання корисних речовин з підмору в основному використовуються такі екстрагенти як рослинні олії і етиловий спирт. У першому випадку 2 ст. л. подрібненого в кавомолці підмору заливають склянкою гарячої рослинної олії і настоюють. Такий бальзам може використовуватися як зовнішньо, так і внутрішньо, по столовій ложці двічі в день до їжі курсом в 3-4 тижні. Для спиртової екстракції на 1 ст. л. підмору слід додати 200 мл горілки і настоювати впродовж 3 тижнів в темній тарі з щільною кришкою.Періодично настій слід збовтувати. Пити його слід по 20 крапель після кожного прийому їжі курсом в 2 тижні.

Цілюща дія бджолиного підмору

Розібравшись, як готувати «чаклунське» зілля з бджолиного підмору, слід все ж упізнати і спектр його дії. Заснований він на біохімічному складі підмору.

Korist i shkoda bdgolinogo pidmoru

  • Хітозан — аміноцукор, що отримується з панцирів ракоподібних і хітинового покриву комах. Хітозан має властивість зв’язуватися з молекулами жиру і перешкоджати його засвоєнню організмом. Пов’язаний ним жир просто виводиться без змін. Це дало поштовх до використання речовини у складі засобів для схуднення. Окрім цього, хітозан покращує обмін холестерину, адсорбує в кішківнику токсини і посилює розмноження в нім корисних біфідобактерій.При зовнішньому застосуванні цей полісахарид виявляє антимікробний ефект і здатність до регенерації тканин, що знайшло використання в методиках загоєння ран. Для цих цілей використовуються компреси з водною або масляним настоєм бджолиного підмору. Більше того, дослідження, що проводилися в минулому столітті, довели протипроменевий ефект хітозану, що нейтралізує навіть летальні дози опромінення.
  • Гепарин — речовина, що міститься в хітиновому покриві бджоли. Гепариноїди застосовуються в традиційній медицині у складі препаратів, що уповільнюють згортання крові. У організмі людини гепарин запобігає тромбоемболічним захворюванням, розвитку інфаркту міокарду, покращує коронарний кровотік.
  • Апітоксин — бджолина отрута — лікувальний продукт життєдіяльності бджоли, що здавна використовується. Із смертю комахи, секрети залоз її отруйного апарату швидко висихають, не втрачаючи, проте, своєї токсичності впродовж довгого часу. Застосування бджолиної отрути у складі підмору має м’якшу дію, збалансовану присутністю в нім і його антиподу — гепарину, що дозволяє використати цей метод тим людям, кому традиційна апітоксинотерапія протипоказана (наприклад, через захворювань нирок і печінки, туберкульозі і цукровому діабеті).Враховуючи термостійкість бджолиної отрути (вона зберігає свої властивості при кип’ятінні тривалістю до 1 години), відвар підмору має той же спектр дії: підвищує гемоглобін, розширює судини, знижує здатність згущуватися крові, покращує сон, апетит і загальний тонус організму, а також викликає приплив крові до хворого органу при зовнішньому застосуванні.
  • Жир бджоли є предметом вивчення зважаючи на свою унікальність. Його відрізняє зміст досконалішого набору поліненасичених кислот і фітостеринів без присутності стеролів тваринного походження, сприяючих накопиченню холестерину. Найбільшу кількість жиру бджола накопичує якраз до зимівлі для планомірного витрачання в період спокою в якості енергетичного палива. Тому, якщо метою вживання підмору є саме бджолиний жир, то кращим буде зимовий підмор, вилучений в процесі планового прибирання вуликів.Потрапляючи в організм людини, бджолиний жир виступає основою для синтезу ейкозаноїдів, що регулюють артеріальний тиск, покращують опірність організму і беруть участь в регулюванні багатьох інших функцій.
  • В сумі усі компоненти надають лікувальний ефект при аденомі простати (вживається спиртова настоянка двічі в день до їжі по 25-30 крапель курсами по 1 місяцю з перервою в 10 днів).
    Виходячи з властивостей основних компонентів бджолиного підмору, можна зробити висновок, що основна його функція — відновлення імунітету і біологічної рівноваги в організмі, після чого він самостійно розпочинає ефективну боротьбу з хворобами

Протипоказання бджолиного підмору

До 2% людей страждає алергічними реакціями на бджолину отруту. Ще 0,08% схильні до алергії на мед і продукти бджільництва. Побутова алергія на пил також може включати реакцію на хітин тарганів і інших комах. Оскільки тушки бджіл мають в складі практично усі компоненти їх продуктів, також лікування бджолиним підмором протипоказано, якщо присутня яка-небудь з вищеперелічених реакцій.

Гепарин як компонент підмору протипоказаний при кровотечах будь-якого характеру, підвищеної проникності судин, порушеннях функції печінки і нирок у важкій формі, анемії і лейкозі.

 
 
Top