Олія браго — властивості та застосування

Олія бораго багата високим вмістом жирної кислоти під назвою гамма-ліноленова, що надає олії протизапальні властивості. Не багато є рослинних олій, що містять цю поліненасичену жирну кислоту у великому об’ємі. Тому, більшість людей приймають цю олію у вигляді біодобавок.

Що таке олія бораго?

Бораго — це трав’яниста рослина, яку називають ще огірковою травою, огірочником. Свої назви дістала за огірковий аромат свого листя.

Олія браго

Ця відносно висока рослина із зірчастими яскраво синіми або блакитними квітками. Батьківщина цієї рослини Сирія, але сьогодні вона росте в усіх куточках світу.
Ще бораго називають «бджолиною рослиною», «бджолиним хлібом». Це не лише хороший медонос, але і джерело перги — основного харчування бджіл — бджолиного хліба.

Ця трава відома і використовується людьми більше 1500 років. Ще Гомер писав про таємничий еліксир з вина з листям бораго. Проте, сьогодні огірочник вирощують не лише заради красивих квітів і листя, яке використовується в їжу, а заради отримання цінної, за своїми властивостями, олії.

Цю олію золотисто-жовтого кольору (чи блідо зеленого, якщо придивитися ближче) з легким приємним ароматом, отримують з насіння рослини. Велика цінність олії в тому, що в ній міститься до 24-25 відсотків незамінної гамма-ліноленової жирної кислоти. За вмістом цієї кислоти олія огірочника може порівнятися тільки з олією примули вечірньої.

Склад олії бораго.

Олія огірочника має широкий спектр лікувальних властивостей. Заслуга в цьому хімічний склад олії. У ній містяться:

 • Жири;
 • Вітаміни;
 • Мінерали.

Але основна перевага олії — жирні кислоти. Окрім гамма-ліноленової кислоти в ній є присутні:

 • Пальмітинова;
 • Пальмітолеінова;
 • Стеаринова;
 • Олеїнова;
 • Лінолева;
 • Альфа-ліноленова;
 • Арахідінова;
 • Ікенозойська;
 • Докозозойна.

Гамма-ліноленова кислота — важлива поліненасичена кислота Омега- 6, яка допомагає підтримувати здоров’я шкіри та суглобів. В організмі людини вона перетворюється на простагландини, які підтримують імунну систему та допомагають боротися із запаленнями. Крім того, вона може пригнічувати запальні процеси, впливаючи безпосередньо на вогнище запалення.

Лінолева кислота — друга за значимістю поліненасичена жирна кислота, яка в організмі перетворюється на гамма-ліноленову.

Корисні властивості олії бораго.

Олія бораго м’яка, з характерним запахом, середньої в’язкості, не жирна та добре вбирається. До основних корисних властивостей цієї олії можна віднести:

 • Зволожуючі;
 • Протизапальні;
 • Протиревматичні;
 • Протитромботичні;
 • Імуностимулюючі;
 • Пом’якшувальні.

Основні властивості олії відносяться до лікувального застосування. Вона знижує вірогідність утворення згустків крові, а, отже, утворення тромбів.
Вона пом’якшує шкіру та корисна при дерматитах, екземі та інших захворюваннях шкіри. Вживання олії робить сприятливу дію на артеріальний тиск та корисна людям з гіпертонією.

Особливість олії — її ефект проявляється дуже швидко.

Олія браго

Застосування олії бораго.

Разом з олією примули вечірньої та олією насіння чорної смородини, олія огірочника є одним з кращих натуральних природних протизапальних засобів. Вона може бути корисне для лікування широкого спектру захворювань та рішення проблем з шкірою і волоссям. Незамінні жирні кислоти олії покращують процеси метаболізму, можуть підтримувати оптимальні функції головного мозку, здоров’я кісток, шкіри та волосся.

Її застосовують при:

 • Ревматоїдному артриті;
 • Артриті;
 • Захворюваннях шкіри;
 • Симптомів менопаузи і ПМС;
 • Пародонтиті;
 • Хвороби Альцгеймера;
 • Розсіяному склерозі;
 • Синдромі хронічної втоми;
 • Стресах і депресії;
 • Захворюваннях серця і судин та для їх профілактики;
 • При застуді та грипі;
 • Алкоголізмі;
 • Для підтримки росту і розвитку недоношених дітей.

Широке застосування знайшло цю олію в догляді за шкірою та волоссям.
Як підтвердили дослідження, проведені в США, пацієнти з ревматоїдним артритом, які щодня отримували 1,4 грами олії огірочника, відмітили зниження болю та набряклості суглобів.

Вживання олії знижує запальні процеси, викликані метаболізмом арахідонової кислоти блокуючи синтез лейкотрієнів.
Прийом добавок з олією огірочника, при розсіяному склерозі може допомогти звести до мінімуму такі симптоми, як спазми та оніміння. Олія допомагає боротися з ушкодженнями нервів і поступово сприяє розвитку здорових.

При шкірних захворюваннях вона допомагає в лікування акне, екземи, псоріазу та інших захворювань, викликаних дисбалансом жирних кислот. Як показали дослідження, жінки, у яких були подразнення і почервоніння шкіри після курсу прийому олії огірочника або льняного насіння відчували значне полегшення.

Олія бораго поліпшує передачу нервових імпульсів, що корисно для хворих хворобою Альцгеймера.
Олія огіркової трави допомогає полегшити дискомфорт у жінок, викликаний перед менструальним синдромом, біль в грудях перед місячними, симптоми клімаксу, при ендометріозі.

Олію огірочника вже давно застосовують в народній медицині. Вона містить слиз, який полегшує кашель, знімаючи роздратування слизової оболонки горла.

Антиоксидантні властивості олії здатні знизити окислювальний процес, викликаний дією вільних радикалів. Вона значно знижує тривалість життя ракових клітин.

Олія браго

Як доповнення в харчуванні вона може бути корисною при сильних стресах, шизофренії. Передбачається, що шизофренія може посилюватися через дефіцит жирних кислот в крові, а вживання олії огірочника може поповнити їх запас.

Рекомендується застосування олії для зняття діабетичної невропатії. Таку властивість олії зв’язують з творенням захисної дії на нервову систему і застереження ушкодження нервів.

Застосування олії бораго при артриті

При артриті можна застосовувати олію в капсулах у вигляді добавки по одній капсулі в день. Можна використати її для масажу хворих суглобів. Для масажу застосовують ефірну олію огірочника, змішавши її з оливковою, в якості олії-носія. Перед застосуванням олію злегка підігріти та втирати в хворі суглоби. Суміш зберігати в прохолодному і темному місці. Масаж зменшує запалення, набряк, біль в суглобі.

Застосування олії бораго при екземі

Олію застосовувати місцево або в якості добавки. При вживанні внутрішньо не варто перевищувати рекомендовану дозу в 1 грам. Хоча наукових підтверджень ефективності олії при екземі на сьогодні немає, але і зворотного також немає.

Другий спосіб застосування такий. У пляшку з розпилювачем налити трохи води і додати декілька крапель олії. Уражену шкіру накрити бавовняною серветкою і розпилити суміш на тканину. Таке домашнє лікування може дати деяке полегшення при екземі та псоріазі.

Застосування олії бораго для масажу

Ця олія чудово підходить для масажу. Особливо для сухої шкіри. Через декілька тижнів стан шкіри помітно покращується. З точки зору біологічної активності олія огірочника здатна утримувати воду, тобто покращувати гідратацію шкіри, роблячи її еластичною і зволоженою. Крім того, вона здатна розчиняти шкірний жир.

Масаж з олією огірочника корисний при:

 • Нейродерміті — свербежі шкіри, що призводить до подряпин і ушкоджень шкіри при постійному розчісуванні. Олія заспокоює свербіж і покращує стан шкіри.
 • При ушкодженні шкіри сонячними опіками;
 • Потрісканої і сухої шкіри у літніх людей;
 • Хвороби Рейно. При цьому захворюванні люди постійно відчувають оніміння та холод в руках і ногах. Масаж з олією бораго, покращує циркуляцію в кінцівках і зменшує прояв цих симптомів.

Застосування олії бораго в косметології

Ця олія добре пом’якшує та зволожує шкіру, живить і захищає її. Вона особливо корисна для сухої та подразненої шкіри, допомагає збалансувати усі типи шкіри та добре підходить для широкого спектру застосування. Її можна застосовувати при проблемній, подразненій, літній або чутливій шкірі.

При застосуванні для догляду за волоссям, олія ретельно очищає, відновлює та захищає волосся.
У косметології її застосовують для догляду за:

 • Шкірою обличчя;
 • Шкірою губ;
 • Волоссям.

Використовують її для виготовлення косметики і в ароматерапії.

Олія браго

Олія бораго при вуграх і прищах

Олію огірочника можна застосовувати для боротьби з прищами, як додатковий засіб. Оскільки олія має сильні протизапальні властивості, вона зменшує кількість вугрів та почервоніння. Цей ефект можна спостерігати вже через декілька днів, після початку використання.

Олію бораго можна наносити місцево в нерозбавленому вигляді на пошкоджену прищами шкіру. Багато косметичних продуктів проти прищів містять у своєму складі цю олію разом із сіркою, саліциловою кислотою та іншими інгредієнтами.

Олія бораго для догляду за шкірою

Відомо яку важливу роль має гамма-ліноленова кислота в структурі клітинних мембран. Ця олія зменшує втрати трансепідермальної води за рахунок відновлення гідроліпідної плівки. Гамма-ліноленова кислота знімає запалення та зменшує роздратування.

Вона має регенеративні властивості, може застосовуватися як зволожуючий крем для шкіри та сповільнити старіння.
У косметиці ця олія використовується для догляду за шкірою та зняття макіяжу, як лосьйон для обличчя, денний крем, як масажна олія. Її можна застосовувати і як біологічно активну добавку.
Багато жінок мають сухість шкіри, волосся, нігтів під час настання менопаузи. Застосування олії огірочника може стати рішенням цих проблем. Її можна приймати як добавку або використати місцево.

Олія бораго не лише допоможе позбавитися від сухості шкіри, але допоможе впоратися з іншими проблемами, як екзема або псоріаз.

Олія добре проникає в шкіру. Правда, може залишати відчуття жирної плівки. Цю проблему можна вирішити змішуванням з легшими оліями, наприклад, олією виноградної кісточки. При застосуванні замість крему акуратно, масажуючими рухами, нанесіть її на шкіру обличчя, навколо очей, зону декольте, нігті, приділяючи особливу увагу кутикулі.

При використанні ефірної олії бораго, змішуйте її з іншими оліями, наприклад, олією жожоба, шипшини, солодкого мигдалю. До того ж вважається, що ця олія може позбавити від перепадів настрою та усунути депресію.

Олія бораго для волосся

Випадання волосся і раннє облисіння — проблема багатьох людей, як жінок, так і чоловіків. Вживання олії в якості добавки, може істотно уповільнити цей процес та поліпшити ріст волосся. Можна застосовувати олію безпосередньо на шкіру голови, втираючи олію в місця облисіння. Це може допомогти відновити ріст волосся в закритих волосяних фолікулах.

Як виготовити олію бораго в домашніх умовах?

Олію бораго отримують методом холодного пресування насіння рослини. На відміну від інших трав’яних олій, які можуть бути отримані шляхом екстрагування у базовій олії, такий метод отримання олії огірочника не практичний і даремний. Цим способом не можна повністю витягнути усі поживні речовини. Тому, в домашніх умовах можна зробити олію тільки методом холодного пресування. Чи купити готову олію у надійного виробника.

Олія браго

Дозування олії бораго

При вживанні внутрішньо дозування олії огірочника, безпосередньо залежить від стану здоров’я. У більшості випадків для здорових дорослих людей ця норма складає від 500 мг до 1,3 грамів, яка приймається один раз на день. Рідко олію можна приймати до 3 грамів на день. Приймається вона разом з їжею.

Для людей, що страждають від запалень та болю, викликаних такими захворюваннями, як артрит, ефективнішою дозою вважається 3 грами олії, прийнятих один раз на день. Для тих, хто уперше почав приймати олію як добавку, краще розпочати з мінімально рекомендованого дозування в 500 мг.

Олію бораго часто приймають разом з добавками олії примули вечерньої для посилення протизапального та знеболюючого ефекту. Перші результати можуть бути помітні через декілька тижнів і до декількох місяців. У деяких людей це може зайняти не менше півроку, перш ніж настане полегшення.

Де придбати і як вибрати олію бораго?

Найчастіше олію бораго можна купити в Інтернет магазинах. Продається вона і в аптеках. Але в основному для косметичного застосування. Рідше можна зустріти олію в капсулах для прийому внутрішньо. Можна придбати олію в магазинах здорового харчування.

При купівлі олії звертайте увагу на спосіб виробництва. Тільки олія холодного віджимання має усі корисні та цілющі властивості. Річ у тому, що при тепловій обробці гамма-ліноленова кислота руйнується. А саме вона і забезпечує олії основні властивості.
Зберігати олію в темному прохолодному місці. Навіть не розпаковану. Під впливом світла і тепла олія може стати гіркою. Термін зберігання, зазвичай, виробники вказують на упаковці. Як правило, не розпакована олія зберігається не більше 2 років. Термін зберігання відкритої олії складає всього декілька місяців за умови дотримання правил зберігання.

Роблять олію огірочника в різних країнах. У нас найчастіше можна купити олію з Франції або Болгарії. Є і наша. Її роблять 2 виробники: в Криму компанія «Царство Ароматів» і компанія «Planeta Organica».

Побічні явища та протипоказання олії бораго

Попри те, що олія бораго вважається безпечною як для внутрішнього, так і зовнішнього застосування, але вона може мати деякі побічні явища, про які треба бути інформованим.
У деяких людей при вживанні внутрішньо, можливі проблеми з травленням, особливо в підвищених дозах, які можуть включати:

 • Діарею;
 • Відрижку;
 • Здуття живота;
 • Пронос.
 • Іноді може бути висип при індивідуальній непереносимості. Правда, такі явища дуже рідкісні.

При застосуванні олії огірочника потрібно переконатися, що вона не містить пірролізідинових алкалоїдів, канцерогенних речовин, що мають шкідливу дію на печінку. Дія, навіть невеликої кількості цих речовин, може викликати важке венооклюзійне захворювання. Тому, при купівлі олії (особливо для внутрішнього застосування), потрібно переконатися, що вона очищена навіть від невеликих слідів цих канцерогенних речовин.

Вагітним жінкам не варто користуватися олією, особливо для вживання внутрішньо, оскільки вона здатна стимулювати матку, що може привести до викидня та передчасних пологів.

При грудному вигодовуванні, також, краще на якийсь час відмовитися від застосування цієї олії. Точних наукових даних про дію олії на плід і дитину при годуванні його грудним молоком немає.
Олія огірочника здатна розріджувати кров та не підходить для людей, що приймають лікарські засоби для розрідження крові.

Крім того, якщо раніше при прийомі олії були побічні ефекти або неприємні симптоми, перш, ніж знову почати приймати її, отримайте консультацію фахівця.

Олія браго

Домашні засоби з олією огірочника.

Як було сказано вище, олію можна наносити на шкіру і волосся, робити масаж, застосовуючи її в нерозбавленому вигляді. Корисна вона буде в домашніх засобах при догляді за шкірою.

 • Лосьйон з олією бораго;
 • Олія бораго;
 • Гель алое віра;
 • Олія жожоба;
 • Гліцерин.

Змішайте усі інгредієнти, щоб отримати консистенцію лосьйону і застосовувати для сухої та роздратованої шкіри.
Омолоджуючий лосьйон:

 • Олія бораго — 5 мл;
 • Олія шипшини — 5 мл;
 • Олія примули вечірньої — 5 мл;
 • Ефірна олія лаванди — 4 краплі;
 • Ефірна олія іланг-ілангу — 3 краплі;
 • Ефірна олія кипарису — 3 краплі;
 • Ефірна олія герані — 2 краплі.

Змішати усі компоненти. Застосовувати уранці та увечері замість крему, наносячи на шкіру обличчя і в область декольте.

Олія для рук:

 • Олія огірочника — 1 столова ложка;
 • Олія ромашки аптечної — 1 столова ложка;
 • Олія горіха лісового — 1 столова ложка.

Змішати усі олії і наносити на шкіру рук, злегка масажуючи в теплому вигляді.
Олія бораго має багато корисних властивостей для підтримки та збереження здоров’я. Її прийом курсами, може стати хорошою профілактикою та рішенням багатьох проблем, пов’язаних із здоров’ям, стан шкіри та волосся.

Про корисні властивості рослини бораго, відео.

 
 
Top