Вітамін F – користь і де міститься?

Вітамін F, що частіше називається незамінною жирною кислотою, важливий для багатьох біологічних процесів в організмі людини. Фактично він не відповідає визначенням традиційних вітамінів. Його краще класифікувати як жир, який потрібний нашому організму, але самостійно синтезуватися не може. Його роль, функції, де міститься обговорюватимуться нижче в статті.

Опис вітаміну

Є два типи незамінних жирних кислот: альфа-ліноленова (омега- 3) і лінолева (омега- 6). Вони вважаються незамінними, оскільки самостійно не виробляються нашим організмом. Вітамін F – це лінолева кислота.

Вітамін F – користь і де міститься?

Усі незамінні жирні кислоти є вуглеводнями з прямим ланцюгом. Лінолева містить 18 атомів вуглецю і два подвійні зв’язки, що знаходяться між 9 і 10, 12 і 13 атомами вуглецю.
Хімічна формула була відкрита в 1889 році хіміком А. Н. Реформаторовим: З17Н31COOH.

На вигляд є маслянистою рідиною. Колір ясно-жовтий. Не розчиняється у воді, але розчинна органічними розчинниками. В порівнянні з олеїновою кислотою швидко окислюється киснем повітря.

Для чого корисний вітамін F, його функції

Лінолева кислота – вітаміноподібна речовин з важливою біологічною роллю для нашого організму, яка виконує багато функцій в нашому тілі. Вона використовується при біосинтезі, утворює ліпідний компонент клітинних мембран в організмі.


До основних її функцій відносяться:

 • Сприяння зниженню рівня холестерину в крові;
 • Допомагає знизити ризик серцевих захворювань;
 • Надає еластичність і молодість шкірі;
 • Потрібна для волосся;
 • Підживлює клітини шкіри, потрібна для здорових слизових оболонок, нервів;
 • Стимулює вироблення корисних кишкових бактерій;
 • Допомагає регулювати згортання крові;
 • Може сприяти зменшенню ваги;
 • Підтримує нервову, серцево-судинну систем, функцію кровообігу;
 • Потрібна для правильної роботи імунної системи;
 • Корисна при захворюваннях суглобів, таких як артрит;
 • Підтримує активність залоз, особливо щитовидну залозу і надниркові залози;
 • Потрібна для нормального функціонування репродуктивної системи;
 • Має певну роль при виробленні статевих гормонів і надниркових залоз.

У тандемі з вітаміном D покращує доступність кальцію, сприяє засвоєнню фосфору, стимулює перетворення каротину на вітамін А. При його дефіциті гірше гояться рани, можуть виникнути проблеми із зором, сухість в очах.

Вітамін F в косметиці

Вітамін F дуже важливий для здорової шкіри і нігтів. При його нестачі нігті стають сухими і ламкими. Сповільнюється їх ріст, підвищується схильність до розшарування.

При догляді за шкірою лінолева кислота має протизапальну і зволожуючу дію. При дефіциті вона буде більш сприйнятлива до появи тріщин і синців. Корисна для проблемної шкіри, схильної до утворення прищів. До того ж сприяє більш кращому поглинанню антиоксидантів і інших поживних речовин. Важлива для волосся, робить їх блискучими і сильними.

Де міститься вітамін F

Вітамін F – користь і де міститься?

Наш організм не може самостійно синтезувати його. А це означає, що він повинен поступати з їжею. Нижче названі продукти, які містять в своєму складі вітамін.

Рослинні олії:
Олії є кращими джерелами вітаміну F. Олія, яка екстрагується з льняного насіння, наприклад, містить в одній столовій ложці 7,3 грама лінолевої кислоти. Сафлорова забезпечує близько 10,1 грама. Досить багато його в соєвій, кукурудзяній, рапсовій, олії волоського горіха.

Горіхи і насіння:
Насіння соняшнику, кедра, бразильські горіхи, горіхи пекани, волоські є хорошими джерелами вітаміну F. Наприклад, в 30 грамах насіння соняшнику його близько 9,7 грамів. А у волоських – 2,6 грами.


Риба:
Озерна форель, палтус, лосось, скумбрія, сардини, тунець містять достатню кількість цього вітаміну. Є він в деяких продуктах, зроблених з насіння і горіхів, наприклад, соєве молоко, сир тофу. Грудні діти отримують його з молоком матері.

Ось такий дивовижний вітамін F, який тільки відносно вважається ним.

Top