Кропива – лікувальні властивості

Кропива – лікувальні властивості

Кропива заслужено відноситься до цінних і популярних лікарських рослин. Під визначенням «кропива» в даному випадку ми маємо на увазі види кропива дводомна і кропива пекуча. Корисними можуть бути сік, листя, молоді пагони, кореневища і насіння кропиви – їх використовує народна медицина. Фармацевтична промисловість використовує листя кропиви дводомної.

Лікувальні властивості кропиви були помічені багато століть тому. Кропивою лікувалися в часи Плінія і Горація. Діоскорид застосовував кропиву для лікування сечокам’яної хвороби. Кропивою зігрівалися легіонери Цезаря, нахлестуючи в походах свої тіла. Небувалою популярністю користувалася кропива в середні століття. Її стрекучесть використовували при лікуванні ревматизму і захворюванні суглобів, листя – для загоєння ран, соком насіння змащували голову при облисінні і випаданні волосся.

Широке застосування знайшли лікувальні властивості кропиви в народній і офіційній медицині багатьох країн. У німецькому препараті Простагут форте, призначеного для лікування аденоми передміхурової залози і чутливості сечового міхура у чоловіків, міститься екстракт кропиви дводомної. У Румунії випускають мазь, що містить 20%-й екстракт кропиви, для лікування хвороб, викликаних стафілококом. Вітчизняна фармацевтична промисловість випускає брикети сухої кропиви дводомної, екстракт і масло кропиви, лікарські збори та чаї з входять до їх складу кропивою. Витяжка з листя кропиви входить до складу багатьох препаратів, у тому числі препарату «Алохол», призначеного для лікування захворювань печінки та жовчовивідних шляхів. Препарат з кропиви «Уртіфіллін» застосовують для загоєння ран і лікування опіків.

Лікувальні властивості кропиви

Лікувальні властивості кропиви пояснюються входять до її складу речовинами. У листі кропиви містяться майже всі вітаміни: К, В1, В2, С (170-270 мг%), каротиноїди (20-50 мг%) та інші, а також вуглеводи, алкалоїди та флавоноїди, пантотенова і мурашина кислоти, мінеральні солі заліза , міді, марганцю, бору, титану, нікелю, а також гістамін, хлорофіл, дубильні, білкові та інші корисні речовини. У насінні кропиви міститься 32,5 5% жирної олії, а в корінні – дубильні речовини, алкалоїди, вітаміни, в тому числі С.

Лікувальні властивості кропиви обумовлені в першу чергу багатим набором вітамінів і дубильних речовин, що входять до її складу, які дозволяють використовувати рослину як кровоспинний, кровотворний і ранозагоювальний засіб. Настій кропиви сприяє згортання крові, збільшенню гемоглобіну і кількості еритроцитів, має виражену судинозвужувальну дію. Кропиву використовують для лікування легеневих, маткових, ниркових, кишкових, гемороїдальних кровотеч, а також як полівітамінний засіб. Вміщені в кропиві у великих кількостях каротиноїди покращують зір, захищають від катаракти.

Велика кількість в листі кропиви хлорофілу (до 8%) надає стимулюючу, тонізуючу дію на клітини тканини, має антирадіаційні властивості. При прийомі всередину хлорофіл підсилює обмінні процеси, наприклад, стимулює утворення інсуліну і тим самим веде до зниження кількості цукру в крові, що, безумовно, корисно людям, що страждають на цукровий діабет. При зовнішньому використанні хлорофіл стимулює епітелізацію уражених тканин, їх загоєння і відновлення. Кропиву застосовують зовнішньо і всередину при лікуванні травного тракту, варикозних хронічних виразок, при фурункулах, зудить екземі, опіках. У ветеринарії кропиву застосовують зовнішньо для лікування гангрени і гнійних ран у тварин.

Лікувальні властивості кропиви використовують при холециститах, туберкульозі легень, в клімактеричний період. У зборах кропива хороша як відхаркувальний засіб при захворюваннях дихальних шляхів.

Вміщені в кропиві фітонциди надають дезінфікуючу і дезодоруючу дію, тому її застосовують як протизапальний і антисептичний засіб. Про велику кількість фітонцидів в кропиві свідчить, наприклад, такий факт. На зорі цивілізації (а зараз в похідних умовах) кропивою обкладали свіжу випотрошену рибу або м’ясо, які зберігалися якийсь час без заморозки. Є відомості, що кропива згубно діє на золотистий гемолітичний стафілокок, замінюючи антибіотики.

Лікувальні властивості кропиви надають очищаючу і антиоксидантну дію, допомагають при деяких алергічних захворюваннях (при бронхіальній астмі). Виявлено також, що кропива посилює скорочення матки. Її застосовують жінки в післяпологовому періоді.

Вживання кропиви

Вживання кропиви в будь-якому вигляді підвищує працездатність і відновлює сили. У кропиві міститься речовина, що стимулює вироблення інтерферону, тому кропива хороша для підвищення імунітету, профілактики онкологічних захворювань.

Також в кропиві міститься велика кількість глутаміну. Ця амінокислота благотворно діє на роботу мозку, в тому числі допомагає побороти тягу до тютюну і алкоголю.

У народній медицині відваром з коріння і листя кропиви лікують порушення травлення, диспепсію, запори. Настояні на горілці коріння застосовують при зубному болю, для розтирань при радикуліті, ревматизмі, міозиті.

Лікувальні властивості кропиви використовують в дерматології та косметології. За допомогою листя і соку кропиви зміцнюють коріння волосся при їх випаданні, для посилення росту і борються з зайвою сальністю волосся і лупою.

Кропива: протипоказання

Незважаючи на користь, яку може принести кропива, лікуватися їй треба з обережністю. Як і кожні ліки, кропива має протипоказання. Так як кропива має виражену судинозвужувальну і кровоспинну дію, вона протипоказана для прийому всередину людям з підвищеним згортанням крові, при атеросклерозі і гіпертонічній хворобі.

Top