Куряча сліпота – лікувальні властивості

Куряча сліпота – лікувальні властивості

Куряча сліпота — це народна назва багаторічної отруйної рослини жовтцю їдкого. Таке ім’я ця рослинна культура отримала за незвичайну структуру яскравих золотисто-жовтих кольорів, що відображають сонячні промені і буквально «сліплять очі».

Згідно з іншою версією «курячою сліпотою» його називають з огляду на те що ця квітка виділяє отруйний летючий газ, який подразнює очі. Але при всій своїй токсичності, куряча сліпота активно використовується в народній медицині.

Місце проростання і збір курячої сліпоти

Куряча сліпота (вона же жовтець їдкий, трава пекуча, масляний квітка, подагрова трава) поширена в основному в районах з помірним кліматом, хоча з ним можна зустрітися практично в кожному куточку планети. Росте вона одним густим килимом в рідкісних березових і хвойних лісах, лугах, полях і городах.

Місце проростання і збір курячої сліпоти

Куряча сліпота являє собою отруйну рослину з коротким кореневищем, на якому знаходиться безліч кореневих мочок. Стебла циліндричної форми переходять в нерівномірні плодоніжки, які коронують глянцеві золотисті квіточки.

Цвітуть ці представники сімейства Лютикових починаючи з кінця травня до самого вересня. Потім квіти опадають, а на їх місці дозрівають кулясті плоди з яйцевидними насінням.

Збирають курячу сліпоту в момент цвітіння, так як в лікувальних цілях використовуються в основному саме його квіти або у свіжому вигляді, або як відварів і настойок. У деяких випадках лікарські засоби виготовляються з листя курячої сліпоти.

Хімічний склад курячої сліпоти

Хімічний склад курячої сліпоти дуже різноманітний. У ньому у великій кількості міститься протоанемонин — хімічний компонент підвищеної отруйності, який викликає подразнення слизових очей, носа, внутрішніх органів і порожнини рота.

Протоанемонін являє собою масляну рідину з різким пекучим запахом і смаком, яка досить швидко дезактивується, так як є нестійким молекулярним з’єднанням.

У суцвітті жовтцю також містяться сапоніни, алкалоїди, каротин, серцеві глікозиди, аскорбінова кислота, флавоксантин і дубильні речовини. У плодах рослини знаходяться жирні олії.

Лікувальні властивості курячої сліпоти

Куряча сліпота використовується виключно в народній медицині. Вона надає тонізуючу, антибактеріальну, знеболювальну та загоює вплив на організм людини.

У невеликих кількостях міститься в курячій сліпоті протоанемонин активізує роботу центральної нервової системи, збільшуючи кількісний показник вмісту в крові еритроцитів. Але в той же час ця речовина здатна знизити ритмічність серцебиття і викликати спазми кровоносних судин.

Препарати, виготовлені з жовтцю їдкого, допомагають при боротьбі з грибковими захворюваннями, туберкульозом, стафілококом і кишковою паличкою.

Найбільш широке застосування куряча сліпота отримала як народного лікарського засобу зовнішнього застосування при хворобах суглобів і шкіри.

Побічні дії і протипоказання курячої сліпоти

Через підвищену токсичності, курячу сліпоту необхідно використовувати з великою обережністю і виключно під уважним наглядом лікаря. При контакті зі шкірою або слизовою людини протоанемонин здатний викликати на них опік.
При активному вдиханні парів цієї речовини виникає сильний кашель, хвороблива реакція на світло, сильні виділення з слизових очей і носа. Людині стає складно дихати і навіть говорити.

При вживанні препаратів з курячої сліпоти всередину може виникнути блювота, розлад шлунку, сильні болі в животі, супроводжувані запамороченням, тахікардією і навіть втратою свідомості.

У разі виникнення подібних ознак необхідно негайно зробити промивання шлунка, після дати потерпілому абсорбенти і викликати лікаря.

Застосування курячої сліпоти в народній медицині

Ця рослина в народній медицині використовується у формі відварів, водних розчинів, а також у свіжому вигляді.

Відвари з курячої сліпоти використовуються при різних шкірних захворюваннях, таких, як екзема, вовчак, короста, складні рани і навіть при шкірному туберкульозі. Також відвари цієї рослини дуже ефективні при болях у шлунку, мігрені і гінекологічних захворюваннях. Особливу їх властивість — руйнівний вплив на різного роду бактерії, грибки і стафілокок.

Водні розчини курячої сліпоти дуже популярні у ветеринарії, оскільки сприяють загоєнню гнійних ран і відновлення пошкоджених тканин. У народній медицині деяких країн вони використовуються як лікарський засіб при захворюваннях печінки, зубів, органів дихання і травлення.

Також відвар жовтцю їдкого ефективний при запорах, опіках, задусі, аритмії, туберкульозі легень, хворобах очей і горла, внутрішніх кровотечах, раку і маститі.

Квітка курячої сліпоти в свіжому вигляді також відомий в народі як дієві примочки на суглобах рук при малярії.

Свіже листя рослини зазвичай застосовуються як розтирання або гірчичника при ломоті в ногах, як лікарський засіб при невралгії, грижі, артритах і лихоманці.

 
 
Top