Кунжутне насіння: користь і шкода

«Сімсім, відкрийся!» — Кожен пам’ятає цей пароль зі східної казки, не завжди знаючи, що «Сімсім» по-арабськи означає кунжут. Наскільки цінним була ця рослина у східних народів, щоб йому приділяли таке чільне місце у фольклорі! Кунжут, який ще відомий під назвою сезам (англ. Sesame), — одна з найбільш древніх приправ родом з Африки. Найбільшими постачальниками кунжутного насіння сьогодні є Індія і Китай, культивується він також в Пакистані, Середньої Азії і навіть в Америці.


Багато знайомі з кунжутом по присипці на булочках, менша кількість людей знає специфічний смак кунжутного масла, яке широко застосовується в нині популярної азіатської кухні. Однак кунжут — не тільки смачна приправа, а й цілюща рослина, уособлювало в стародавньому світі безсмертя і їжу богів. Спробуємо розібратися, за які заслуги наші предки так звеличували кунжутне насіння: користь і шкода його, ймовірно, була вивчена ними ще багато тисячоліть тому.

Кунжутне насіння: користь і шкода

Склад кунжутного насіння

Однорічна рослина з коробочками, в яких визрівають відомі всім насіння, є олійною культурою. Основа кунжутних жирів складена ненасиченими кислотами. Крім цього, кунжутне насіння містять вітаміни групи В, аскорбінову кислоту, незначну кількість вітаміну А і Е, харчові волокна, унікальні фенольні сполуки сезамін і сезамолін, і мінерали, серед яких кальцій, натрій, калій, магній, залізо і фосфор. За вмістом кальцію кунжут залишає позаду себе багато молочних продуктів, а тому є прекрасним джерелом цього макроелементи в вегетаріанство і сироїдіння. Присутність в кунжуті оксалатів, ефірів щавлевої кислоти, і фітіновой кислоти знижують засвоєння кальцію, однак легким проколюванням насіння кунжуту на сковороді можна знизити їх дію.

У порівнянні з іншими олійними культурами, кунжут все ж біднуватий вітамінами, але інші речовини його складу з лишком компенсують цей недолік. Зокрема, властиві тільки кунжуту лігнани обумовлюють його унікальні властивості, які виділяють його з лінійки інших олійних культур.

Корисні властивості кунжуту

 

Корисні властивості кунжуту

  • Сезамін — лігнано з дивовижними властивостями. Він надає стимулюючий ефект на вироблення організмом ферменту, який відповідає за транспортування жирів до місця їх окислення (руйнування). Завдяки цій властивості сезамін входить до складу багатьох жироспалювачів, але навіщо витрачати сили, якщо є натуральний продукт — кунжутне насіння? Досить додати пару ложок насіння кунжуту в щоденний раціон, щоб скористатися його унікальними властивостями. Більш того, сезамін уповільнює поширення пухлинних клітин в організмі, покращує ліпідний обмін і допомагає запобігти похмільний синдром, будучи прийнятим до вживання спиртного.
  • Сезамолін, ще один компонент кунжуту, є ефективним антиоксидантом. Він регулює кисневий обмін в організмі і сприяє його омолодженню на клітинному рівні. Крім того, ця речовина підвищує імунітет і сприяє відновленню організму після впливу стресу.
  • Фітостерини, або рослинні стероли, будучи одним з компонентів кунжутного насіння, перешкоджають процесам всмоктування холестерину кишечником, завдяки чому він не відкладається на стінках судин. Крім зниження рівня «поганого» холестерину, фітостерини нормалізують діяльність ендокринної системи організму і пролонгують репродуктивну функцію жінок.
  • Насиченість кунжуту кальцієм зумовлює його користь для кісткових тканин. Статистика показує, що в східних країнах, де кунжут займає одну з провідних позицій в кулінарії, літні люди менше схильні до ламкості кісток і проблемам опорно-рухового апарату, ніж європейці. Додавання в денний раціон 100 г кунжутного насіння або використання кунжутного масла для заправки салатів заповнить добову норму кальцію в організмі.
  • Кунжут справляється і з розладами травної системи. Для цього необхідно приготувати напій з 200 мл охолодженої кип’яченої води, 1 ч. л. меду і 2 ч. л. змолотих в кавомолці насіння кунжуту. Приготований склад слід розділити на кілька порцій і приймати протягом дня до відновлення нормального функціонування кишечника.
  • Для полегшення станів при маститах використовують також змелене насіння кунжуту, тільки попередньо прожарене на сковороді. Його змішують з масляною основою до сметаноподібної маси, яку прикладають до запалених ділянок молочної залози.
  • Теплу кунжутну олію прекрасно справляється з отитом. Для цього по 2 краплі олії слід закапати в кожний слуховий прохід і закрити його ватою.
  • При геморої призначають промивання зовнішніх гемороїдальних зон відваром кунжутного насіння. Для його приготування необхідно варити 5 хвилин на маленькому вогні 2 ст. л. насіння в 0,5 л води, потім укутати відвар і дати йому настоятися, поки він не охолоне до прийнятної для процедур температури.

Всі перераховані вище переваги кунжутного насіння — очищення судин, нормалізація шлунково-кишкової діяльності, насичення організму кальцієм — робить його корисним в раціоні майбутніх мам, організм яких працює фактично за двох.

Чи нешкідливе кунжутне насіння?

Як і з будь-яким новим в раціоні продуктом, з кунжутом слід знайомитися обережно, спостерігаючи за реакцією організму. Сама по собі алергічна реакція на кунжутне насіння не часта, але можлива перехресна реактивність з волоськими горіхами, арахісом, фундуком та кешью. Тому, якщо ці продукти не сприймаються організмом нормально, до кунжуту слід поставитися з підвищеною обережністю.

Унаслідок посилення згортання крові, лікування кунжутом і страви на його основі протипоказані людям, що мають схильність до тромбів або варикозних захворювань вен.

Накладає обмеження на вживання кунжуту і нефролітіаз (сечокам’яна хвороба) через високий вміст в ньому солей кальцію, які здатні утворювати в нирках оксалатні камені, потрапляючи в організм в надлишку.

Добова норма споживання кунжутного насіння для фізично здорової людини — не більше 3 ч. л. в день.

 
 
Top