Лікування вітрянки у дітей

Вітрянка – вид захворювання, викликаний активністю вірусу герпесу. Протікає хвороба в легких, помірних і важких формах. Вважається типовою дитячою інфекцією, хоча дорослі, що не перехворіли вітрянкою в дитинстві, можуть нею заразитися. При цьому медики стверджують, що перехворіти вітрянкою краще в дитинстві. У цьому віці захворювання протікає набагато легше і після одужання виробляється стійкіший, довічний імунітет.

Причини зараження

Вітрянка у дітей викликається певним видом герпесу – варіцела-зостер. У зв’язку з тим, що сприйнятливість населення до цієї інфекції дуже висока, 70-90% встигаєперенести захворювання в дитячому або підлітковому віці. Зазвичай дитина підхоплює інфекцію в дитячому саду або шкільному закладі. Джерелом захворювання служить інфікована людина упродовж останніх 10 днів інкубаційного періоду вірусу і перші 5-7 днів з моменту виявлення висипу.


При появі хоч би одного носія ВВЗ в гострій формі уникнути зараження неможливо.

Інфекція вітряного висипу здатна існувати виключно в людському організмі. Поза ним вона гине впродовж 5-10 хвилин.

В цілому інкубаційний період триває від 10 до 21 дня – період від моменту попадання на слизову оболонку до перших симптомів. Вірус вітрянки відрізняється незвичайною швидкістю поширення, передається повітряно-крапельним шляхом.

Заразитися можна не лише від людини-носія, що знаходиться у безпосередній близькості, але і в радіусі 50 метрів. Джерелом зараження буде лише той, у якого захворювання знаходиться в активній формі. Хвороба починається за дві доби до того, як виявляються перші ознаки вітрянки у дитини.

 • у разі внутрішньоутробного зараження (жінка захворює в останній тиждень вагітності);
 • у разі відсутності грудного вигодовування, відсутні захисні антитіла мами, що передаються спільно з грудним молоком;
 • у разі сильних імунодефіцитних станів (ракові захворювання і СНІД).

Вітрянка у дітей – єдине вірусне захворювання, яке залишається інфекційною хворобою, що найчастіше зустрічається. Після того, як людина перехворіє вітрянкою, у неї з’являються антитіла до вірусу герпесу 3 типу, внаслідок чого формується імунітет на повторне ураження вірусом. При імунодефіциті іноді розвивається лишай або повторний випадок вітряної віспи. Це обумовлено тим, що вірус продовжує “жити” в нервових гангліях.

Симптоми і розвиток вітрянки у дітей

Як вже раніше було відмічено, вітряна віспа потрапляє в організм малюка ще до появи явних перших симптомів. Захворювання умовно можна розділити на три основні періоди, кожен з яких відрізняється характерними симптомами. Інкубаційний етап вітрянки. Початком цього періоду прийнято вважати момент попадання вірусу в організм, який триває до перших явних ознак захворювання. Середня тривалість складає 10-15 днів, мінімальний – 5 днів, а максимальна тривалість може складати 21 день.

До появи інших симптомів, батьки дітей, як правило, і не здогадуються, що їх діти є носіями інфекції. Це актуально у тому випадку, якщо контакт з хворою дитиною залишився непоміченим – в громадському транспорті або на ігровому майданчику, в дитячому саду. Продромальний етап. Відповідний період триває всього 1-2 дні.

 • підвищення температури тіла до 39-39,5 градусів;
 • озноб;
 • підвищена пітливість;
 • різка втрата апетиту, примхливість;
 • швидка стомлюваність дитини.

У виняткових випадках з’являються і інші симптоми інтоксикації – блювота. У деяких дітей, що мають сильну імунну систему, продромальний етап може або зовсім бути відсутнім, або мати слабовиражені ознаки. Поява характерних висипань на шкірі. Утворення пухирів з прозорою рідиною усередині вважається явною ознакою вітрянки. Як було раніше відмічено, висипання частенько супроводжуються підвищенням температури до максимальних значень. При цьому поширення висипань і їх кількість після підвищення температури значно збільшується. Перші бульбашки з’являються в ділянці живота, голови, сідницях, в тепліших частинах тіла. Далі вітряний висип поширюється на інші частини тіла: ноги, руки, спину.

У важких формах вітрянки, висип з’являється на слизових оболонках рота, згодом може розвинутися стоматит внутрішніх органів і мозкових оболонок. Спершу на шкірі утворюється маленька плямочка рожевого відтінку розміром від 2 до 5 мм. Відповідний процес пояснюється розширенням кровоносних судин в місці проникнення інфекції. Через 2-5 годин в центрі плямочки з’являється характерна бульбашка, наповнена прозорою рідиною.

Лікування вітрянки у дітей

Поява перших пухирів в області голови. У бульбашках настає максимальна концентрація збудника вірусу. Після 3-5 днів з моменту утворення бульбашок, їх вміст виходить, і згодом вони засихають, утворюючи так звані кірочки. Висипання тривають в середньому від 3 до 7 днів, отже, на тілі дитини одночасно можуть бути і плямочки рожевого відтінку, і водяні бульбашки, і кірочки.

Лікування вітрянки у дітей

Як відрізнити вітряний висип від червоних прищів і твердої кірочки. Залежно від того, як протікає хвороба, розрізняють типове протікання вітряного висипу і атипове. У типовому випадку характерні усі вищезгадані симптоми. Підвищення температури при цьому рідко піднімається вище 38 градусів. Для атипового вітряного висипу характерні клінічні ознаки. Утворення загоєнь в області пухирів тягне за собою такий наслідок, як ураження глибоких шарів тканин з появою в майбутньому некрозів і рубців.

Ознакою цього процесу є утворення фіолетового обідка навколо водяних бульбашок. Дітей з важкою інтоксикацією госпіталізують, оскільки атипові форми можуть вражати нервову систему і мозкові оболонки. У подібних випадках в умовах стаціонару роблять нестандартне лікування вітрянки.

Діагностика

Для проведення діагностики звернетеся до сімейного лікаря, який після зовнішнього огляду зуміє підтвердити або спростувати діагноз “вітряна віспа”. При виявленні на тілі малюка рідинних папул лікар диференціює їх від висипу, характерного для паразитарних інфекцій, бульбашок вітрянки, укусів комах і проявів алергії. Для визначення точного діагнозу лікар може виписати напрям на здачу лабораторних аналізів на вітрянку:

 • світлова мікроскопія речовин з срібленням реактивів;
 • серологічна діагностика крові для виявлення вірусного агента і встановлення активності антитіл до збудника.

Якщо вітряний висип у своєму розвитку пройшов два перші етапи розвитку інфекції (див. підпункт “Симптоми і розвиток вітрянки у дітей”) і був виявлений на стадії утворення водяних бульбашок, то вести дитину до лікаря недоцільно. Рекомендується викликати сімейного лікаря додому, і після додаткового діагностування приступити до подальшого лікування. По-перше, дитина-носій не розповсюдить вірус. По-друге, виїзд до лікаря, при поганому самопочутті малюка, може викликати небажані ускладнення.

 • у малюка є екзема, астма або діагностована ослаблена імунна система;
 • сильний озноб триває більше 6 днів підряд, а температура перевищує 39 градусів;
 • великі ділянки виглядають занадто червоними, опухлими і з витікаючим гноєм;
 • у дитини несподівано з’явився дратівливий кашель, блювота, різкий головний біль, сонливість, сплутана свідомість, світлобоязнь або важкість при ходьбі і диханні.

Догляд за дітьми при вітрянці

Лікування вітрянки у дітей

Для швидкого одужання при вітрянці, малюкам потрібна своєчасна турбота. При догляді за хворим вітрянкою дитиною, стежите за:

 • Режимом харчування. Якщо дитина відмовляється від їжі, не варто його примушувати, краще збільште йому кількість фруктів і овочів в раціоні. Хворому рекомендується їсти по трохи, але частіше, в цьому випадку
  до малюка швидше повернеться апетит;
 • Щедрим питвом. В період хвороби, лікарі радять пити більше морсов, компотів, киселів і домашні свіжовичавлені соки. Якщо ж дитина відмовляється їх пити, потрібно буде пити більше чаю і води.

Змусити дитину дотримуватися постільного режиму практично неможливо, тому постарайтеся виключити, на період хвороби, активні ігри. Поясніть малюкові, що розчухувати ранки від вітрянці не можна. Також рекомендується, щоб нігті були коротко обстрижені, на випадок, якщо він про це забуде, ушкодження від розчухування будуть не такими сильними і небезпечними. Малюк, що хворіє на вітрянку, повинен спати в окремому ліжку, а його постільну білизну бажано міняти щодня.

Приміщення, в якому дитина проводить найбільшу кількість часу, обов’язково провітрювати кожну годину, а також здійснювати вологе прибирання щодня. Бажано, щоб на період хвороби в оточенні хворого малюка не було інших дітей.

Чи можна гуляти?

Лікування вітрянки у дітей

Прогулянки з дитиною при вітрянці дозволені після закінчення заразного періоду. До закінчення відповідного проміжку часу, дуже важливо, щоб дитина була ізольована. Це захистить малюка від контакту з додатковою інфекцією, переохолодження, що значно збільшує ризик розвитку ускладнень через ослабленений імунітет.

Висипання везикул при вітрянці відрізняються сильним свербіжем і, відповідно, діти їх постійно розчухують.

На вулиці при розчісуванні прищиків брудними руками, існує вищий ризик занесення вірусу.

Чи можна купати дитину у якої вітрянка?

За наявності свіжих водяних пухирів, купати дитину не рекомендується. Краще дочекатися закінчення тих, що підсипають, і тільки після цього покупати малюка в теплій воді (не гарячій!). Після купання терти шкірні покриви протипоказано, в цьому випадку відбувається механічне відкривання кірочок. Тому щоб витерти дитину після купання, треба легкими рухами – злегка торкаючись рушником до тіла і самостійно дати волозі вбратися в рушник.

По закінченню купання, обробіть кірочки спеціальним лосьйоном “Каламін”, який при вітрянці знімає свербіж, охолоджує шкіру тіла, а також робить знезаражувальний ефект.

Після повного відпадання кірочок, шкіру малюка рекомендується обробити мазями Д-пантенолом і Бепантеном. Тобто їх дія не спрямована на боротьбу з вітряним висипом, вони призначені для прискорення регенерації шкірних покривів. Отже, їх протипоказано застосовувати за наявності везикул.

Особливості лікування

Лікування вітрянки у дітей

Перш ніж приступити до загальних принципів і особливостей лікування, слід зазначити, що вітрянка – вірус, який не лікується антибіотиками. Проте бувають рідкісні виключення, коли лікар призначає їх. Це необхідно в тих випадках, коли окрім вітрянки у дитини діагностується бактерійна інфекція, згодом чого починається нагноєння бульбашок. Лікування вітрянки у дітей вимагає пильної уваги батьків.

Стежте за тим, щоб малюк не розчухував ранки, а також забезпечте йому спокійну течію хвороби – шануйте казки, пограйте в його улюблені спокійні ігри (збирання пазлів, приміром). Специфічного лікування у вітряної віспи немає, як таких “ліків від вітрянки” не існує. Батьки мають можливість лише понизити до мінімуму неприємні відчуття. Незалежно від зроблених заходів, захворювання триває приблизно 21 день.

Особливість полягає в тому, що батьки повинні стежити за тим, щоб не було нових висипань, а також стежити за загальним станом хворого, щоб уникнути ускладнень. У попередньому пункті було детально описано, чи можна хворому вітрянкою малюкові купатися чи ні. Душ, а не повноцінне прийняття ванни, може полегшити стан дитини. Бажано дотримуватися легкої дієти, а саме виключити з раціону всілякі алергени. Педіатрами рекомендовано вживання молочних і рослинних продуктів.
Стаціонарне лікування потрібно, якщо:

 • температура тіла вже тривалий час знаходиться на рівні понад 38,5 градусів і жарознижуючими медикаментами не збивається;
 • на вітрянку хворіє дитина підліткового віку;
 • тривалість гострої фази хвороби затягується – довше 5 днів і без полегшення;
 • з’являється дратівливий кашель;
 • порушується свідомість.

За наявності цих симптомів – викликайте лікаря додому. Про доцільність стаціонарного лікування вирішує він. Все залежатиме від того, як протікає хвороба, чи є ускладнення або ризик їх розвитку.

Зеленка і вітрянка

Класичним, радянським антисептичним препаратом при боротьбі з вітрянкою вважається зеленка, яка використовується для обробки на початковому етапі формування папул.

Властивості зеленки – підсушування, а також вона ініціює регенеративні процеси.

Зеленка володіє і мінусами:

 • Присутність на шкірі малюка величезної кількості зелених плям, які украй важко виводяться;
 • Зеленка не підходить для обробки ранок у слизовій оболонці;
 • Частенько пересушує рани,що дозволяє уникнути розтріскування, а також посилює почуття свербіжу і печіння.

Мастити прщики при вітряній віспі можна не лише звичною зеленкою. Лікарі рекомендують замінювати її цинковою маззю, яка сприяє загоєнню виразок, дезинфікує шкірний покрив і злегка підсушує ранки. Головне, наносити мазь на тіло дитини акуратними, легкими рухами.

Медикаменти

Для лікування вітряної віспи використовують наступні медичні препарати:

 • жарознижуючі;
 • заспокійливі;
 • антигістамінні;
 • протигерпетичні;
 • імуностимулятори та ін.

Далі детальніше про кожний препарат.

Найменш небезпечним препаратом для здоров’я малюка вважається парацетамол (дитячий!).

Для безпечної терапії, тривалість прийому парацетамола при вітрянці складає не більше 3 діб. Перерва між кожним прийомом повинна складати не менше 4-6 годин.

За призначенням дитячого або сімейного лікаря при вірусі вітряної віспи для жарознижуючого ефекту використовується ібупрофен. Медикаментозний засіб належить до категорії протизапальних нестероїдних препаратів.

Заспокійливі

Через постійний свербіж вітряних бульбашок, дитина починає капризувати більше ніж зазвичай, а також погано спить. Оскільки хвороба сильно позначається на загальному стані і настрої малюка, ним призначаються заспокійливі препарати: Нервохель, Нотта, Валеріанахель, Фенібут, Едас і інші. Починати давати діткам заспокійливі ліки треба з невеликої дози, уважно спостерігаючи за тим, як їх організм це переносить.

Антигістамінні

Антигістамінні препарати сприяють зняттю свербіжу і печіння. У зв’язку з тим, що симптоми алергії накладаються на прояв вітряного висипу, перебіг хвороби посилюється. У терапевтичних цілях лікарі призначають антигістамін першого і третього поколінь:

 • Піпольфен;
 • Тавегіл;
 • Супрастин;
 • Цетрин.

У індивідуальних випадках допустиме використання антигістамінного засобу другого покоління – мазь Феністил.

Найбільш ефективним препаратом, призначеним для боротьби з вірусом герпесу будь-якого виду, є Ацикловір. Медикамент вважається протигерпетичним засобом, діючі речовини якого “вбивають” ДНК збудника, не дозволяючи тим самим поширюватися патологічному процесу. Ацикловир має антисептичні і регенеративні властивості. При його вживанні, термін перебігу захворювання скорочується як мінімум на один тиждень.

Імуностимулятори

Для місцевого застосування поширений фармацевтичний засіб – мазь Віферон. Використання мазі сприяє локальному виробленню власного інтерферону організму. Такого ж ефекту можуть добитися і аналоги Віферона – Альветир, Грипоферон, РЕАФЕРОН-ЄС і Реаферон-ЕС-Ліпінт. При використанні цих медикаментів підвищується стійкість організму.

Дотримання гігієни

Перше правило при вітряній віспі – хворий в обов’язковому порядку має бути ізольований. Раніше було відмічено, що думка, згідно з якою пацієнти з вітрянкою не повинні купатися, – помилкова. Адже саме повне дотримання гігієнічних заходів відноситься до основних лікувальних процедур, оскільки перешкоджає приєднанню вторинних ускладнень. Дитина повинна щодня приймати гігієнічні ванни.

Проте при вітрянці існують певні правила купання – не можна терти тіло мочалкою, після купання тіло треба “промокнути” рушником, ні в якому разі ним не терти. Щодня треба проводити зміну постільної білизни, а також білизна при вітряному висипі має бути з м’якої тканини. Доглядайте за тілом дитини, виходячи з особливостей її фізіології. Якщо малюк має схильність до підвищеної пітливості, то протирайте шкіру дезинфікуючими розчинами. Попадання поту в ранки значно посилює роздратування.

Народні засоби від вітрянки

Трав’яний відвар для купання малюка від вітрянки. Для приготування рецепту знадобиться 3 столових ложки квіток ромашки, 6 крапель ялицевої ефірної олії і 3 столових ложки календули чи чистотілу. Подрібніть ромашку і залийте її літром води. Закип’ятивши, зменште вогонь і “варіть” відвар впродовж 10-15 хвилин. Отриману суміш ретельно процідіть, влийте у ванну.

У кінці додайте у воду ялицеву ефірну олію і купайте дитину, що хворіє на вітрянку, по 5-10 хвилин двічі в день. Ще одним народним засобом від вітрянки вважається полоскання рота спеціальним розчином. На дві склянки окропу заваріть 20 грамів сухої шавлії. Залишіть “запарюватися” на 30 хвилин, після чого процідіть суміш. Полоскати рот рекомендується кожних 3-4 години. Додатковий народний кошт при боротьбі з вітрянкою у дітей – саджати хворого в прохолодну воду кожних 4 години на 15 хвилин.

Перед проведенням процедури у воді розчиніть півстакана харчової соди. Замість харчової соди можна використати інші інгредієнти – геркулес. Насипте в шкарпетку грам 200-300 каші, щільно зав’яжіть і опустіть у ванну.

Тривалість лікування

Швидко вилікувати захворювання вітряного висипу не вийде, оскільки хвороба має чітку стадійність. Загальна тривалість лікування індивідуальна:

 • Продромальний період триває від одного до двох днів;
 • Висипання до 7 днів, при важкому перебігу хвороби – до 10;
 • Повне відпадання кірочок (фаза зворотного розвитку) триває від однієї до двох тижнів.

Відповідно до лікарських рекомендацій, карантин по вітряному висипу встановлюється з 11 по 21 день (з моменту передбачуваного контакту із зараженим). Гострий період захворювання триває від 5 до 12 днів, але відповідне лікування повинне тривати і після закінчення цього етапу. Тривалість лікування триває до повного зникнення симптомів вітрянки. Для уникнення повторного інфікування ранок, призначені лікарем ліки потрібно буде вживати ще декілька днів навіть після зникнення усіх симптомів хвороби.

Можливі ускладнення

При правильному і своєчасному лікуванні і
при дотриманні гігієни обличчя, ускладнення при захворюванні вітрянкою у дітей зустрічаються рідко. Небезпечні ускладнення можуть виникнути в результаті застосування деяких медикаментів. Протипоказано давати дитині аспірин, його вживання може привести до небезпечного ураження печінки (синдром Рейе). При лікуванні вітрянки категорично заборонений прийом гормональних і глюкокортикостероидных препаратів. Серед найбільш небезпечних ускладнень слід виділити:

 • Вірусний енцефаліт, мозкове запалення;
 • Оперізувальний лишай – хронічна хвороба, яка викликається тим же вірусом, що і вітряний висип, але проявляється в украй окремих випадках у ослаблених хворих;
 • Наслідки неврологічного характеру бувають при ранньому внутрішньоутробному зараженні, в течії періоду органогенезу, коли мати малюка захворює в перший триместр вагітності.

Профілактика

Гарантувати повний захист від вірусу вітрянки може тільки щеплення. Проте відповідна вакцинація не входить до числа обов’язкових, згідно з національним календарем РФ профілактичних щеплень. Це пов’язано з тим, що в переважному числі зареєстрованих випадків, вітрянка у дітей протікає в легкій формі. Рекомендується поставити щеплення від вітрянки в наступних випадках:

 • При імунодефіциті;
 • Хворим гострою формою лейкозу;
 • Що страждає важкими хронічними патологіями;
 • За наявності злоякісних пухлин.

Вакцинація від вітрянки рекомендована дітям, що приймають антидепресанти, а також що проходить променеву терапію або хіміотерапія, і пацієнтам після трансплантації органів. Захворіти вітрянкою в другий раз можна лише у тому випадку, якщо вітряна віспа переносилася в легкій або “розмитій” формі. У дорослих, при ре активації вірусу або при повторному контакті з хворим, зазвичай виникає оперізувальний герпес.

Top