Курага: користь і шкода

Курагою сьогодні нікого не здивуєш. Висушені половинки абрикоса продаються повсюдно. Частіше курага сприймається як перекус або як складова кондитерських виробів і випічки. Але широко її застосування і в народній медицині, тому що після висушування в куразі зберігаються всі корисні речовини абрикоса, тільки в більшій концентрації. Слід заглибитися в склад цього продукту, щоб розібратися, чим може бути корисна курага: користь і шкода її можуть виявитися вельми істотними.

Курага: користь і шкода

Харчова цінність кураги

Джерелом вітамінів курагу не назвеш. Але основний спектр вона все ж містить: це вітаміни А, С і групи В (рибофлавін, тіамін і піридоксин), а також нікотинова кислота. Корисні властивості кураги, швидше, обумовлені її мінеральним складом, в якому переважає калій і мідь. Крім цих елементів курага містить кальцій, фосфор, залізо, магній і марганець. Вуглеводи кураги є легкозасвоюваними, що накладає обмеження на її вживання при цукровому діабеті. Зате полісахариди представлені великою кількістю пектинів, фізіологічно активних речовин з масою корисних властивостей. Також курагу відрізняє широкий діапазон амінокислот. Серед них 12 незамінних, тобто тих, які не синтезуються організмом людини і повинні надходити в нього ззовні. Компоненти складу, що залишилися, представлені клітковиною (до 18 г на 100 г кураги, а це половина денної норми!), Зольними речовинами, білками і малою кількістю жирів.

Ласощі або ліки?

Високий вміст калію в тандемі з магнієм робить курагу особливо корисною для людей з розладами серцево-судинної системи. Комплекс цих макроелементів підтримує серцевий м’яз в нормальному тонусі, протистоїть аритмії і спазмам, регулює артеріальний тиск. Калій бере активну участь в регулюванні водно-сольового балансу в організмі і попереджає набряклість.

Дуже цінна пектинова складова через здатність цих полісахаридів утворювати зв’язки з радіонуклідами та іонами важких металів і виводити їх з організму. З цієї причини курага повинна бути завжди під рукою у працівників хімічних виробництв, пов’язаних з викидом важких і радіоактивних металів, і жителів регіонів, розташованих поблизу таких виробництв.

Курага здатна заповнити в організмі дефіцит міді, названої одним із «металів життя». В умовах браку міді страждає в першу чергу система кровотворення, оскільки мідь бере участь в синтезі лейкоцитів і спільно з залізом — еритроцитів. Також при дефіциті міді вразливою почувається шкіра, оскільки колаген, основа її захисного шару, також базується на цьому мікроелементі. Колаген також забезпечує міцність і еластичність сухожилля, хрящів і кісткових тканин. Крім того, мідь регулює роботу ендокринної системи, залоз внутрішньої секреції і бере участь в транспортуванні кисню до клітин.

Великий вміст в куразі клітковини сприяє очищенню кишечника і робить ефект м’якого проносного. Крім цього, вона корисна при зимових авітамінозах, тобто в цілому забезпечує хороший загальнозміцнюючий ефект. Широко відома вітамінізована суміш із сухофруктів (курага, чорнослив, родзинки), волоських горіхів, меду і лимона: всі інгредієнти по 200 г на 1 лимон без насіння, подрібнені в м’ясорубці.

Чи є обмеження при вживанні кураги?

Діабетикам і людям, схильним до ожиріння, не варто захоплюватися курагою. Однак в малих кількостях вона здатна вгамувати тягу до солодкого, адже розсмоктування однієї штучки кураги передасть в мозок сигнал про насичення цукрами, а калорійність її в три рази менше шоколадних цукерок.

Чи є обмеження при вживанні кураги
Курага сприяє зниженню артеріального тиску, тому не слід зловживати нею гіпотонікам.

Крім прямих протипоказань, є і придбані, але набагато важливіші. Йдеться про промислову обробку кураги діоксидом сірки як консервантом. Яскраво-оранжевим кольором курага, удосталь представлена на прилавках, зобов’язана саме цьому токсичному способу виробництва. Діоксид сірки розчиняється у воді з утворенням сірчистої кислоти, частина якої зв’язується з компонентами продукту, наприклад, з цукрами. Консервант здатний накопичуватися в організмі, вражаючи, насамперед, дихальну систему і викликаючи симптоми алергії та астми. Тому, вибираючи курагу, слід шукати менш привабливу, темного кольору, отриману органічним шляхом. Якщо вибору немає, то використовуючи властивість хорошою розчинності діоксиду сірки, курагу перед вживанням слід вимочити у воді кімнатної температури не менше години, з наступним промиванням проточною водою.

Навіть здоровій людині не варто зловживати курагою. Оптимальною добовою дозою вважається 100-150 г.

 
 
Top