Навіщо кальцій потрібний організму

Кальцій потрібний для сильних, здорових кісток. Це перше, що спадає на думку, коли згадується про роль кальцію в організмі людини. Проте це не єдине призначення цього мінералу, який повинен завжди підтримуватися на оптимальному рівні. Він тісно пов’язаний з вітаміном D. Він ключовий мінерал для підтримки здорової кісткової тканини.

Характеристика кальцію

Кальцій найпоширеніший мінерал в організмі людини. Його доля загалом складає близько 2 відсотків від ваги тіла. Він виконує багато основних функцій, забезпечуючи нормальну роботу усього організму людини, включаючи профілактику захворювань і засвоєння інших поживних речовин.

Навіщо кальцій потрібний організму

Кальцій як хімічний елемент займає п’яте місце в періодичній таблиці Менделєєва і є третім за поширеністю в природі. Його з’єднання складають приблизно 3,6 відсотки земної кори. Цей мінерал потрібний для життя рослин і тварин. Він знаходиться скрізь: в кістках, зубах, яєчній шкаралупі, коралах, воді і інше.

Кальцій є присутнім в кожній рослині і має важливе значення для їх зростання. Він міститься в тканинах, рідині навколо клітин, кістках кожної тварини.

Таким чином, він є природним компонентом грунту, води, рослинного і тваринного світу. Людина, вживаючи вирощені рослини, м’ясо тварин, воду, отримує кальцій з їжі.

Майже увесь кальцій в організмі знаходиться в кістках, і його основна роль полягає в підтримці міцної і сильної кісткової тканини, щоб утримувати вагу тіла. При необхідності організм може брати кальцій з кісток і використати його, наприклад, в м’яких тканинах.

Чим корисний кальцій для організму людини

Кальцій є мінералом, необхідним для створення і підтримці міцності кісток і зубів, який також допомагає ряду інших процесів в організмі, таких як:

 • Здатність згущення крові;
 • Скорочення м’язів;
 • Вироблення ферментів;
 • Секреція гормонів;
 • Правильне функціонування нервової системи і інше.

Дитина починає накопичувати кальцій в кістковій тканині впродовж третього триместра вагітності. Накопичення кісткової тканини триває до певного віку. Найбільш інтенсивний процес йде в дитячому віці. У більшості людей побудова кісткової тканини може тривати до середини 30-річного віку.

Але після 35-річного віку людина починає втрачати кісткову тканину. В середньому людина може втрачати до одного відсотка в рік від загального вмісту кальцію в організмі. Це природний процес старіння організму. Особливо швидко кальцій втрачається у жінок після настання менопаузи. Це може привести до виснаження кальцію в кістках, процес, який може тривати декілька років.

Тому діти і підлітки повинні живитися так, щоб накопити достатню кількість кальцію в кістковій тканині. Це допоможе понизити ризик переломів і остеопорозу в майбутньому.

Вправи, спрямовані на зміцнення кісток, також сприятимуть зміцненню кісткової тканини, здатні підвищити її щільність.

Не так сумна картина, якщо врахувати, що, хоча будівництво нової кісткової тканини після 35 років неможливе, але включаючи у своє живлення добавки кальцію, можна значно уповільнити процес втрати кісткової тканини.

Навіщо кальцій потрібний організму

Функції кальцію в організмі людини

Найбільша кількість кальцію, більше 99 відсотків (близько 1,2-1,4 кг) знаходиться в кістках і зубах. Менш одного відсотка — в сироватці крові. В середньому швидкість поглинання кальцію складає близько 30 відсотків. Але є випадки, коли цей показник може зростати, наприклад, вагітність. В цей час потрібно більше кальцію для формування кісткової системи плоду. Відповідно зростає швидкість абсорбції кальцію.

Рівень кальцію в крові постійно підтримується в організмі. Зниження цього рівня призводить до того, що організм негайно забирає його з інших органів для відвертання гипокальциємії.

Незважаючи на те, що лише один відсоток кальцію знаходиться поза кістковою системою, це форма кальцію має вирішальне значення для багатьох функцій в організмі людини. Тому він і підтримується на постійному рівні і виконує наступні основні функції:

 • Регулювання здатності згущування крові;
 • Стабілізація артеріального тиску;
 • Нормальне функціонування головного мозку;
 • Обмін інформацією між клітинами.

Як правило, внутрішньоклітинний вміст кальцію є дуже низьким в порівнянні з сироваткою крові. Але виконує він ряд важливих функцій:

 • Підтримка гормонів і інших хімічних речовин;
 • Сприяє просуванню сперматозоїдів в яйцеклітину для запліднення яйця;
 • Регулює скорочення м’язів;
 • Підтримує нормальний сердечний ритму.


Кальцій, який знаходиться в кістковій тканині виконує лише дві важливі функції:

 • Формування і підтримка кісток;
 • Формування і підтримка міцних зубів.

Роль кальцію в організмі

Виконуючи основні свої функції в організмі, кальцій може також робити вплив на поглинання і засвоєння інших поживних речовин. У природі кальцій має невеликий електричний заряд. Оскільки наш організм поглинає одночасно тільки певну кількість заряджених часток, присутність кальцію може викликати нижчу тимчасову швидкість абсорбції інших заряджених мінералів, таких як залізо, магній, цинк.

Зменшення засвоєння цих мінералів не може зробити серйозного впливу на організм і викликати дефіцит поживних речовин, але все таки деякі фахівці в області живлення рекомендують приймати їх окремо, з перервою між прийомом не менше двох годин до або після прийому добавок кальцію або вживання продуктів, багатих цим мінералом.

Вживання достатньої кількості кальцію може понизити ризик і деяких захворювань, наприклад:

 • Раку товстої кишки;
 • Зниження систолічного артеріального тиску;
 • Ризик розвитку остеопорозу;
 • Ожиріння і надмірної ваги.

Надлишок кальцію може бути так само шкідливий, як і дефіцит. Вживання занадто великої кількості кальцію може привести до появи каменів в нирках, появі запорів. Деякі дослідження зв’язують надлишок кальцію зі збільшенням ризику розвитку раку простати і майже подвоює ризик розвитку сердечної недостатності.

Добова норма кальцію

Кальцій є мінералом і не може вироблятися організмом. Необхідний зміст цього елементу має вирішальне значення для здоров’я.

Оптимальна рекомендована добова норма споживання знаходиться між 1000-1200 мг в день для чоловіків і жінок. Ця норма зростає для жінок під час вагітності.
Таблиця добової потреби кальцію (рекомендована)

Навіщо кальцій потрібний організму

Рекомендована норма — це означає, що цієї кількості кальцію вистачає, щоб задовольнити потреби в цій речовині у більшості людей (97-98% продуктів у яких міститься кальцій).

Надходження кальцію в організм в межах 2000-2500 міліграм як вважають учені не приведе до надлишку кальцію і негативних наслідків. Крім того, на засвоєння кальцію можуть впливати деякі інші поживні речовини. Без вітаміну D, як підтвердили дослідження учених багатьох країн, наш організм не може засвоювати кальцій.

Кофеїн, алкоголь, підвищений вміст натрію може зменшити засвоєння або збільшити виведення кальцію з організму.

Взаємодія кальцію з іншими речовинами

Деякі ліки можуть взаємодіяти з кальцієм і впливати на його засвоєння, наприклад:

 • Алюміній або магній;
 • Антибіотики;
 • Протисудомні препарати;
 • Діуретики;
 • Протизапальні засоби;
 • Препарати для лікування щитовидної залози;
 • Сердечні ліки;
 • Мінеральна олія або послаблюючі.


Підводячи підсумок, треба сказати, кальцій один з головних мінералів, який, як цемент, що утримує разом частинки піску і каменю і що створює міцну конструкцію, допомагає підтримувати наше тіло, роблячи кістки і зуби міцними, сприяє правильному функціонуванню усіх систем. Чим сильніше будуть кістки в дитячому віці, тим міцніше і здоровіше вони будуть в зрілішому віці, тим менше буде проблем із здоров’ям.

 
 
Top