Пирій повзучий – властивості та застосування

Пирій повзучий – властивості та застосування

Пирій повзучий — багаторічна рослина, відома в основному як бур’ян, але крім того, що ця трава докучає садівникам і городникам, вона, як практично будь-яка рослина, володіє і корисними властивостями.

Будова пирію повзучого

Кореневище пирію повзучого горизонтальне, циліндричне, солом’яно-жовте. Може досягати в довжину 15 м і проникати в ґрунт на глибину в середньому від 5 до 15 см, іноді до 1 м.

Листя найчастіше синьо-зелені або сіруваті, за формою вузькі, плоскі, шорсткі. Довжина листя 15-40 см в довжину, в ширину — 3-10 мм біля основи і 2-10 мм вище біля стебла.

Будова пирію повзучого

Квіти мають зелені лусочки, зібрані в прямі, довгі, вузькі колосся. В колосі зазвичай 5-10 квіток, і він має довжину 7-15 см. Колоски зібрані в рідкісний колос довжиною від 10 до 30 см. Колоскові і нижня квіткова луска поступово звужуються до верхівки і переходять в ость.

Одна рослина пирію повзучого здатне давати до 10 000 насінин, які в ґрунті зберігають свою схожість близько 12 років.

Плодом пирію є плетена подовжена волосиста зернівка.

Розмножується головним чином кореневищами.

Поширення і місце проживання

Пирій росте на пустирях, покладах, лісових галявинах, по узліссях лісу, біля доріг, на луках, ріллі і городах. Важко викорінити, у зв’язку з тим, що кореневище довге, повзуче, вузлувате, а шматки його коренів при розрізуванні не гинуть і дають нові сходи. Але поза ґрунтом кореневища пирію швидко висихають і гинуть.

Віддає перевагу багатим гумусом, вологим, пухким піщаним і болотним ґрунтам.

У природі зустрічається часто. Дуже поширений на території України. Також зустрічається на території помірного поясу Західної Європи та інших материків.

Час цвітіння та збору

Цвіте рослина в червні — липні, плоди її дозрівають в липні — вересні.

Лікарськими властивостями володіє корінь пирію. Його збирають ранньою весною або восени під час обробки ґрунту (наприкінці серпня — вересні). Сушать сировину в сушарках при 60-70°C або на повітрі під навісом. Оскільки висушений корінь перію дуже легко уражається пліснявими грибами і, в такому випадку стає непридатним до вживання, його часто перемішують. Термін зберігання сировини 2 або 3 роки. Смак сировини солодкуватий, запах — відсутній.

Хімічний склад

Корисні властивості пирію повзучого визначаються його унікальним хімічним складом.

У кореневій частині пирію і його соку міститься багато вуглеводів (тритіцин), сапонін та слиз, багато різних мінеральних солей, кремнієва кислота та залізо, вітаміни А і В, а також органічні кислоти.

Застосування і корисні властивості пирію повзучого

Профілактичні та лікувальні властивості трави

Корисні властивості пирію такі: рослина має потогінну, сечогінну, відхаркувальну, легку проносну, тонізуючу, протизапальну дію. Регулює порушення вуглеводного, мінерального і ліпідного обміну (дія інозиту). Допомагає зміцненню судинної стінки.

Застосування і корисні властивості пирію повзучого

Показаннями до застосування є:

простудні захворювання, бронхіт, пневмонія, ревматизм, захворювання серця, печінки (гепатиті, цирозі), жовчних шляхів, нирок, уретри, цистит, гастрит, коліт, набряки, гарячка, невроз сечового міхура, жовтяниця, часткова втрата зору, анемія, рахіт, фурункульоз, вугрі.

Протипоказання до застосування

Як і у всіх лікарських рослин, у пирію повзучого є протипоказання до застосування.

Так, краще утриматися від застосування пирію при гіпотонії, гострому панкреатиті з діареєю, загостренні виразкової хвороби шлунка. Крім того, що необхідно пам’ятати про протипоказання, слід уникати передозування препаратів, приготованих з використанням пирію. При передозуванні можуть виникнути болі в області нирок.

Рецепти народної медицини. Приготування і застосування ліків з пирію повзучого

Лікувальними властивостями володіють відвар кореня пирію, настій кореневищ, а також сік з його кореня, стебла і листя.

Відвар кореневищ пирію готується наступним чином: 25 г сухої сировини кип’ятять на повільному вогні в 0.25 л води 10 хвилин, настоюють 1 годину, потім проціджують.

Інструкція застосування відвару. Приймають три рази на день по одній столовій ложці перед їжею. Також відвар застосовується зовнішньо (у вигляді ванн) при екземі, фурункульозі і ексудативному діатезі.

Настій кореневищ пирію готується наступним чином: суху сировину в кількості 10 г настоюється в 400 мл охолодженої кип’яченої води протягом 12 год, потім проціджують. Потім необхідно залити кореневища 200 мл крутого окропу на 1 годину і процідити через три шари марлі. Обидва настої змішуються.

Інструкція застосування настою. Приймати по півсклянки після прийому їжі 2-4 рази на день.

 
 
Top