Лісовий горіх: користь і шкода

Лісовий горіх або ліщина, кущі сімейства Березових, у всі часи був наділений людьми виключно позитивною енергетикою і символізував родючість, що знайшло відображення у старожитніх звичаях. Гілочки ліщини підкладали під сідало для більшого виводка курчат, встромляли на щастя в одяг молодят, а горіхи клали в скрині з приданим, щоб воно примножувалось.

Сьогодні витрачається і деревина горіха (кошика, обручі, виробництво вугілля), і плоди (виробництво олії, кондитерська промисловість). Крім цього лісовий горіх — це ласощі, за смаковими характеристиками наближене до мигдалю.

Лісовий горіх: користь і шкода

Визнаний Мічуріним як найбільш корисний і поживний з різноманіття горіхів, плід ліщини відрізняється багатим складом. Тут слід зазначити, що окультурений лісовий горіх, званий фундуком, має відмінності у складі ядер, а тому вважається менш корисним свого лісового побратима. Давайте розберемося, чим же знаменний лісовий горіх: користь і шкода його ядер можуть виявитися важливими для рішення про включення його в раціон.

Харчова цінність лісового горіха

 

Харчова цінність лісового горіха

Одна з головних властивостей ліщини — оновлення організму і зміцнення судин — визначається великим вмістом в ньому вітаміну Е. Всього 70 г лісового горіха забезпечують денну потребу в токоферолі. Решту вітамінного складу теж не назвеш невеликою: у плоді горіха присутні вітаміни В1, В2, РР, а також незначна кількість вітамінів А і С. Мінерали в свою черга збалансовані так, що основний акцент їх змісту спрямований на підтримку серцево-судинної системи. Це забезпечується істотною кількістю калію (445 мг в 100 г) і магнію (160 мг у 100 г). Не можна не відзначити лісовий горіх і як чудове джерело заліза, яким він здатний наситити організм в подвійній нормі (36 мг). Це робить його незамінним продуктом при проблемах кровотворення. Є в складі також фосфор і кальцій, присутність інших елементів слабо виражена.

На відміну від дикого лісового горіха окультурений фундук, маючи схожу калорійність (650 ккал), не містить такого багатого залізом складу, однак більш насичений міддю, марганцем та кобальтом. У чому мінеральний склад будь-якої рослини також визначається властивостями ґрунтів, на яких вона культивується.

Висока калорійність лісового горіха обумовлена великим вмістом рослинних жирів в плоді — більше 60% від його маси. Це, з одного боку, насичує організм незамінними жирними кислотами, а з іншого-накладає обмеження на його вживання при схильності до зайвої ваги. Проте користь його плодів можна відзначити, що лісовий горіх не містить холестерину.

Ліщину можна назвати хорошим джерелом білків, які складають 13% її маси. Це дозволяє включати її плоди в вегетаріанське меню як частковий замінник м’яса.

Лісовий горіх не тільки поживний, але і цілющий

 

Лісовий горіх не тільки поживний, але і цілющий

Плоди горіха досить легко засвоюються, забезпечуючи швидку і повноцінну доставку корисних речовин в клітини організму. Крім визнання в кулінарії і дієтології, ліщина заслужено користується повагою і в народній медицині.

  • Для крові та серця. Як було зазначено вище, вітамінний і мінеральний баланс плодів лісового горіха немов призначений природою для нормалізації функцій системи кровотворення і підтримки серця і судин. Залізо і магній беруть участь у продукуванні еритроцитів, а калій сприяє еластичності судин, вирівнюванню водно-сольового балансу і регуляції роботи серцевого м’яза.
  • Для м’язів. Комплекс рослинного білка з високим вмістом вітаміну Е — найкраще живлення для м’язової системи людини. При високих фізичних навантаженнях жменю ядер ліщини в перерві — відмінний допінг, здатний підтримати працездатність.
  • Для розуму. Відомо, що ліщина активізує роботу головного мозку. Вживання горіхів покращує пам’ять і здатність до концентрації уваги. Існує думка, що при регулярному вживанні ліщина збільшує кількість сірої речовини, відповідального за сенсорне сприйняття інформації, емоції і мова людини.
  • Для вен. Варикозні розширення вен і тромбофлебіт лікували лісовим горіхом з найдавніших часів.
  • Для поліпшення перистальтики кишечника. Активізувати моторні функції шлунково-кишкового тракту, викликати апетит і полегшити запальні процеси печінки допоможе відвар листя лісового горіха, приймається за 15 хвилин до прийому їжі невеликими порціями, по 100 мл.
  • Для чоловіків. Перевірений часом засіб для лікування аденоми простати базується на використанні листя і кори ліщини, знятої з молодих гілок. Подрібнена сировина також застосовується у вигляді відварів. Стакан готового відвару необхідно розподілити на 2-3 прийоми на день. Добре поєднувати відвари з вживанням ядер лісового горіха в їжу, по жмені до кожного прийому їжі. Також широко відомі горіхові дієти для поліпшення потенції у чоловіків та сприяння сперматогенезу.
  • Для боротьби з раком. У лісовому горісі виявили речовину паклітаксел, що має протипухлинну активність завдяки впливу на процеси поділу клітин. Доцільно включити свіжі плоди ліщини при раку яєчників, молочної залози і недрібноклітинною формою раку легенів.
  • Для шкіри. Завдяки активно вираженим регенераційною властивістю кашка з перетертих плодів лісового горіха з додаванням меду надасть виключно благотворний вплив на шкіру різних типів, посилюючи її захисні функції і сприяючи оновленню клітин.

Чи всім корисний лісовий горіх?

Відповідь на це питання може бути різною в залежності від того, яка частина рослини використовується. Настої і відвари листя і кори не рекомендуються гіпертонікам через їх здатність підвищувати артеріальний тиск. Ядра горіха протипоказані при запаленнях жовчного міхура і печінки. Крім того, лісовий горіх досить сильний алерген для тих, хто страждає загальною реакцією на горіхи (а саме на білки, що в них містяться) і на пилок рослин в силу перехресних реакцій.

 
 
Top