Морква — цілющі властивості

Морква - цілющі властивості

Хоча в народній медицині морква вже давно використовувалася як панацея, ліки від усіх хвороб, офіційна, наукова медицина середньовіччя не звертала на неї належної уваги. По-справжньому наукова медицина зацікавилась морквою не так давно, але відразу відкрила багато цікавого.

У науковій і народній медицині лікарською сировиною служать насіння моркви, коренеплід і бадилля. З насіння отримують екстракт даукарин (Daucarinum) — комплекс флавоноїдів; коренеплід моркви містить цукор, в основному — глюкозу, а також клітковину, лецитин, інші фосфатиди; багато в коренеплоди вітамінів, що робить його корисним для здоров’я: є у великій кількості вітаміни групи В, у тому числі тіамін (В-1), піридоксин (В-6), рибофлавін (В-2) і фолієва кислота (В-9 ), і вітаміни D (кальциферол), С (аскорбінова кислота), Е (токоферол), К (филлохинон), РР (нікотинова кислота); з мінеральних речовин, якими багатий коренеплід моркви, слід зазначити переважаючі солі калію, бор, залізо, кальцій, кобальт. Коренеплід моркви є основним джерелом отримання каротину, речовини, яка під впливом ферментів печінки перетворюється на вітамін А. Саме каротин надає моркві помаранчевий колір. Крім цього коренеплід містить жирні і ефірні масла, умбеліферон і антіоціаніди, що додають деяким сортам моркви фіолетовий відтінок.

Бадилля моркви особливо багата вітамінами і мінералами, хлорофілом — рідкою енергією сонця. Як пише у своїй книзі «Зелень для життя» Вікторія Бутенко: «Молекула хлорофілу дивно схожа з молекулою гема людської крові. Хлорофіл піклується про наше тіло, як сама уважна, любляча мати. Він зцілює і очищає всі наші органи і навіть руйнує багатьох наших внутрішніх ворогів, таких як патогенні бактерії, грибки, ракові клітини та інші».

Морква, як лікарський засіб

Морква, як лікарський засіб вимагає уважного ставлення, вона хороша для профілактики та запобігання захворювань, але при лікуванні певних захворювань необхідно дотримуватися потрібної кількості і терміни вживання, щоб не викликати ускладнень.

Корисні речовини, що містяться в моркві

Коренеплоди моркви містять в своєму складі велику кількість цукрів, особливо глюкози, трохи крохмалю і пектинові речовини. У моркві міститься багато клітковини, лецитину та інших фосфатів. З мінеральних солей в моркві містяться кобальт, залізо, мідь і йод, проте переважає сіль калію.
Морква дуже багата різними вітамінами, особливо провітамін А — каротин. З вітамінів групи В в моркві містяться піридоксин, нікотинова і фолієва кислоти. Морква багата також вітамінами D, С, К і Е.

Корисні речовини, що містяться в моркві
У насінні моркви містяться ефірне масло, флавонові з’єднання та даукостерін.
Морква є полівітамінним продуктом і використовується як для лікування деяких захворювань, так і в лікувальному харчуванні.
Сиру моркву корисно їсти не очищаючи шкірки, так як в ній знаходиться найбільша кількість фітонцидних речовин. Зовнішня частина коренеплоду моркви значно багатшими цукром та іншими поживними речовинами, ніж серцевина.

У народній медицині цілющі властивості моркви відомі з давніх пір і дуже різнобічно застосовуються. Ще в давнину моркву давали слабким і хворим людям. Уже тоді намагалися приготувати моркву особливими способами, щоб посилити її цілющі властивості. Наприклад, особливо корисною вважалася морква, яка пролежала зиму в меду.

У наш час цілющі властивості моркви отримали наукове обґрунтування. Було виявлено безліч корисних речовин, що входять до складу моркви.

В даний час лікувальних цілях використовують коренеплоди і насіння моркви.

 коренеплоди і насіння моркви

Досить широко використовується моркву і в косметичних цілях. Прекрасне дію роблять на шкіру різні маски з додаванням моркви або морквяного соку. Для косметичних цілей використовують культурну столову моркву, так як вона найбільш поширена, доступна і містить найбільшу кількість корисних речовин в порівнянні з іншими видами.

Завдяки великій кількості провітаміну А морква надає позитивну дію при сухості шкіри, а також регулює діяльність сальних залоз, тому дуже корисно вживати моркву людям, страждаючим себореєю, випаданням волосся, ламкістю нігтів.

Благотворно впливає на шкіру вітамін Е, який також міститься в моркві. Вітамін Е сприяє регенерації поверхневих шарів шкіри, збільшує пружність м’язів. Цей вітамін має ще й протизапальну дію, завдяки чому сприяє своєрідній захисту від руйнування вітамінів А і С.

Наявність в моркви вітаміну С дозволяє застосовувати її для ущільнення стінок кровоносних судин і для поліпшення кольору обличчя, так як недостатність цього вітаміну викликає блідість шкіри і відчуття втоми.

 
 
Top