Лікувальна гімнастика при геморої

Геморой є серйозною хворобою, з якою, на жаль, багато хто соромиться звернутися до лікаря. Він часто супроводжується тяжким болем і навіть закінчується оперативним втручанням, якщо його не лікувати вчасно. Лікувальна гімнастика, виконання вправ, спрямованих на зміцнення м’язів тазу та черевної порожнини, – є найважливішим лікувальним та профілактичним засобом на будь-якій стадії геморою. Вони значно поліпшать кровообіг в тазовій області, нормалізують роботу кишечника.

Лікувальна гімнастика при геморої

Крім того, вправи мають сприятливу дію на загальний тонус м’язів і кровоносних судин, нормалізують артеріальний тиск та зменшують застої в області тазу, що значно скорочує час відновлення та полегшує перебіг хвороби.
Обов’язкова умова – регулярне виконання вправ. Треба узяти за правило, щодня виділяти 10-15 хвилин для їх виконання.

Геморой, причини виникнення.

На жаль ця хвороба сьогодні молодшає і діагностується у зовсім молодих людей, що ведуть сидячий спосіб життя. Провокуючими чинниками геморою є:

 • Малорухомий спосіб життя;
 • Генетична схильність;
 • Вагітність та пологи;
 • Важкі фізичні навантаження та підйом тяжкості;
 • Регулярні закрепи.

Він виникає, коли вени в нижній частині прямої кишки і анусу збільшуються, опухають та запалюються. Згідно із статистикою, половина людей у віці до 50 років, принаймні, хоч би один раз страждали від цієї хвороби.

Фізичні вправи при геморої

При лікуванні геморою є цілий ряд заходів, які можуть бути застосовані при цьому захворюванні, включаючи хірургічне втручання, зміна способу життя, спеціальні дієти, спеціальні вправи. На сьогодні лікування геморою можливе, у будь-якій стадії розвитку. Але лікувальна гімнастика і фізичні вправи не будуть зайвими як для лікування, так і профілактики.

Основні цілі таких вправ:

 • Зміцнення стінок судин нижньої частини прямої кишки, поліпшення її еластичності;
 • Профілактика застою крові в області малого тазу;
 • Зміцнення мускулатури кишечника, м’язів сідниць та черевної порожнини.

Щоб отримати позитивний і стабільний ефект на тривалий період, вправи потрібно виконувати регулярно і впродовж тривалого періоду, приділяючи їм принаймні 10-15 хвилин, щоденно.

При виконанні вправ не потрібно сильно напружувати м’язи і виконувати їх в прискореному темпі. Все розпочинається з мінімальних навантажень, які збільшуються поступово, плавного їх виконання, без ривків. Поспішність в цьому питанні може привести до небажаних наслідків.
При загостренні хвороби, особливо, коли з’явилися тріщини і кровоточивість, обов’язково треба погоджувати їх виконання з проктологом.

При сильних болях перед виконанням треба знеболити геморой анестетиками. Якщо біль сильний, припинити виконання вправ і проконсультуватися з лікарем.
Відмовитися від виконання фізичних вправ на пізніх термінах вагітності, щоб не спровокувати передчасні пологи. При важкій вагітності, із загрозою викидня, обов’язково погоджувати їх виконання зі своїм лікарем.

Вправи, які вимагають підняття тазу і ніг, скручування, забороняється виконувати під час менструації.
Безумовно, що поєднання лікувальної гімнастики з правильним харчуванням – запорука успішного лікування геморою.

Лікувальна гімнастика при геморої.

Попри те, що виконання комплексу лікувальної гімнастики має позитивний ефект на увесь організм, підходити до вибору вправ потрібно серйозно, з урахуванням стадії тяжкості хвороби, віку, стану здоров’я. При першій стадії геморою можна виконувати будь-які вправи, за винятком підйому тяжкості та підвищеного статичного навантаження.

Чим більше запущена хвороба, тим більш серйозніше потрібно підбирати комплекс лікувальної гімнастики. Виконання фізичних вправ не можна переривати навіть при загостренні захворювання, але вони мають бути щадні і погоджені з лікарем.
Ось приклад вправ лікувальної гімнастики.

1 Лягти на спину. Зігнути ноги в колінах і поставити їх на ширині плечей.
Руки на підлозі уздовж тулуба долонями вниз.

Зробивши глибокий вдих, підвести таз вгору, напружуючи сідниці і нахиливши підборіддя до грудей. На видиху – опуститися на підлогу.

2 Лежачи на спині, обхопити ноги ближче до колін. На вдиху підтягнути ноги як можна ближче до грудей, відірвавши сідниці від підлоги. На видиху повернутися в початкове положення.

Ця вправа виконується відразу після першої. Голова лежить на підлозі, а підборіддя злегка притиснуте до грудей.
Обидві ці вправи стимулюють перистальтику товстого кишечника, попереджаючи закрепи. А закрепи є однією з головних причин появи геморою.

3 Сядьте на підлогу. Руки покладіть з боків долонями вниз до підлоги. Підведіть на вдиху одну ногу і руку, підвівши таз від підлоги. На видиху поверніться в початкове положення. Повторіть поперемінно з однією на іншу ногу.

Ця вправа покращує венозний дренаж під дією сили тяжіння, яке в цьому випадку легко спрямовується до серця. А ті венах, які знаходяться в тазовій області розширяються. Це призводить до зниження больового відчуття при геморої.
Комплекс вправ лікувальної гімнастики при геморої в картинках.

Лікувальна гімнастика при геморої

Лікувальна гімнастика при геморої

Вправи при геморої при незагостреній формі.

Наступний комплекс вправ є універсальним, який можна робити під час ремісії або для профілактики геморою. Корисний він буде, особливо людям, у яких сидяча робота, які ведуть малорухомий спосіб життя.
Лягти на спину. Ноги зігнуті в колінах. При вдиху підняти сідниці вгору, максимально стиснувши їх. При видиху повернутися в початкове положення.

Сісти на підлогу, витягнувши прямо ноги. Не допомагаючи собі ногами, тільки на сідницях перемішатися вперед. Дійшовши до кінця килимка, повторіть вправу, рухаючись назад.
Сісти на підлогу і підняти ноги під кутом 45 градусів. Схрещувати поперемінно ноги. Розпочати з невеликої амплітуди, потім поступово збільшуючи. Ця вправа називається ножиці і відома ще з часів шкільних уроків фізкультури, дозволяє зміцнити не лише м’язи тазу, але і черевної порожнини.

“Велосипед”. Ще одна добре знайома вправа, яка виконується з положення лежачи на спині, що імітує їзду на велосипеді.
Лягти обличчям вниз, поклавши руки під тулуб. Повертати тіло поперемінно в одну та іншу сторону так, щоб сідниці торкалися підлоги.

Встати на коліна, руки упираються в підлогу, голова опущена вниз. Плавно підняти голову вгору, прогнув спину на вдиху. На видиху повернутися в початкове положення, притиснувши підборіддя до грудей, щільно стиснувши сідниці.
Ця вправа також універсальна і корисна не лише при геморої, але і болях в спині. Рекомендують її робити і під час вагітності.

Лягти на спину, ноги витягнуті. На вдиху підвести ноги під кутом 45 градусів і затриматися в цьому положенні на 30 секунд. На видиху опустити на підлогу. Повторити кілька разів.
При хорошій фізичній підготовці і відсутності протипоказань та проблем з хребтом можна виконувати вправу “Берізка”. Ця вправа добре тренує м’язи черевної порожнини.

Лікувальна гімнастика при геморої

Окрім вище приведеного комплексу вправ лікувальної гімнастики та універсальних вправ при незагостреній формі захворювання, проктологи рекомендують усім (а не тільки тим, у кого геморой) регулярно, кілька разів на день виконувати вправи Кегеля. Ці вправи спрямовані на зміцнення кільцевих м’язів прямої кишки. Їх можна робити, не привертаючи до себе уваги, в положенні стоячи, сидячи або лежачи.

При загостренні геморою багато хто припиняє робити будь-які фізичні вправи, щоб уникнути болю і дискомфорту. Але це велика помилка. При загостренні хвороби обов’язково треба продовжувати займатися вправами, вибираючи спокійний ритм виконання, що не вимагає великих зусиль. Повільна ходьба, плавання можуть значно поліпшити стан, підвищити тонус кровоносних судин і нормалізувати кровообіг.

Треба чітко розуміти, які вправи корисні і потрібні в цей період, а яких треба уникати, і вони можуть принести тільки біль та погіршення. В цей час треба виключити вправи, спрямовані на підвищення внутрішньочеревного тиску та навантаження на нижні кінцівки, нижню частину тіла і тазових органів. Робити нахили тулуба в цей період можна тільки назад і вперед, обмеживши або виключивши нахили в сторони.

Крім того, обов’язково треба утриматися від підняття тяжкості, їзди на велосипеді, зайняття веслуванням та інших екстремальних видів спорту.
Якщо виконання вправи завдає біль, просто не виконуйте її в період загострення і до настання стадії ремісії.
Які вправи можна робити при геморої, дивіться на відео.

Йога від геморою.

Йога вже давно зарекомендувала себе як ефективний засіб проти геморою. Якщо ніколи не займалися йогою, починати практикувати її самостійно може бути не безпечно. Є декілька асан, які слід виконувати під керівництвом досвідченого тренера.
Звичайно, є пози, які можна виконувати самостійно в домашніх умовах, не маючи навіть початкової підготовки. Але для ефективності виконання треба правильний розподіл сил та енергії усередині тіла і тут потрібний тренер. Адже в йогі все взаємозв’язано. Наприклад, правильне розташування ніг залежить від правильного розташування тазу, отже, усіх органів, м’язів, кровоносних судин, які розташовані в цій області.

Але виключати йогу повністю з комплексних заходів лікування і профілактики геморою буде неправильно. Вона може стати відмінним доповненням до комплексу фізичних та лікувальних вправ. Адже багато поз в ній спрямовані саме на профілактику застійних явищ, включаючи область тазу, покращують моторику кишечника.
З усіх асан йоги можна вибрати для себе 1-2 пози і регулярно їх виконувати. Ось одна з простих поз.
Сісти на підлогу і витягнути ноги перед собою.

На видиху повільно нахилитеся вперед, поки голова не торкнеться колін. Руки направляйте уздовж тулуба і стисніть їх біля щиколоток. Коліна не згинати і спину тримати прямо. Залишіться в цьому положенні на п’ять секунд. Повторіть 5 разів.
Спочатку можливо буде важко торкнутися головою колін. Нахиляйтеся наскільки можливо. Поступове розтягування м’язів покращуватиметься. Перший час затримка в положенні може бути тільки 1 секунду, і з часом її можна довести до 1-2 хвилин.

Є і інші не складні пози, такі як поза гори, гнучкого дерева, пози на скручування тіла. Як правильно їх виконувати можна подивитися відео. Єдине, про що треба знати і пам’ятати, не можна робити асани, які спрямовані на підвищення тиску в нижній частині тіла, такі як поза лотоса.

Поєднуючи фізичні вправи з йогою, можна отримати позитивні та стійкі результати.
Йога при геморої відео.

Масаж при геморої

Гарні результати при лікуванні геморою можна досягти виконанням масажу професійним масажистом. Масаж відмінно позбавляє застою в прямій кишці та покращує кровообіг.
Проте, слід зазначити, що масаж корисний не для всіх пацієнтів, а в деяких випадках його не рекомендується проводити зовсім, щоб не посилити спровокувати загострення хвороби. Остаточне рішення про проведення масажу при геморої повинен приймати тільки лікар, з урахуванням показників стану здоров’я окремо взятого пацієнта, зокрема, виходячи із стану вен хворого.

Масаж як при внутрішньому, так і зовнішньому геморої може здійснюватися вручну або за допомогою масажера. Перед початком масажу необхідно випорожнити кишечник і сечовий міхур. Масаж проводиться в такому порядку:

 • Пацієнт встає на коліна і лікті, а лікар вводить палець (у стерильній рукавичці) і змащує вазеліном анальний прохід, щоб уникнути травм слизової оболонки прямої кишки і виконує масажуючі рухи.
 • Починається масаж з легких рухів, погладжуючи слизову оболонку кишки, це виконується суворо в напрямі зверху вниз.
 • Безпосередньо масаж гемороїдального вузла чергується з прогладжуванням і легким натиском.
 • Потім проводиться вібраційний масаж вручну, або за допомогою масажера.
 • Після масажу корисно зробити комплекс з декількох вправ, щоб зміцнити м’язи прямої кишки.

Профілактика геморою.

Геморой легше попередити, ніж вилікувати. Втім, в цьому він майже не відрізняється від будь-якого іншого захворювання. Але якщо ви входите до групи ризику, то займатися фізичною активністю повинно стати щоденною звичкою. Якщо немає можливості відвідувати спортзал, виконання вправ в домашніх умовах буде відмінною заміною. Тим більше робити їх можна в комфортних умовах і у будь-який слушний для себе час.

Прогулянки на свіжому повітрі – ще одна міра профілактики цієї хвороби.
І як свого часу сказав Арнольд Шварценеггер: “Якщо, періодично робити вправи для зміцнення черевної порожнини, то через два місяці м’язи будуть вам вдячні”.
Безумовно, що профілактика та лікування мають бути комплексними, а не тільки застосування мазей і пігулок, різних народних засобів, в період загострення хвороби.

Якщо нічого не змінити у своєму способі життя і не виключити з нього не сприятливі чинники, сприяючі появі та загостренню хвороби, то можна постійно чекати повернення геморою, відчувати біль і дискомфорт.
Щоб впоратися з ним, треба діяти відразу в декількох напрямах. Це:

 • Зміна режиму та раціону харчування;
 • Своєчасне звільнення кишечника і виключення закрепу;
 • Активний спосіб життя;
 • Відмова від шкідливих звичок.

Тільки в цьому випадку можна чекати істотного поліпшення і тривалої ремісії або повністю позбавитися від геморою.
Що допоможе полегшити запалення при геморої, ефективні домашні засоби, про які ви дізнаєтеся з цього відео.

Top