Причини і симптоми низького гемоглобіну

Анемія з дефіцитом заліза (недокрів’я) — досить поширений розлад імунної системи. Некоректно підібраний раціон і часті стреси призводять до того, що в крові зменшується кількість яскраво-червоних кров’яних клітин. Адже саме завдяки якісним еритроцитам і пігментам, що містяться в них, кров придбаває відтінок червоного кольору.

Що таке гемоглобін?

Гемоглобін — складне синтетичне з’єднання протеїнів з компонентом заліза, які є присутніми в червоних кров’яних клітинах. Роль гемоглобіну в людському організмі є однією з найголовніших — він бере участь в доставці хромосоми кисню до усіх епітеліїв і органів. Кисень забезпечує життєдіяльність будь-якої живої істоти. Саме він бере безпосередню участь в отриманні і обміні енергією і проведенні реабілітаційних реакцій.

Функції гемоглобіну грунтуються на захопленні кисню в легенях, здійсненні подальшого оксидування і подальшої передачі його усім системам організму. Якщо гемоглобін знижений — це означає, що настає кисневе виснаження усіх клітин організму і послаблення імунітету. Щоб уникнути зниження гемоглобіну в крові, людина повинна знати, які саме дії потрібно виконати при недоліку в організмі заліза.

Для цього треба детально вивчити випадки, при яких рівень гемоглобіну в крові зменшується, які його норми у громадян різного віку, а також якими способами можливо відшкодувати його недостатність.

Норма гемоглобіну в крові

Причини і симптоми низького гемоглобіну

За норму гемоглобіну в крові набувають значень, які залежать від віку, статі і інших особливостей людини. Від загального рівня гемоглобіну в крові залежить самопочуття і здоров’я людини в цілому. Якщо коефіцієнти гемоглобіну нижчі норми, таке захворювання вважається найбільш небезпечним. Норма гемоглобіну в крові залежно від віку і статі:

 • у дітей норма вмісту гемоглобіну, як і у дорослих: ще до народження починає синтезуватися HbА, який до року життя повністю замінює фетальний гемоглобін, що допомагає дитині під час внутрішньоутробного розвитку;
 • у жіночої статі нормою вважаються показники від 115 до 150 г/л (при вагітності від 110);
 • у чоловічої статі норма від 130 г/л до 160.

За об’ємом пониження залізовмісні анемії бувають:

 • легкої форми — від 110 г/л до 90;
 • середньої форми — від 90 до 70 г/л;
 • важкої форми — менше 70 г/л.

Зустрічається і потайна форма анемії (латентна). Її особливість в тому, що присутність гемоглобіну в еритроцитах на тлі зниження сироваткового заліза вважається нормальним явищем. При цьому ознаки його зниження проявляються досить яскраво. Відповідний стан найчастіше зустрічається у жінок під час вагітності.

Причини пониження гемоглобіну

Знижуватися гемоглобін може з різних причин. Найшвидше це може відбуватися при явних і прихованих крововтратах. До явних кровотеч відноситься щедра і тривала менструація у жінок (більше 5 днів), також геморой, поранення різного роду, травми і операції. Прихована форма кровотечі можлива при шлунково-кишкових захворюваннях (гастрит, виразка), патологій жіночої фертильної системи (кіста яєчників, міома матки).
До пониження гемоглобіну і короткого життя еритроцитів можуть посприяти ауто алергічні (артрит, вовчак), інфекційні (гепатит, туберкульоз) і спадкові захворювання.
призводить до залізовмісної анемії. Тому у людей, які пропагують вегетаріанство або тривалий час знаходяться на строгій дієті, частенько діагностується знижений гемоглобін. У дітей анемія розвивається при недостатньому або некоректному живленні. Вплинути на пониження рівня гемоглобіну може низька, фізична активність, яка служить біокаталізатором уповільнення інтенсивності руху крові по венах і артеріях.

Симптоми зниженого гемоглобіну

Причини і симптоми низького гемоглобіну

Симптоми зниження гемоглобіну нижче норми бувають суб’єктивними і об’єктивними. До суб’єктивних симптомів відносяться:

 • різка слабкість в усьому тілі;
 • сонливість в денний час доби і безсоння вночі;
 • важкий ранковий підйом, навіть якщо людина поспала достатню кількість часу;
 • підвищена стомлюваність;
 • незрозумілий шум у вухах;
 • часті і різкі головні болі;
 • запаморочення, непритомність і переднепритомний стан;
 • порушення менструального циклу у жінок;
 • сильне зменшення потенції у чоловіків;
 • втрата апетиту.

Вищеперелічені ознаки свідчать про брак кисню в тканинах і про порушення в клітинах рівня кислотності. Бувають і дистрофічні суб’єктивні ознаки пониження гемоглобіну, які являються непрямими симптомами дефіциту заліза в організмі. До таких симптомів відносяться:

 • тонкість і розшаровування нігтьових пластинок. На них з’являються плями і ознаки грибкових захворювань;
 • зміна волосся – спочатку вони припиняють свій ріст, і випадають значно більше, чим раніше. Кінчики січуться, а самі пасма стають ламкими;
 • смакові якості і нюх порушуються. Проявляються дивні бажання до вживання неїстівних речовин — крейди, піску, зубної пасти. А запахи ацетону, лаку для нігтів і нафталіну вже не приносять дискомфорт, а навпаки стають приємними;
 • блідість і сухість шкіри;
 • коліки в стопах і часті судоми в ногах;
 • невелике підвищення температури тіла.

Такі ознаки проявляються і при незначному пониженні норми гемоглобіну, якщо анемія триває вже тривалий період часу. До об’єктивних симптомів відносяться:

 • тахікардія, при якій пульс значно перевищує 90 ударів в хвилину;
 • пониження артеріального тиску;
 • шуми в серці.

На ранніх етапах зниження норми гемоглобіну людина відчуває тільки невелику слабкість, яку найчастіше пояснюють перевтомою. Тому рекомендується проводити аналіз крові на рівень гемоглобіну в організмі хоч би двічі в рік, щоб вчасно зупинити хворобливі процеси.

Діагностика

Причини і симптоми низького гемоглобіну

На першому етапі проведення діагностики встановлюється патогенетичний варіант гемоглобіну, тобто головну причину, яка обумовлює зниження норми. Така діагностика вважається синдромной. Це пов’язано з тим, що усі патогенетичні варіанти пониження гемоглобіну є тільки окремим синдромом. На першому етапі діагностики гемоглобіну проводять наступні дослідження:

 • встановлення гемограми за допомогою гематологічного аналізатора;
 • дослідження крові з підрахунком кількості ретикулоцитов і формуванням лейкоцитарної формули;
 • біохімічний аналіз крові зі встановленням змісту заліза, відсотка феритину і загальної здатності зв’язувати залізо;
 • мікроскопічне дослідження пунктата кісткового мозку.

На другому етапі лікар проводить діагностику патологічного процесу, який є основою анемічного синдрому. Тобто фахівець виявляє причини пониження гемоглобіну. В першу чергу, лікар виключає розвиток небезпечних захворювань — приховані кровотечі і онкологічні патології. Для цього пацієнтові виписується напрям на МРТ і здачу аналізу калу, щоб виключити кровотечі з ШКТ.

Уся діагностика супроводжується детальним опитуванням хворого із з’ясуванням усіх ознак пониження гемоглобіну, уточнюється чи проводилося медикаментозне лікування і характер харчування.

Наслідки зниженого гемоглобіну

У дорослої людини зниження норми гемоглобіну призводить до того, що організм не отримує необхідну кількість оксигена. У зв’язку з цим порушується загальний стан, знижується імунітет, внаслідок чого збільшується частота інфекційних захворювань. У більшості випадків спостерігається швидка і сильна стомлюваність людини і постійна слабкість. Анемія викликає деформацію в епітеліях людини — слизової підшлункової залози, ротової порожнини, травного тракту і верхніх захисних шарів шкіри. Брак кисню стає приводом для розладів імунної системи.

З’являється нервозність, безпричинні збої настрою (агресія в основному), знижується зосередженість. Якщо допустити пониження норми гемоглобіну до 50 г/л, з’являється загроза розвитку ацидозу, в результаті якого в організмі зміщується кислотно-лужна рівновага у бік зростання кислотності. Розвиток такого захворювання призводить до пригноблення дихальних центрів і сердечної діяльності.

При тривалій анемії за нижніми межами норми викликає проблеми з функціонуванням імунної системи. Тобто, навіть звичайна застуда протікає у важкій формі. Людський організм втрачає природну здатність захищатися від шкідливих мікробів і інфекцій.

Низький гемоглобін у вагітних

Причини і симптоми низького гемоглобіну

Низький рівень гемоглобіну при вагітності — поширене явище для майбутніх мам. Значне відхилення від норми негативно позначається як на здоров’ї жінки, так і на здоров’ї малюка. Наслідки зниженого гемоглобіну у вагітних:

 • зменшення систолічної здатності її м’язів (гіпотонія матки);
 • гіпоксія — вакуумне голодування малюка, що ще не народився;
 • затримка або навіть припинення зростання і нормального розвитку плоду;
 • низька вага при народженні, що створює небезпеку в перші тижні життя дитини;
 • порушення в роботі дихальної і нервової систем.

Фахівці упевнені, що значно знижений гемоглобін у жінок під час пологів негативно відображається на здоров’ї малюка і в майбутньому. Діти погано вчаться в школі, часто хворіють, страждають від різних патологій внутрішніх органів. Підвищення рівня гемоглобіну при вагітності повинне проходити під строгим наглядом лікаря.

Як підняти рівень гемоглобіну?

Перш ніж приступити до лікування зниженого гемоглобіну слід виявити причину такого стану і усунути її. З недостатністю транспортного білку борються в основному за допомогою залізовмісних препаратів. Оскільки викликається такий стан переважно дефіцитом заліза. Терапевтичне лікування спрямовується не лише на те, щоб стабілізувати рівень залізовмісного білку, колірний фон, але і регенерувати концентрацію заліза в сироватці і депо крові — органах-резервуарах (печінки, селезінки).

Медикаменти призначають в комплексі з аскорбіновою і фолієвою кислотою, додатковим прийомом міді і марганцю.

 • видалення гемороїдальних вузлів;
 • регулювання маткових кровотеч;
 • оперативне видалення фибромиомы матки;
 • терапія виразки, ентеритів і інших захворювань ЖКГ.

Медикаментозні методи лікування зниженого гемоглобіну припускають призначення препаратів заліза, вітамінів групи Б. Вживаються ліки як оральний, так і у вигляді ін’єкцій. Виписана доза повинна забезпечити лікувальний ефект і в той же час вона не може бути надмірною, яка викликає явні непереносимості. Ін’єкції рекомендується робити в умовах стаціонарного лікування. Це допоможе запобігти наслідкам можливої алергії на залізовмісні засоби.

Якщо ж є присутніми неусунені етіологічні чинники — щедрі менструальні цикли, маткові кровотечі, геморой або захворювання ШКТ — призначається протирецидивна терапія хронічного гемоглобіну. Анемія хронічної форми носить індивідуальний характер.
у рік, або ж щомісячно впродовж декількох днів.

Медикаменти

Препарати для підвищення норми анемії приймаються тільки за призначенням лікаря. Це пов’язано з наявністю побічних ефектів після прийому лікарських засобів. Найчастіше пацієнти скаржаться на нудоту, діарею,запори, блювоту і відчуття дратівливості шлунку. Медикаменти, що підвищують рівень гемоглобіну в крові:

 • Феро-фольгама;
 • Сорбіфер Дурулес;
 • Феретаб;
 • Ферум лек;
 • Гемофер краплі;
 • Тотема;
 • Мальтофер.

Курс медикаментозного лікування триває від 14 днів до 12 тижнів. Проте видимий результат настає приблизно через 2-3 тижні після початку прийому медикаментів.

Якщо у складі вибраного препарату відсутня аскорбінова кислота, потрібно буде додатково приймати аскорбин до 0,3 грама в добу.

При діагностуванні низького гемоглобіну і лікуванні медикаментами протипоказано одночасно пити засоби, які містять кальцій, оскільки вони вважаються антагоністами.

Відповідно запивати залізовмісні препарати молоком, зеленим чаєм і кавою — неприпустимо.

Продукти харчування

Збалансований і розумний раціон забезпечує якісне з’єднання фолієвої кислоти з мікрофлорою кишечника в достатній кількості. Перелік продуктів харчування, що підвищують гемоглобін:

 • червоне м’ясо — кролик, яловичина;
 • біле м’ясо — курка;
 • яловича мова і печінка;
 • жовтки яєць;
 • морепродукти, риба;
 • бобові;
 • гречка і інші крупи;
 • морква, буряк, овочі темно-зеленого відтінку;
 • горіхи;
 • гранат яблука і ягоди, що містять вітамін С.

Проте не варто сприймати рекомендовану дієту при низькому гемоглобіні занадто буквально і вживати одні білки. Обов’язково поєднуйте м’ясні продукти з овочами і зеленню, а на сніданок віддавайте перевагу кашам грубого помелу. В якості доповнення для підвищення норми гемоглобіну пийте натуральні соки — виноградний, гранатовий, буряковий, яблучний і морквяний. А для кращого засвоєння заліза в організмі скоротите споживання молочних продуктів, жирної їжі, борошняних продуктів, зеленого чаю і кави.

Щоб організм і в майбутньому виробляв потрібну кількість гемоглобіну, вживайте продукти, що містять вітамін Б12 і фолієву кислоту.

Народні засоби

Перш ніж приступити до підвищення гемоглобіну в домашніх умовах, проконсультуйтеся з лікарем. Адже постійний прийом залізовмісних продуктів викликає протилежний ефект і призводить до надлишку заліза в організмі — стану, небезпечному для здоров’я людини. Як вже було відмічено, щоб врегулювати рівень анемії, рекомендується пити сокові мікси. Також корисним доповненням будуть відвари на основі шипшини з медом — одну ложку сухих подрібнених плодів на чашку окропу, мед додається за смаком.

Хороша дія на рівень гемоглобіну робить сік з червоного буряка. Особливість такого соку полягає в тому, що його не можна вживати відразу після віджимання. Після віджимання буряковий сік ставиться в холодильник на 3-4 години. Це сприяє зменшенню токсичних з’єднань. Для підвищення норми гемоглобіну, пацієнтові вимагається пити по одній склянці в день упродовж одного місяця. Також підвищенню гемоглобіну в крові сприяють червоні фрукти і ягоди, а також зелені овочі.

Після місячного курсу лікування народними методами, пацієнт здає клінічні аналізи на ефективність терапії. Тільки після отримання результатів, стає зрозуміло, чи треба продовжувати курс.

Профілактика

Профілактичні заходи залізодефіцитної анемії полягають в правильному і вітамінізованому харчуванні. Проте жінки під час вагітності, громадяни в післяопераційний період і ті, що страждають цукровим діабетом повинні особливо ретельно стежити за рівнем гемоглобіну. Підвищити його не складно, головне — правильно діагностувати причину. Тільки в цьому випадку можна розраховувати на успішне лікування і швидке одужання.

Хронічне зниження показників гемоглобіну вимагає протирецидивних заходів — пацієнт періодично приймає залізовмісні медикаменти в цілях профілактики.


Для усунення симптомів анемії і в профілактичних цілях, лікарі рекомендують щодня впродовж 1-2 місяців приймати засоби, що містять залізо по 30-40 мг. Комплексна терапія, регулярна профілактика зниженого гемоглобіну і лікування дозволяють легко запобігти ознакам анемії і вирівняти гемолітичні показники.

 
 
Top