Лікування запалення яєчників

Запалення яєчників носить медичну назву оофорит. Виникає це захворювання, найчастіше, через розповсюдження патогенної мікрофлори, що викликає запалення і біль. Оофорит — це одне з найбільш поширених жіночих захворювань після аднекситу. Такі захворювання без належного лікування можуть привести до проблем з репродуктивною системою.

Причини і види запалення

Лікування запалення яєчників

Інфекція потрапляє в яєчники декількома шляхами — висхідним, низхідним і гематогенним. Найпоширеніший — висхідний, коли інфекція потрапляє через маткові труби в яєчники. Зазвичай, у такому разі, вражаються не лише яєчники, але і труби — виникає сальпингоофорит. У анамнезі вказують збудників поразки. Найпоширенішими є: стафілококи, стрептококи, гонококи і кишкова паличка. Їх класифікують таким чином:

 • До специфічних запалень відносять збудників венеричних захворювань (бактерійні, вірусні, грибкові, паразитарні і протозойні інфекції);
 • До неспецифічних відносять умовно-патогенну мікрофлору (стрептококи, гонококи, стафілококи, энтеробактерии і так далі).

Що стосується локалізації, то оофорит може бути одностороннім, коли уражений тільки один яєчник, і двостороннім, коли інфекція вражає обидві статеві залози. Цікаво, що при односторонньому оофориті, за даними медичних досліджень, найчастіше виявляють лівобічний. Оофорит може бути первинним, коли розвивається самостійне захворювання.

В цьому випадку, патогенна мікрофлора проникає по одному з шляхів в придатки ззовні, або умовно-патогенна мікрофлора, в силу пониженого імунітету, утворює запальний процес. Вторинний оофорит розвивається на тлі інших захворювань, які протікають поряд з придатками у безпосередній близькості. У таких випадках, шлях інфікування частіше гематогенний. Причин, які можуть спровокувати запалення досить багато.

 • Переохолодження;
 • Недотримання інтимної гігієни, особливо в період менструацій;
 • Пологи, аборти і хірургічні маніпуляції;
 • Внутрішньоматочна контрацепція (спіраль);
 • Не один статевий партнер;
 • Нестандартний статевий акт;
 • Статеві інфекції у стадії прогресу або недоліковані;
 • Слабкий імунітет.

Форми і симптоми

Лікування запалення яєчників

Існує три медичні форми оофориту і симптоми прояву захворювання залежать від форми. Розрізняють гострий, підгострий і хронічний оофорит. Гострий оофорит відрізняється швидкоплинним розвитком симптомів з підвищенням температури тіла до 39-40 градусів. Супроводжується сильними різкими болями в нижній частині живота. Біль може бути присутнім при сечовипусканні і статевому акті. Жінок часто мучить безсоння, дратівливість і слабкість.

З піхви йдуть гнійні виділення, які можуть супроводжуватися домішками крові, специфічним запахом і кольором. Придатки значно збільшуються. Менструальний цикл, найчастіше, порушується і супроводжується найсильнішими больовими відчуттями. Гостре запалення може бути токсичним і септичним. Підгострий оофорит діагностується досить рідко.Таку форму провокують туберкульозні або мікозні інфекції. Симптоми такі ж, як і у гострої форми, але в менш вираженій формі.

Підгострий оофорит без належного лікування швидко перетікає в хронічну форму. При хронічному запаленні яєчників характерні несильні болі, що тягнуться. Вони можуть посилюватися на короткий проміжок часу. Симптоматика не яскраво виражена. Іноді, може підвищуватися температура до 37-38. Через тиждень-два симптоми зникають до наступного рецидиву. При такій формі, можуть бути постійні білі і нерегулярні менструації. Статеві акти можуть супроводжуватися хворобливими відчуттями.

Часто супроводжуються супутніми захворюваннями мочевидільної системи (цистит, пієлонефрит і так далі).

Існує ще не уточнений оофорит, який протікає безсимптомно і виявляється при гінекологічних оглядах абсолютно по інших зверненнях. Він формує стійку хронічну форму захворювання.

Діагностика

Лікування запалення яєчників

Для запалення яєчників характерна тривала течія з частими рецидивами, які важко піддаються лікуванню, якщо починати несвоєчасно. Неправильне або самостійне, а також запізніле лікування або його ігнорування може привести до порушення функцій яєчників і, як наслідок безпліддя. При появі будь-яких симптомів або дискомфорту в нижній третині живота, необхідно негайно звернутися до терапевта.

Він проводить стандартну процедуру опитування для встановлення інформації про раніше перенесені запалення придатків, ІППП, абортів і складних пологів, яких-небудь внутрішньоматочних маніпуляцій і загальних скарг. Потім проводиться зовнішня пальпація очеревини. Терапевт дає направлення до гінеколога. Фахівець призначає обстеження:

 • Гінекологічне обстеження дозволяє з’ясувати характер і локалізацію болів, зміни розмірів, рухливість і наявність виділень;
 • Ультразвукове обстеження дозволяє візуально оцінити стан і структуру придатків при їх патологіях, а також обстежувати довколишні органи. Робляться виміри усіх доступних для дослідження органів;
 • Трансвагінальне обстеження проводиться з використанням вагінального датчика, який є пластиковим стержнем 12 см в довжину і 3 см діаметром. Такий спосіб дозволяє досліджувати органи малого тазу знизу. Близькість до матки дає точнішу картину для постановки точного діагнозу;
 • Загальні аналізи крові і сечі дозволяють встановити кількість лейкоцитів, які визначають міру запалення;
 • Мазок для виявлення патогенної мікрофлори виявляють збудника запалення і приховані інфекції, а також, кількість лейкоцитів в піхві і уретральному каналі.

Якщо фахівець вважає, що інформації, отриманої при дослідженні, бракує для підбору необхідного лікування, то він може призначити додаткові аналізи ( ГСГ; КТ/МРТ; допплерометричне дослідження судин органів малого тазу; лапароскопія; біопсія ендометрія). Також, гінеколог може призначити додаткове обстеження у хірурга і уролога.

Методи лікування запалення

Метод лікування підбирається лікарем індивідуально. Враховується форма протікаючої хвороби і супутні, хронічні або алергічні захворювання, які можуть вплинути на підбір схеми лікування. Найчастіше призначають комплексне лікування, яке впливає на збудника інфекції, що викликав запалення. Також, воно лікує захворювання суміжних органів черевної порожнини і інші інфекції, які стали першопричиною. Окрім лікування, лікар дає рекомендації по коригуванню образу життя і дотримання інтимної гігієни.

 • Медикаментозний;
 • Альтернативний;
 • Хірургічний;
 • Фізіотерапевтичний.

Фахівці гінекологи, рекомендують проходити обстеження обом партнерам, оскільки можуть бути виявлені ЗППП, які провокують повторне інфікування яєчників і перебіг хвороби. Лікарі радять не займатися самостійним лікуванням, оскільки неправильний підбір препаратів або методів може привести до хроніки і серйозних ускладнень, аж до видалення яєчників.

Медикаменти

Лікування запалення яєчників

Якщо звернутися своєчасно, то можна обмежитися медикаментозним лікуванням. Зазвичай воно являє собою сукупність декількох препаратів і, при необхідності, доповнюється физіопроцедурами. Якщо випадок нескладний, може призначатися монотерапія одним препаратом.

Після виявлення збудника і наявності або відсутності супутніх захворювань, призначається антибіотик для пригнічення інфекції. З якої групи знадобиться антибіотик визначає лікар, на підставі результатів діагностики. Особливо важливий мазок, який показує вид патогенного збудника. Після визначення виду інфекції, що викликала запалення, проводять аналіз на чутливість цього патогенного мікроорганізму до різних типів антибактеріальних препаратів.

 • Пеніциліни;
 • Тетрациклін;
 • Аміноглікозиди;
 • Нітроімідазоли;
 • Фторхіноліни;
 • Лінкозаміди;
 • Макроліди.

У комплексному лікуванні, лікар може призначити протизапальні, анальгізуюючі, жарознижуючі, антигістамінні і імунопідвищуючими засоби. Вони призначаються для усунення загальних симптомів захворювання. Форми лікарських засобів можуть бути спринцюваннями, свічками, вагінальні мазі для місцевого застосування, і пігулки і капсули для внутрішнього. У важких хронічних і гострих формах можуть призначати ін’єкційні сильнодіючі препарати. Лікування нерідко проходить в стаціонарі під спостереженням лікаря.

Також призначаються протигрибкові препарати для додаткового лікування. Їх призначають з причини того, що антибіотики можуть викликати дисбактеріоз піхви (молочницю) і, як наслідок, інші супутні грибкові інфекції. До протигрибкових препаратів, використовуваних в лікуванні оофориту (запалення яєчників), відносять: ністатин, нізорал і Амфотерицин.

Організму для боротьби з патогенними мікроорганізмами, можуть призначити імуномодулятори (анаферон, циклоферон, иммунал) і вітамінні комплекси. Вітаміни призначають як під час комплексного лікування, так і після, для профілактики. Зазвичай призначають комплекси, що містять вітаміни Е, В, З і магній.

Народні способи

Лікування запалення яєчників

До народних способів при запаленнях придатків краще звертатися в якості доповнення або профілактики. Натуральні лікарські засоби альтернативної медицини не здатні повноцінно допомогти позбавитися від збудників інфекції, особливо, якщо запалення гнійного характеру. В якості доповнення до лікування, можна звернутися до наступних рецептам народної медицини:

 • Для ванночок (спринцювання) змішати 2 ст.л. суцвіть липи і 3 ст.л. квіток ромашки і 3 ст.л. перстача гусячого. Залити збору 1 л окропу. Настоювати півгодини і процідити. У теплому вигляді застосовують як спринцювання або ванночку;
 • Для фітозбору ( для внутрішнього застосування) змішати по 2 ст.л. лісової суниці, листя берези, квіток безсмертника піщаного, деревію. Додати по 3 ст.л. кропиви і шипшини трави м’яти і черги і 1 ст.л. ягід горобини. Зі збору 2 ст.л., що вийшов, залити 0.5 л окропу і настоювати 12 годин. Процідити і пити тричі в день по півстакана;
 • Спринцювання готується на основі кори дуба. Змішати 3 ст.л. кори дуба і 2 ст.л. суцвіть липи. Залити 1 л води і тримати на водяній лазні півгодини. Відвар остудити і профільтрувати. Спринцюватися двічі в день;
 • Можна зробити тампон на основі соку капусти і алоє, змішавши по 1 ст.л. соку цих інгредієнтів. Просочити тампон і залишити на ніч в піхві. Проводити процедуру упродовж 2-3 тижнів;
 • Для настою з вівса необхідно запарити 0,5 л окропу суміш з вівса, перцевої м’яти і березового листя. Усі інгредієнти слід узяти по 2 ст.л. У захололий настій додати 1 ст.л. меду і 1 ч.л. соку лимона. Пити по 0,5 склянки чотири рази в день.

Застосування рецептів альтернативної медицини доречне, якщо їх схвалив гінеколог і дозволив їх використати в якості доповнення до основного лікування. Термін і дозування прийому таких засобів варто обговорити з лікарем.

Хірургічне втручання

Лікування запалення яєчників

Хірургічне втручання — це завжди крайній захід, якщо інші методи не допомагають. На початковому етапі захворювання використовують лапароскопію, при якій операція проводиться через невеликий надріз. Цей метод можливий тоді, коли абсцес має чіткі межі. У важких випадках, особливо, коли є загроза життя, застосовується відкрита операція — лапаротомія. Наприклад, ускладненням гострого або рецидивуючого оофориту може бути абсцес яєчника. Його розрив може привести до перитоніту.

При хронічному запаленні може виникнути гнійна пухлина придатків матки. Як наслідок, хірургічним шляхом віддаляються яєчник і маткова труба.

 • Інтенсивна терапія, що не дає результатів, впродовж 4-го годинника;
 • Прорив гною піосальпінксу або тубооваріального абсцесу, розлитою перитоніт;
 • Інфекційно-токсичний шок;
 • Утворення свищів.

Фізіотерапія і масаж

Лікування запалення яєчників

Фізіотерапевтичні процедури використовуються як імуннозміцнюючу терапія, і призначаються тільки на стадії одужання або при хронічній формі. При гострих формах категорично заборонені, оскільки можуть сприяти розриву гнійника. У підгострих формах запалення яєчників можуть застосовуватися деякі процедури під спостереженням лікаря. Найбільш поширеними процедурами при оофориті є:

 • УВЧ-терапія (дія на організм жінки змінним електричним струмом ультрависокої частоти коливань 40,68 Мгц або 27,12 Мгц);
 • Магнітотерапія (дії змінним магнітним полем низької частоти); електрофорез (лікарські речовини вводяться через шкіру або слизові оболонки в організм людини за допомогою постійного електроструму);
 • Діадинамічні струми (дія напівсинусоїдальних струмів різної частоти (50 і 100 Гц);
 • Санаторнокурортное лікування (радонові ванни, лікування
  морським кліматом і морськими купаннями);
 • Лазерна терапія (дія гелій-неоновим лазером малої потужності);
 • Гірудотерапія (лікування медичними п’явками).

Ще одним способом, який використовують для відновлення функцій яєчників у стадії одужання або в якості профілактики являється гінекологічний масаж. Він дозволяє природним способом відновити м’язовий тонус статевих органів і усунути менструальні болі і спайки. Покращує приплив крові і лімфи, підвищуючи захисні функції. Також завдяки такому масажу покращується загальний стан. Гінекологічний масаж починається від 3-5 хвилин і, поступово, час збільшується упродовж усього курсу.

Лікування запалення яєчників

Кількість сеансів встановлюється лікарем виходячи з діагнозу. Масаж проводиться щодня або через день. В середньому проводять від 10-ти до 60-ти сеансів. На першому сеансі масажу, гінеколог розповідає як правильно слід розташуватися, дихати і розслабляти м’язи очеревини. У більшості випадків масаж проводиться на гінекологічному кріслі в положенні лежачи на спині. Рідше, в колінно-ліктьовому положенні. Гінеколог пальцями однієї руки пальпує придатки з боку піхви, а інший з боку черевного пресу.

При цьому, оцінюються схильні до патологій ділянки. Процедура безболісна, але якщо виникають больові відчуття, слід негайно сказати про це фахівцеві.

Профілактика


Заходи профілактики оофориту досить прості. Зміни в статевих залозах безпосередньо впливають на репродуктивні функції. Необхідно знати, що після запалення яєчників можуть виникнути важкі ускладнення. Це може бути збій менструального циклу і дисфункція яєчників, спайки, маткова непрохідність, позаматкова вагітність, мимовільний викидень, безпліддя, гіпофункція яєчників. Щоб уникнути ризику виникнення запалення яєчників необхідно:

 • Зміцнювати імунітет;
 • Відмовитися від шкідливих звичок;
 • Раз півроку-рік відвідувати гінеколога;
 • Дотримуватися правил інтимної гігієни;
 • Уникати переохолодження;
 • Своєчасно виявляти і доліковувати запалення і інфекції в органах малого тазу;
 • Уникати незахищених статевих контактів.

Краще захворювання попередити, чим піддаватися тривалому лікуванню і можливим ускладненням. Важливо стежити за своїм інтимним здоров’ям жінкам і дівчатам, особливо в період активного статевого життя.

 
 
Top