Виноградна олія: користь і шкода

Під виноградним маслом увазі олія виноградних кісточок — рослинне масло, яке проводиться двома способами: гарячої екстракцією і пресуванням виноградного насіння. Першим метод дає більший вихід олії, але він практично позбавлене корисних властивостей, кольору, запаху, так як після екстракції піддається очищенню і рафінуванню з метою прибрати побічні продукти методу, і дезодоруванню.

Виноградна олія: користь і шкода

Проте найбільшу кількість виноградного масла, представленого на ринку, отримано саме цим способом, оскільки він є побічним процесом виноробства. Таке масло головним чином проводиться у виноробних країнах Європи. Метод холодного пресування використовується рідше з-за порівняно малого виходу олії, але якщо пощастить придбати продукт, вироблений саме таким способом, то можна бути впевненим в тому, що в руках виявилася ціла джерело натуральних витяжок з виноградної кісточки, не втрачених при термообробці.

Про виноградну олію багато чули завдяки рекламі омолоджувальної косметики, і це не маркетинговий хід: вона і справді демонструє унікальні регенеруючі і антиоксидантні властивості. Проте її роль не обмежується оздоровленням лише зовнішніх покривів організму. Для відновлення внутрішніх функцій та профілактики багатьох недуг з давніх часів використовується виноградне масло: користь і шкода його складу для людини продовжують вивчатися і зараз через присутність в ньому багатообіцяючих компонентів. Спробуємо витягти квінтесенцію багаторічного досвіду та розібратися у механізмах впливу цього продукту на внутрішні системи людини.

Особливості складу і користь компонентів виноградної олії

 

Особливості складу і користь компонентів виноградної олії

Цілющі властивості олії виноградних кісточок базуються на його багатому складі, що включає набір вітамінів (А, С, Е і група), мінерали з переважанням калію, заліза, натрію, кальцію, насичені фенолами і стероїдами, комплекс насичених і ненасичених жирних кислот, в’яжучі речовини, ензими, хлорофіл і фітонциди.

  • Жирокислотний склад визначає основний спектр властивостей виноградної олії. Більшу частину в ньому займає лінолева кислота (72%). Вона бере участь у регулюванні механізму згортання крові, поліпшує жировий обмін, демонструє протизапальний ефект і практично вдвічі знижує ймовірність серцево-судинних захворювань. Крім того, лінолева кислота стимулює продукування в організмі серотоніну, який відповідає за гарний настрій і бере участь у багатьох процесах, наприклад, підвищує больовий поріг. У складі вітаміну F лінолева кислота підтримує рівень вологи в шкірі, а отже, і її молодість.
  • Олеїнова кислота за своїм змістом займає другу позицію (16%). Вона протидіє розвитку гіпертонії і артритів, депресій, налагоджує травлення і відновлює структуру волосся і шкірних покривів. Брак олеїнової кислоти проявляється в пересиханні слизових оболонок організму.
  • Пальмітинова кислота (7%) регулює оновлення дерми шкіри, подібно каталізатору активізуючи процеси синтезу колагену, що забезпечує захисний шар, і еластину, підтримує пружність і еластичність сполучних тканин. За відновлення захисних властивостей шкіри відповідає також стеаринова кислота (4%), присутня у складі шкірних ліпідів.
  • За вмістом токоферолів, в сукупності названих вітаміном Е, масло виноградних кісточок у 10 разів перевершує оливкову олію. Вітамін Е в комплексі з проантоціанідинами нейтралізує вільні радикали. Цим воно захищає клітини організму від руйнування, яке призводить до передчасного в’янення, алергічних реакцій, захворювань серцево-судинної системи, атеросклерозу, варикозу, артриту, діабету і багатьох інших порушень і запальних процесів в організмі.
  • Природний фітоалексин ресвератрол, який міститься у винограді (переважно в червоних сортах) і продуктах його переробки, у тому числі олії з кісточок, згідно з дослідженнями, проведеними в 1997 році, продемонстрував протипухлинну активність. Однак це дія обмежена низькою біодоступністю речовини. Тому має сенс говорити тільки про пухлини шлунково-кишкового тракту і шкіри, тобто місць його прямого впливу. Крім цього ресвератрол робить кардіопротекторний ефект, який на прикладі виноградного вина був названий «французьким парадоксом»: вважається, що вживання вина в невисоких дозах зменшує ризик серцево-судинних захворювань. В даному випадку алкогольний напій з успіхом може бути замінений побічним продуктом виноробства — виноградним маслом. Ресвератрол демонструє також гіпоглікемічну, противірусну та антибактеріальну дію.
  • Чим зеленіше колір олії, тим більше в ньому присутній хлорофіл, забезпечує виноградній олії антибактеріальні властивості. Хлорофіл покращує роботу дихальної системи (досить згадати всім відомий розчин «Хлорофіліпт»), протидіє розвитку сечокам’яної хвороби і налагоджує роботу травного тракту.
  • Дослідження показали також активність виноградної олії щодо жіночої репродуктивної функції завдяки активізації вироблення прогестерону і одночасного прояву антиоксидантних властивостей. При застосуванні матерями-годувальницями масло збільшує вироблення грудного молока і збагачує його якісний склад.

Регулярне вживання олії сприяє посиленню захисних механізмів організму проти вірусів і інфекцій і нормалізації гомеостазу.

Виноградан олія в салатах, і в ваннах: способи вживання

 

Виноградан олія в салатах, і в ваннах: способи вживання

Для профілактики описаних вище порушень в організмі масло з кісточок винограду рекомендується вживати як салатних заправок замість соняшникової та оливкової. Небажано використовувати його для смаження, оскільки більша частина цілющих властивостей буде загублена при нагріванні.

  • Для лікувальних цілей нерафінована олія приймається по 1 ст. л. в день. Ця кількість забезпечить денну норму вітаміну Е і наситить організм цілим арсеналом біологічно активних речовин.
  • У косметологічних цілях масло наноситься на очищену вологу шкіру в нерозведеному вигляді, а після вбирання знімаються надлишки серветкою. Для очищувальних процедур використовується емульсія виноградного масла в молоці або зеленому чаї, якій ніжно протирають шкіру за допомогою ватного диска. Для поліпшення росту волосся масло наноситься на їх коріння за 20 хвилин до миття.
  • Для заспокійливого ефекту, поліпшення кровообігу і живлення шкіри всього тіла 1 ст. л. масла виноградних кісточок і стільки ж меду додається на ванну теплої води. Тривалість процедури становить не більше 20 хвилин.

Протипоказання та можлива шкода виноградної олії

Як висококалорійний продукт, олія з виноградних кісточок протипоказано при ожирінні. Також слід приймати масло з великою обережністю у періоди загострення жовчнокам’яної хвороби. Алергічна реакція на виноград може поширюватися і на олію з його кісточок.

У косметології також не слід зловживати виноградною олією, інакше можливий ефект прямо протилежний. Маски з використанням олії не рекомендується застосовувати частіше 1-2 разів на тиждень, щоб уникнути закупорки сальних залоз, що загрожує появою вугрів або втратою волосся. Іншими словами, як сказав Публій Терецій: «Головне правило в житті — нічого понад міру».

 
 
Top