Симптоми і лікування атопічного дерматиту у дорослих

Атопічна форма дерматиту у дорослих пацієнтів – незаразне шкірне захворювання хронічного характеру, яке виникає на тлі алергічної реакції. Патологія супроводжується постійним свербіжем, надмірною сухістю і роздратуванням шкіри. Через постійний свербіж украй висока вірогідність повторного інфікування. Тому щоб виключити вторинний розвиток захворювання, важливо зрозуміти внаслідок чого воно виникає.

Причини виникнення

Зміни в патофізичних і дерматологічних покривах, які відбуваються в періоди загострення атипового дерматиту, пов’язані із закономірними аллергиями організму. Головною причиною виникнення спадкової атопії у вигляді атопічного дерматиту, вважається схильність до гіперактивності шкіри, ризик спадкоємства якої складає:

 • Менше 20% якщо і чоловік, і дружина здорові;
 • 40-50 % якщо атопія діагностована у одного з батьків. Від батька патологія по спадкоємству передається в 40-50 відсотків випадках, тоді як від матері – в 60-70
 • 60-80 % якщо гіперреактивністю шкірних покривів страждають обидва батьки.

Одна тільки схильність до того, що успадкувало захворювання не призводить до появи клінічних симптомів алергічного дерматозу. Для розвитку атопічного дерматиту потрібно присутність інших причин екзогенного характеру. Дерматит виникає внаслідок наступних чинників:

 • При контактуванні з алергенами. Найбільш поширеними компонентами, які роблять аллергезирующий ефект вважаються пил, кліщі, що містяться в ній, тютюновий дим, пилок рослин, певні продукти харчування, медикаменти, виділення комах, шерсть і епітелії домашніх тварин, хімічні продукти, – порошки, косметичні засоби і так далі;
 • При веденні малорухомого способу життя. Активність або її відсутність впливає на запуск механізму розвитку алергії. Малорухомий спосіб життя призводить до пониження рівня насичення організму киснем. Це сприяє порушенню функціонування внутрішніх органів і систем, внаслідок чого підвищується схильність імунної системи до чутливості;
 • Морально-біологічні і фізіологічні порушення. Емоційна перевантаженість, нервові зриви, депресії, страх і вічна тривога теж є причинами виникнення атопічного дерматиту;
 • Нестійкі термічні показники. Збудником розвитку захворювання можуть стати часті і різкі перепади температури, зміна кліматичної зони і дія сильного вітряного пориву;
 • Агресивна дія довкілля. Забруднена екологія, вживання хімічних продуктів щодня провокують порушення ендокринних залоз і нервової системи;
 • Порушення працездатності шлунково-кишкового тракту. Причина впливає як на саморозвиток нейродерміту, так і виступає каталізатором для розвитку атопічного дерматиту.

Симптоми

Симптоми і лікування атопічного дерматиту у дорослих

Висип при шкірному захворюванні. Людям, які найбільш схильні до алергічних реакцій, потрібно стежити за харчуванням і навколишніми чинниками. Алергікам протипоказано самовільно приймати лікарські засоби і невідомі продукти. У дорослих атопічний дерматит супроводжується блідорожевим відтінком з вираженими шкірними малюнками і наявністю пустульозних висипань. Переважно захворювання проявляється в ліктьових і підколінних згинах, на обличчі і шиї.

У таких місцях шкіра стає сухою, грубою, з’являються тріщини, і вона починає лущитися.

 • лоб;
 • у області рота;
 • область навколо очей;
 • шия;
 • груди;
 • спина;
 • на згинальних поверхнях кінцівок;
 • у пахових складках;
 • на сідницях.

Симптоми і лікування атопічного дерматиту у дорослих

Локалізація атопічного дерматиту у дорослих і дітей: відмінності. Украй важливо, щоб алерголог уважно розглянув симптоми дерматиту і його локалізацію, оскільки є відмінності у дорослих і дітей. Це сприяє своєчасній постановці діагнозу і допоможе підібрати найбільш відповідне лікування.

Пацієнти, у яких діагностована хронічна форма захворювання, вже по перших симптомах розпізнають початок загострення дерматиту. В цьому випадку шкіра гіперчутлива і вмить реагує на усі подразники. Згідно із статистикою, в 70% випадків захворювання, атопічний дерматит з’являється в області рук і обличчя.

При серйозних загостреннях, безумовно, висипання вражають велику частину шкіри тіла людини. У пацієнтів похилого віку, патологія проявляється у вигляді сухості і надмірному лущенні кистей рук і обличчя. Пацієнти, хворі на атопічний дерматит, страждають від дратівливого свербіжу, який украй складно терпіти. Внаслідок чого пацієнти розчісують уражені ділянки, посилюючи тим самим свій стан.

Окрім лущення, в деяких випадках з’являються невеликі водянисті бульбашки, які при розчісуванні перетворюються на великі жовті кірочки.
Хронічний атопічний дерматит може спровокувати часті кон’юнктивіти.

 • подвоюється нижня складка століття;
 • часті тріщини і гіперемія стоп;
 • волосся стає тонким і ламким;
 • брови рідшають, а в запущеній формі захворювання, втрачають повністю волоски;
 • нігті виглядають як поліровані.

Як правило, у дорослого атопічний дерматит протікає в найбільш важкій і загостреній формі. Характерний висип займає велику площу шкіри. За відсутності належного лікування, шкіра в уражених місцях товщає, міняється її малюнок. Запущена форма захворювання не завжди піддається лікуванню.

Ускладнення

Найбільш вірогідним ускладненням атопічного дерматиту є запальні захворювання шкіри – піодермії. Інфекція проявляється гнійним висипом на усьому тілі, кінцівках, у волосистій частині голови, які при підсиханні утворюють кірочки. У пацієнта погіршується загальне самопочуття, підвищується температура тіла. Ще одним частим ускладненням патології вважається вірусне інфікування шкіри. В цьому випадку на шкірі формуються водянисті бульбашки. Спровокувати вірусну інфекцію шкіри може вірус звичайного герпесу.

Частенько вражається обличчя – шкіра в області губ, носа, вушних раковинах, повік, щік, а також слизових оболонок. До таких відноситься кон’юнктива ока, порожнина рота, горло і статеві органи. Вірогідними ускладненнями атопічного дерматиту служать і грибкові віруси, які виникають через дріжджоподібних грибків. У дорослих при такому ускладненні, вражаються складки шкіри, кисті, стопи і волосиста частина голови. Слід зазначити, що частенько грибкове і запальне ураження спостерігаються разом.

Діагностика

Симптоми і лікування атопічного дерматиту у дорослих

Проведення алергічних проб при атопічному дерматиті Для проведення діагностики атопічного дерматиту, пацієнт повинен звернутися до дерматолога. Лікар здійснює зовнішній огляд шкірного покриву і підтверджує діагноз або спростовує ваші підозри. Припущення фахівця повинні підтверджуватися біохімічним аналізом крові і калу для виключення грибкових патологій. Найбільш точна діагностика проводиться за допомогою аналізу крові, який визначає рівень в плазмі імуноглобуліну Е.

Саме цей компонент сильно підвищується при нейродерміті. На підставі отриманих результатів, дерматолог призначає терапевтичний курс. Важливо розуміти, що успішне лікування атопічного дерматиту безпосередньо залежатиме від з’ясування причини виникнення захворювання. Щоб дізнатися, що спровокувало загострення, пацієнтові призначаються спеціальні алергічні проби. Для цього людині наносять різноманітні види алергенів і уважно спостерігають, як реагуватиме шкіра.

У разі позитивного реагування на той або інший нанесений компонент, шкіра пацієнта стає гіперемійованою і набрякає.

Лікування атопічного дерматиту

Схема і спосіб лікування атопічної форми дерматиту залежатиме від локалізації запалення, вікової категорії пацієнта, наявності супутніх захворювань. Лікування атопічного дерматиту здійснюється комплексно і складається з декількох етапів:

 • усунення причини виникнення захворювання;
 • медикаментозна терапія;
 • профілактичні заходи;
 • корекція способу життя.

В деяких випадках буває складно виявити причину дерматиту. До проведення алергічних проб пацієнтові рекомендується переглянути своє живлення. Виключити з раціону продукти з високим вмістом алергенності. Краще всього включити в харчування різні каші, кисломолочні продукти, овочі і фрукти зеленных відтінків. Уникайте контакту з агресивними миючими засобами – порошками, лаками, фарбами.

Медикаментозна терапія

Симптоми і лікування атопічного дерматиту у дорослих

Базовою терапією при лікуванні атопічного дерматиту у дорослих являються медикаменти. Терапія включає спектр лікарських засобів. Групи медикаментів, які можна вживати при дерматиті:

 • глюкокортікостероїди;
 • антигістамінні;
 • імуносупресори;
 • зволожуючі засоби.

Глюкокортикостероїди – традиційні в лікуванні атопічної форми дерматиту. Призначаються як місцево (у вигляді мазей), так і системно (усередині у вигляді пігулок). Медикаменти цієї групи відрізняються по мірі активності:

 • Слабкі – Гідрокортизон;
 • Середні – Елоком;
 • Сильні – Дермовейт.


Проте слід зазначити, що останнім часом, ефективність цих засобів ставиться під сумнів, оскільки частенько їх призначення ускладнюється вторинною інфекцією. Друга група (антигістамінні) медикаментів дієпротиалергічно, блокуючи тим самим викид гістаміну. Це допомагає позбавитися від почервонінь, знімає набряки і зменшує свербіж. В основному лікар призначає антигістамінні препарати у вигляді пігулок. Найбільш популярні:

 • Хлоропірамін (супрастин);
 • Клемастин;
 • Лоратадин.

Антигістамін стабілізує функції кишечника. Адже захворювання може бути не лише збудником, але і головною причиною виникнення атопічного дерматиту у дорослих. Медикаменти такої групи вбирають токсини з кишечника. Тривалість терапії – 7 – 10 днів. По закінченню курсу лікування рекомендується прийом лікарських засобів, які сприяють відновленню флори і захисних властивостей кишечника. Такими препаратами можуть бути:

 • Біфідумбактерин (еубіотики);
 • Хілак форте (пребіотики).

Імуносупресори як і стероїдні препарати,діють імуносупресивно. Серед таких препаратів виділяють Пімекролімус і Такролімус. Перший медикамент виступає засобом терапії і призначається у вигляді мазі, другий, – у вигляді капсул. До зволожуючих засобів відносяться препарати на ланоліновій основі і на основі термальних вод. Їх головна мета – зволожити шкіру. Медикаментозні засоби призначаються в період ремісії, тобто в хронічний і підгострий період захворювання.

Призначаються і препарати, сприяючі прискоренню процесу епітелізації. Вони актуальні, якщо у пацієнтів утворюються ранки і тріщини.

Симптоми і лікування атопічного дерматиту у дорослих

У зв’язку з тим, що частенько тяжкий свербіж викликає емоційні і психічні розлади, призначаються седативні засоби. Стресові ситуації і напруга можуть спровокувати загострення захворювання. Тому важливо стабілізувати емоційний фон пацієнта. Заспокійливий ефект мають як рослинні засоби, так і транквілізатори. До першої підгрупи відносяться настоянки з пустирника і пасіфлори, до другої – Аппразолам і Тофізолам.

Дієтотерапія

У разі атопічного дерматиту у дорослих, дотримання строгої дієти є обов’язковою умовою при призначенні курсу лікування. При діагностуванні дерматиту, у дорослого має бути збалансоване харчування. Це необхідно для того, щоб пацієнт не страждав від нестачі вітамінів і мінералів. Атопічна форма патології має на увазі виключення з щоденного раціону продуктів, які здатні викликати гострий напад алергії:

 • консервовані і мариновані продукти;
 • ковбасні вироби і копченина;
 • молочні продукти – сир, молоко, сир, сметана, кефір і так далі;
 • яйця;
 • риба і м’ясо жирних сортів;
 • цитрусові – апельсини, мандарини, лимон, грейпфрут і так далі;
 • полуниця;
 • овочі і фрукти яскравих забарвлень, включаючи свежевыжатые соки;
 • продукти бджільництва;
 • шоколад і какао;
 • волоські горіхи;
 • червоне вино;
 • газована вода;
 • фастфуди.

Дієтологи рекомендують вживати їжу, приготовану на парі. Такий спосіб приготування знижує ризик виникнення алергії від продуктів. В деяких випадках пацієнт, який не може вживати свіжі овочі червоних відтінків (помідори, перці), нормально реагує на їх вживання при термічній обробці.

Народні засоби

При лікуванні атопічного дерматиту народною медициною, ключове значення має комплексний підхід до терапії. Хворий повинен не лише усувати симптоми лікувальними ваннами, але і проводити очищення організму від шлаків і токсинів, зміцнювати імунітет. Найбільш ефективними народними засобами вважаються:

 • Чай з м’яти і меліси який виконує заспокійливу дію і знімає роздратування і свербіж шкіри. Для приготування цілющого чаю знадобиться по однієї чайної ложки сухих, заздалегідь подрібнених, трав. Залийте сировину двома склянками окропу, закрийте щільно кришкою і дайте настоятися впродовж 5-6 годин. Прийом такого чаю рекомендується перед сном по півстакана;
 • Відвар з кори від дуба використовується з метою зменшення висипань на шкірних покривах. Подрібніть одну велику ложку дубової кори і влийте 2 склянки окропу, дайте настоятися 24 години. Після закінчення терміну протирайте отриманим відваром запалену шкіру 3-4 рази в день;
 • Олія герані. Потрібно буде подрібнити листя і суцвіття звичайної домашньої герані, засипати сировину в пляшку з темного скла і залити рослинною олією (рафінованим!). Домашній лікарський засіб повинен настоюватися 5-6 днів в темному приміщенні. Після цього бутель вимагається перенести на підвіконня, де є прямі сонячні промені і дати настоятися впродовж 6 тижнів. Після приготування олія герані зберігається тільки в холодильнику. Протирати олією уражені ділянки шкіри можна щодня;
 • Цілюща ванна. 100 грам бруньок берези прокип’ятіть в одному літрі проточної води, дайте остигнути до кімнатної температури. Отриманий настій влийте в набрану ванну і полежте в ній як мінімум 40 хвилин;
 • Свіжі рослини. Цей народний метод актуальний в літню пору року. Нарвіть кропиву (100-120 г) і залийте її літром води. Настоянка, що вийшла, використовується як примочки, які накладають для знеболення уражених місць;
 • Ванна з ромашкою. Заваріть 50 грам аптечної ромашки в 1 літрі окропу. Дайте настоятися 30 хвилин і влийте в набрану гарячу ванну. Час проведення лікувальної процедури – 25 хвилин.

У народі існує простий спосіб підтримки в організмі достатньої кількості вітаміну А, який сприяє зміцненню імунітету. Для цього потрібно буде натерти на дрібній терці 2 моркви. Викласти отриману суміш в ємність з 2 склянками рослинної олії і залишити на три доби. Отримана суміш приймається по одній ст.л. щодня. Курс лікування – 2 або 3 місяці.

Профілактика і загальні рекомендації

При виникненні атопічного дерматиту не варто сподіватися тільки на допомогу медикаментозного лікування. У зв’язку з тим, що патологія носить хронічний характер, отже, терапія повинна проводитися упродовж усього життя пацієнта. Доцільніше своєчасно робити заходи, призначені для відвертання загострення дерматиту:

 • Одягайтеся по погоді. Украй важливо не допустити надмірного потовиділення;
 • Зволожуйте шкіру мазями і кремами;
 • При водних процедурах використайте дігтярне мило, м’які очищаючі засоби без ароматів і барвників. Вітається використання прозорих дитячих гелів для душу;
 • Регулярно бувайте на свіжому повітрі і сонце, важливо отримувати вітамін Д;
 • Віддавайте перевагу одягу з бавовни і трикотажу, уникайте шерсті і синтетики;
 • Прийом тривалих ванн рекомендується скоротити, щоб уникнути знежирення епідермісу;
 • Щодня робіть удома вологе прибирання, домашній пил може спровокувати дерматит;
 • Не допускайте вогкості в приміщенні і, навпаки, занадто сухого повітря;
 • Після купання змащуйте тіло оліями.

Пацієнтам, що страждають від атопічного дерматиту, протипоказані басейни з хлорованою водою.

Раз і назавжди вилікувати шкірне захворювання не вийде, періодично дерматит проявлятиметься. Але якщо дотримуватися рекомендацій, захворювання можна ввести в тривалу ремісію.

Для уникнення розвитку атопічного дерматиту, рекомендується більше часу проводити на відкритому повітрі і займатися дозованою фізкультурою. Віддавайте перевагу відпочинку в морському кліматі, морське повітря сприятливо впливає на організм. Виключіть натільні речі і постільне приладдя, зроблені з синтетики.


Пацієнти, схильні до атопічного дерматиту повинні користуватися натуральними косметичними засобами, які не містять барвників і ароматизаторів. Уникайте різких перепадів температури і відмовтесь від домашніх улюбленців, що провокують виникнення алергічної реакції.

Top