Кульбаба – лікарські властивості

Кульбаба – лікарські властивості

Кульбаба лікарська багаторічна трав’яниста рослина родини складноцвітих. Кульбаба — одне з найпопулярніших лікарських і харчових дикоростучих рослин, що в достатку зустрічаються майже на всій території країни.

Відмінні ознаки стебло — безлиста гладка пустотіла трубка-стрілка висотою 40 — 45 см, на верхівці якої розташована квітка, під кошиком квітки поверхня стебла шорстка, при розтині порожнини стрілки виділяється білуватий молочний сік, дуже гіркий, але не отруйний; листя — ланцетне або довгасто-ланцетової форми, виямчато-перисто-розділені по краях, зібрані в прикореневу розетку, стоячі або частиною пониклі, платівки листя інтенсивно-зеленого кольору, тонкі, легко ламаються і швидко в’януть, довжина листя 10 … 25 см, ширина — 1,5 … 5 см; квіти — жовті язичкові, діаметром 2 … 3 см, знизу обгорнуті в корзинку ланцетоподібним зеленими листочками, розташованими в 2 ряди, зовнішні відігнуті донизу; плоди — довгасте насіння сірого або коричнево-бурого забарвлення.

Навколишнє середовище

Зростає кульбаба повсюдно — на луках, лісових галявинах, по узбіччях доріг, у старих садах, парках, у дворах, біля житлових будівель, самосівом поширюється як бур’ян. Проте в США, Японії, Індії та багатьох європейських країнах кульбабу рекомендується вирощувати на грядках.

Застосування і корисні властивості кульбаби

 

Застосування і корисні властивості кульбаби

Кульбаба не дарма називається лікарською — її різноманітні цілющі властивості добре освоєні. Народна мудрість здавна приписує відварам листя кульбаби здатність надавати сили і бадьорість, знімати втому. Настої і препарати з коренів застосовують для лікування печінки, захворювань жовчного міхура, геморою, катару шлунка, запорів, яка поліпшує травлення і обмін речовин, яка стимулює молочні залози у годуючих матерів, а також при екземі, фурункульозі, вуграх, шкірних висипах. Зазвичай для приготування настою 1 чайну ложку сухих коренів заливають склянкою окропу і після охолодження п’ють по півсклянки 3 … 4 рази на день перед їжею.

Рецепт використання кульбаби

Як жовчогінний засіб рекомендується наступний рецепт: 10 г подрібнених коренів заливають 20 мл окропу, накривають кришкою і прогрівають в киплячій водяній бані (в іншої, більшій за розміром каструлі) 15 хвилин, потім охолоджують протягом 45 хвилин при кімнатній температурі, відвар проціджують , віджимають коріння і доливають кип’яченою водою до 200 мл. Рекомендується приймати відвар теплим 3 … 4 рази на день по третині склянки перед їдою.

Рецепт використання кульбаби

Встановлено, що настій з коріння кульбаби володіє також потогінною та жарознижувальною дією.

Сік листя застосовують при жовтяниці і хворобах сечового міхура. Молочним соком зі свіжих стебел і коренів виводять мозолі, бородавки, пігментні плями. З сушених коренів отримують порошки для виведення шкідливих речовин з організму, пілюльні маси і екстракти, які знаходять саме широке застосування в медицині.

Для лікарських цілей коріння кульбабу заготовлюють восени в період в’янення листя. Коли рослина накопичило максимальна кількість поживних речовин. Викопують коріння лопатою з глибини 45 … 25 см, очищають від землі, обрізають залишки стебел і листя. Літня заготовка дає в’ялі коріння і не допускається. Повторні заготовки на одному місці, щоб уникнути повного знищення коренів, проводять з перервою в 3 роки.

Збір і заготівля кульбаби

Необхідно пам’ятати, що збирати кульбаби поблизу доріг і в межах міста не слід, так як вони засвоюють і накопичують свинець та інші канцерогенні речовини.

Добре промиті коріння спочатку розкладають на тканині для підв’ялювання, потім сушать під навісом, на відкритому повітрі протягом 3 … 4 днів до припинення виділення молочного соку при надрізі, після чого досушують в сушарках або духовці з відкритими дверцятами при температурі не вище 40 … 50°С. Висушені корені повинні бути довгасто-зморшкуваті, іноді спірально перекручені, довжиною до 12 см, зовні бурого або темно-бурого забарвлення, на зламі сірувато-білі або чисто-білі з жовтою або жовтувато-бурою деревиною в центрі без запаху; при вигині вони повинні легко, з тріском ламатися; смак гіркуватий з солодкуватим присмаком. Вихід сухого кореня 33 … 35% від маси сировини. Зберігають корені кульбаби в мішечках до 5 років.

 
 
Top