Що робити, якщо болить вухо?

Вушний біль не лише несе дискомфорт, він здатен істотно відбитися на загальному самопочутті людини. Спровокувати його можуть багато чинників, починаючи від різких перепадів температури, ушкодження сірчаної пробки, закінчуючи серйозними вірусними захворюваннями.

Чому болить вухо?

Причин, які провокують вушні болі, може бути безліч. Проте в основному виникають внаслідок простудних захворювань, які не отримали належного лікування. Далі детально буде описано сім головних причин виникнення болів у вухах.
Отит — захворювання запального характеру. Спровокувати хворобу можуть патогенні інфекції, які починають активізуватися при протіканні вірусного і бактерійного катару носа. Пацієнт починає кашляти, часто чхає, сякає, внаслідок чого мікроорганізми проникають через слухову трубу у вухо. Залежно від локалізації запального процесу, отит буває:

 • зовнішнім;

Що робити, якщо болить вухо?

Зовнішній отит

 • середнім;

Що робити, якщо болить вухо?

Середній отит

 • лабіринтитним (гострим).

Що робити, якщо болить вухо?

Гострий отит. У більшості випадків на отит хворіють діти. Практично у кожного малюка у віці до 3-х років діагностується як мінімум один випадок захворювання середнім отитом. Захворювання протікає в гострій або хронічній формі, також отит буває гнійним і катаральним. При отиті вушний біль украй сильний, різкий, який складно усунути навіть за допомогою знеболюючих засобів. Температура тіла підвищується до максимальних меж, а із слухового проходу тече гній.

Синусит — запальне захворювання, яке розвивається в слизовій оболонці додаткових пазух носа. Спровокувати синусит можуть і віруси, і бактерії. Розвивається внаслідок ускладнення гострої нежиті, грипу і інших інфекційних захворювань. Іноді синусит виникає через травм в ділянці обличчя. Дискомфорт в носових пазухах доповнюється тупим вушним болем. Мастоїдит — запалення, що охоплює сосковидні відростки скроневої кістки.

Виникає захворювання внаслідок гострого середнього отиту, тобто є його ускладненням. При мастоїдиті біль в вухах пульсуючий, в деяких випадках витікає гній. Вушна раковина відкопилена, завушна область припухнула і червоніє. Мастоїдит небезпечний тим, що через анатомічної близькості оболонок мозку може розвинутися менінгіт.
Отомікоз — захворювання, що характеризує виникненням грибкової інфекції на стінках зовнішнього і середнього вуха.


На початковому етапі проявляється тим, що в слуховому проході відчуваються легкі коліки, шкіра зудить. Після закінчення деякого часу вушний біль значно посилюється, з’являється шум і виділення темносірого, брудного чорного або жовтуватого відтінків. Тонзиліт — інфекція піднебінних мигдалин, яка виникає внаслідок бактерійного і вірусного запалення. Спільно з горлом страждає і вухо, тісно пов’язане з носоглоткою. Саме через неї вірус проникає в слуховий прохід.

Карієс — зубне захворювання, пов’язане з руйнуванням емалі і кісткового дентину. Больові відчуття в запаленому зубі, викликані гострим карієсом, частенько віддають і у вушну раковину. В цьому випадку слід звернутися до стоматолога. Лімфаденіт — запалення лімфатичних вузлів. Вушні болі виникають через ураження щелепного лімфовузла. Більшою мірою дискомфорт відчувається при проковтуванні слюни і пережовуванні їжі. Окрім хворобливих відчуттів у пацієнта спостерігається порушення слуху, з’являється шум у вухах, дзвін.

Лімфаденіт вимагає стаціонарного лікування.

 • Потрапляння в слуховий апарат чужорідного предмета, який може проникнути занадто глибоко. Самостійно витягати його не рекомендується, оскільки під загрозою знаходиться барабанна перетинка;
 • Розрив барабанної перетинки. Запальний процес виникає в результаті перенесених травм і інфекційних захворювань;
 • Наявність сірчаної пробки, яка не лише погіршує слух, частенько супроводжується больовими відчуттями у вушному проході;
 • Затискання нервів. Такий процес супроводжується болями, що тягнуться, пульсують, в
  вусі. Посилюються, якщо занадто різко повернути голову або ж просто посміхнутися.

Перша допомога при болі в вусі

Якщо причиною вушного болю є звичайні простудні захворювання, то допомогти позбавитися від неприємних відчуттів можуть звичайні назальні краплі. Закапавши їх в ніс, ви відчуєте полегшення і в вусі. Також, якщо температура тіла не підвищена, можна приготувати теплий компрес з харчової солі. При накладенні компресу на хворе вухо, відразу ж відчувається полегшення. Для приготування компресу, нагрівайте сіль і оберніть її рушником. Проте така процедура актуально тільки на початковому етапі захворювання.

Вушний біль швидко знімає борний спирт. Змочіть в спирті невеликий шматочок вати і акуратно вставте його в хворе вухо. Тут потрібно бути украй обережним, якщо у вас є індивідуальна переносимість борного спирту, використовувати відповідний метод не можна. Щоб полегшити різкий біль, викликаний сірчаною пробкою, закрапайте у вухо декілька крапель перекису водню. Він допомагає сірці безпечно відійти від стінок слухового проходу, потім прочістіть його чистою ватною паличкою.

Не допускається гріти вухо, якщо в ньому є гнійні виділення і виникає пульсуючий біль в голові.

Якщо причиною дискомфорту є зіпсовані зуби, слід негайно звернутися до стоматолога. Вилікувати карієс власними силами не вийде, особливо, якщо він настільки сильний, що оголився нерв. В цьому випадку можна тільки на короткий час приглушити біль за допомогою знеболюючих засобів і полоскань.

Щоб притупити неприємні відчуття розчиніть в склянці теплої води чайну ложку соди і щіпку солі, додайте 2-3 краплі йоду, розмішайте. Полощіть отриманим засобом хворий зуб кожну годину, поки біль не почне стихати. Крім того, протипоказане зігрівання щелепи, оскільки воно провокує утворення набряку. Щоб уникнути поширення інфекції, не торкайтеся до запаленого місця руками, не тріть ясна і зуб. Навіть якщо біль вщухне і деякий час вас не турбуватиме, все одно потрібно звернутися до стоматолога.

Наступного разу біль може поширитися не лише на вухо, але і на інші органи — шлунок, нирки, серце. Коли причиною запалення є затискання нерва, то вушний біль супроводжується різкими нападами. Ниючі відчуття проявляються при чищенні зубів, їжі або навіть сильному пориві вітру. В цьому випадку позбавитися від болю допоможе тільки лікар, який призначає прийом спазмолітичних препаратів. Добитися позитивного ефекту можна і при прийомі трициклічних антидепресантів.

Проте до них варто відноситися украй обережно, оскільки такі медикаменти мають багато протипоказань. При першій допомозі можна скористатися домашніми заспокійливими засобами — валеріаною, пустирником, мелісою. Щоб не посилити запалення, вимагається відмовитися від міцного чаю і кави, а також від гострих і пряних блюд.

Діагностика

Що робити, якщо болить вухо?

Щоб провести діагностику пацієнтові слід звернутися до отоларинголога, який визначить рівень і ступінь тяжкості ураження органу слуху. Діагностика при вушному болі включає проведення отоскопії і рентгенографії, здачу аналізу крові і аналізу відокремлюваного з вуха гною. За результатами отоскопії можна візуально оцінити стан слухового проходу і барабанної перетинки. Рентгенодіагностика показує наявність або відсутність змін в глибоких, невидимих оку, структурах.

Загальний клінічний аналіз допомагає визначити, чи змінена формула крові, характерна при запальних процесах. Аналіз відокремлюваного з вуха гною дозволяє встановити наявність і вид патогенної флори, визначити її чутливість до ряду антибіотиків. Завдяки отриманим результатам, лікар може призначити пацієнтові відповідне лікування.

Чого не можна робити при болі у вухах?

Вушний біль буває таким, що ниє, пульсує, гострй, ріжучий, що стріляє, в деяких випадках виникає почуття закладеності. Виникають головні болі, дискомфорт в потиличній області, пацієнт скаржиться на загальну слабкість, знижується апетит. Спостерігається припухлість вушної раковини і почервоніння. Бувають виділення з вуха, які супроводжуються неприємним запахом. Залежно від таких особливостей, в деяких випадках протипоказані різні терапевтичні дії і допоміжна терапія.

При підвищенні температури тіла або за наявності виділення із слухового проходу не допускаються прогрівання вуха. Такі дії провокують гнійні запалення. Якщо вушний біль пов’язаний з наявністю чужорідного предмета, не можна самостійно намагатися його витягнути, оскільки можна пошкодити барабанну перетинку. Не займайтеся самолікуванням за допомогою антибіотиків. Тривалий прийом препаратів може привести до ускладнень, що вимагають стаціонарного лікування під спостереженням лікаря.

Лікування болю у вухах в домашніх умовах

Лікування вушного болю в домашніх умовах не можна назвати повноцінною альтернативою амбулаторної терапії. Народні рецепти хороші, як засіб першої допомоги для зняття неприємних відчуттів або в якості допоміжної терапії. При неправильному підході до лікування, народні методи викликають ускладнення важкої міри. Краще буде, якщо дозвіл на терапію в домашніх умовах дасть ваш лікар.

Фахівець призначить прийом медикаментозних засобів, а залежно від причини виникнення і інших індивідуальних особливостей, порекомендує декілька способів домашньої терапії. Такими можуть бути компреси, прогрівання, лікувальні краплі, мазі, настоянки і настої.

Аптечні препарати

Для зняття симптомів захворювання рекомендується прийом нестероїдних протизапальних медикаментозних засобів. При вушному болі найбільш затребувані:

 • Парацетамол;
 • Анальгін;
 • Левоміцитин;
 • Кеторолак;
 • Нурофен.

Для лікування дитячого вушного болю при застуді або отиті призначається Парацетамол Дитячий або Ібупрофен. Парацетамол для дітей виготовляється у вигляді сиропу, пігулок і свічок. Допустиме дозування — 0,5 грам. Парацетамол чинить протизапальну і протинабрякову дію. Схема прийому Дитячого Парацетамолу:

 • якщо малюкові менше 4 місяців — дозування 0,3 грама в пігулках;
 • 0,5 — 3 роки — 750 мг;
 • від 3 до 6 років — 1 грам;
 • для дітей старше 6 років — 1,5-2 гр.

Приймається по 4 рази в добу з інтервалом 4 години.

Аптечний препарат Ібупрофен відноситься до групи нестероїдних медикаментів, в помірних дозах виконує хорошу знеболюючу дію. Допускається прийом починаючи з 3-місячного віку. Максимальна доза — 1 грам в добу. Серед мазей зовнішнього застосування найбільш ефективною вважається зірочка, яка продається в кожній аптеці. При належному нанесенні навколо вушної раковини швидко позбавляє від ниючого болю.

Скористайтеся мазю Вишневського, на підставі якої роблять компреси. Косметичний тампон змочіть в мазі і помістіть його у вушну раковину на декілька годин. Щоб посилити ефект, прикладіть до слухового проходу тампон, змочений в спирті з гліцерином в пропорції один до одного. Позитивного ефекту можна досягти шляхом передачі тепла в уражені місця.
Аптечні вушні свічки:

 • Цефекон Д;
 • Реамід;
 • Діас;
 • Фітомедицина.

Якщо вушний біль обумовлений простудним захворюванням, усунути його допоможе прийом Ереспала і Протарголу.

Народні рецепти

Лікувати вушний біль народною медициною рекомендується після консультації з отоларингологом. Нетрадиційне лікування допомагає при комплексній терапії. Якщо ж випадок запущений, одними народними рецептами не обійтися. Це може призвести лише до тимчасового заліку і згодом стає основою розвитку хронічної форми вушного захворювання. Народні рецепти для усунення болю в вусі:

 • Якщо вушний біль стріляє і коле, а причиною є простудне захворювання, допоможе рослинна, рафінована олія. Злегка підігрійте олію, наберіть її в піпетку і введіть 2-3 краплі в хворе вухо. Потім обв’яжіть голову теплим шарфом або надіньте шапку;
 • Допоможе зменшити больові відчуття компрес з лука. Дрібно наріжте середню голівку лука, помістіть його в марлевий або тканинний мішечок. Прикладіть компрес до хворого місця і зафіксуйте його чимось теплим;
 • Можна приготувати настоянку золотого вуса. Для цього подрібніть 4 столових ложки рослини і залийте 2/3 склянки горілкою. Дайте настоятися в темному і прохолодному приміщенні упродовж тижня. Після закінчення часу змочіть вату в настоянці і вставте в хворе вухо;
 • При запаленні допомагає теплий настій ромашки, яким промивають вухо. Залийте 4 столових ложки ромашки склянкою окропу. Процідіть і промивайте вухо 4-5 раз на день;
 • Зменшує різкі больові відчуття настоянка з меліси, але вона готується протягом тижня. Треба настоювати траву меліси в горілці в співвідношенні один до десяти. Потім процідити і залишити настоюватися в темному приміщенні 7 днів. Біль вщухає практично відразу після введення декількох крапель;
 • Відь нагноєння, мікробів і вушного боля використовують часник. 2 великі зубчики часнику дрібно наріжте і залийте 3 ст.л. рослинної олії. Прокип’ятіть, дайте настоятися 8 годин і процідіть через декілька шарів медичної марлі. Вводьте по 3-4 краплі з проміжком 2 години;
 • Змішайте 1 ст.л. 10% прополісу з 2 ст.л. маслинової олії, добре збовтайте. Просочіть косметичний ватний тампон в отриманій суміші і помістіть його у вухо на пару годин. Проводьте таку процедуру двічі в день;
 • Декілька крапель ефірної олії з мигдаля вводьте в хворе вухо, і закрийте слуховий прохід невеликим ватним тампоном;
 • Очистьте буряк, натріть його на дрібній терці і відіжміть сік. Підігрійте його і закрапайте. Це, як і мигдалева олія, допомагає зменшити вушний біль;
 • Позбавитися від болю допоможе лимонний сік. Для цього потрібно з’їдати щодня одну невелику і неочищену скибочку лимона. Занадто кислий можна посипати цукром або медом;
 • Можна завчасно приготувати настоянку ялівцю. 100 грам розрізаних плодів рослини залийте горілкою. Дайте настоятися в темному приміщенні 3-4 тижні, періодично збовтуючи. Вводити настоянку можна по 3 краплі, заздалегідь підігрівши її.

Народна медицина має бути лише доповненням до основного курсу лікування, який призначає лікар. Некваліфіковане самолікування вушного болю призводить до втрати слуху, опіків, косметичного дефекту і виникнення серйозних ускладнень.

Профілактика

Профілактичні дії полягають в тому, щоб не допускати блокування густого слизу в євстахієвих трубах. Після купання у відкритих водоймах, потрібно ретельно висушувати вуха. Це допоможе не допускати попадання води всередину разом із зовнішніми бактеріями. Регулярно чистіть вушні раковини від бруду і сірки, дотримуйтеся правил обличчястої гігієни. Тут головне не перестаратися, оскільки мінімальна кількість сірки завжди має бути присутньою, оскільки вона захищає вушний прохід від проникнення хвороботворних бактерій.


Своєчасне лікування захворювання, які можуть призвести до вушного болю. До запалень носоглотки, порожнини рота і зубів. Частенько недолікований гайморит, запалення мигдалин, аденоїдів є причинами запалення. Уникайте травм вух, особливо актуально у тому випадку, якщо робота безпосередньо пов’язана з виробництвом. Бережіть вуха від сильного шуму.

 
 
Top