Вітамін В4 (холін) для чого він потрібний організму

Холін – це вітаміноподібна поживна речовина, яка важлива для нормальної функції печінки, головного мозку, функціонування нервової системи, м’язів, підтримки енергетичного рівня і здорового обміну речовин.

Вітамін В4, на відміну від інших вітамінів групи В, в невеликих кількостях може вироблятися організмом людини. Саме тому деякі класифікації схильні відносити його до вітаміноподібних речовин. Проте життєва необхідність людиною в холіні стала причиною, по якій він все ж позиціонується в якості вітаміну. Вітамін В4 запускає багато процесів і виконує функції, необхідні для повноцінної життєдіяльності людського тіла.

Вітамін В4 (холін) для чого він потрібний організму

Холін є присутнім у вигляді фосфатидіхоліна, з’єднання, що становить структурний компонент жиру, і, отже, може бути виявлений в різних видах продуктів, які, природно, містять певні жири. Він грає роль в декількох важливих процесах в організмі, які протікають сотні разів щодня.

Вітамін В4 (холін) для чого потрібний організму людини

Термостабільний алкоголь, відомий ще як холін, вітамін В4 і триметилетаноламін – елемент украй важливий в людському організмі. Найбільш використовуваний термін холін утворений від англійського найменування жовчі і зобов’язаний цим тому, що уперше його синтезували саме звідти. Деякі біохімічні школи схильні іменувати холін вітаміноподібною водорозчинною речовиною, навіть визнаючи його безперечний вплив на білковий і ліпідний обмін.

Достовірно встановлено, що нестача холіну в організмі призводить до появи надмірної ваги.
Вітамін В4, будучи складовою частиною лецитину, життєво важливого елементу у функціонуванні і роботі клітин, бере участь у будівництві основного структурного елементу клітин, тобто і тканин усього організму.

Кристалоподібна речовина, що безбарвна, така, що легко розчиняється у воді. Вона грає величезну роль у багатьох процесах, що відбуваються в людському тілі:

 • У нервовій системі – це один з будівельників захисної оболонки, його присутність дозволяє зберегти мієліновий шар і зберегти нервові клітини від руйнування;
 • Будучи попередником ацетілхоліну, (передавача нервових імпульсів) він сприяє тому, щоб не відбулася можлива деструкції нервових клітин;
 • Холін незамінний при алкогольних інтоксикаціях, харчових отруєннях, патогенних вірусах і наркотичній залежності, тому що має властивості гепатопротектора і здатний прискорити і оптимізувати відновлення клітин печінки;
 • Покращуючи функцію печінки, він знижує вірогідність появи конкрементів в жовчному міхурі і перешкоджає їх новоутворенню;
 • Знижуючи в крові рівень жирних кислот, триметилетаноламін зменшує і рівень холестерину, тим самим перешкоджаючи утворенню бляшок холестеринів;
 • Вітамін В4 бере безпосередню участь в синтезі метіоніну, речовини, здатної видаляти надлишки гомоцистеїну, що викликає патології серцево-судинної системи;
 • Сприяючи синтезу метіоніну, холін зміцнює сердечний м’яз і оптимізує її діяльність;
 • Беручи участь у вуглеводному обміні, вітамін В4 нормалізує мембрани клітин, що виробляють інсулін (при діабеті 1 типу він здатний понизити потребу в інсуліні, при другому типі – знижує його надлишок);
 • Без холіну не обходиться і репродуктивна функція: біосинтез простагландинів і рухливість сперматозоїдів неможливі без його участі, а в старечому віці він запобігає захворюванням простати.

Однією з основних функцій корисної кристалічної речовини є ферментативне розщеплювання жирів. Це допомагає нормалізувати ліпідний обмін і опосередковано впливає на багато процесів в організмі. Нормальний стан жирового обміну допомагає запобігти різноманітним захворюванням. Клінічні дослідження показали, що вживання холіну вагітними жінками приводить до потенціювання розумової діяльності дитини, що народилася.


Це дозволило довести, що холін є незамінним будівельним матеріалом для людського мозку.
Середня добова норма холіну для дорослої людини складає 500 мг, і частину необхідної кількості організм здатний виробляти сам.

Для вагітних жінок норма споживання складає – 450-550 мг;
Для жінок, що годують грудьми, – 550 мг.

Для дитячого віку вона залежить від кількості років і потреба в речовині виглядає таким чином:

 • від 0 до 7 місяців – 50-70 мг;
 • від 1 року до 3 років – 70-90 мг;
 • від 3 до 7 років – 100-200 мг;
 • від 7 до 18 років – 200-500 мг.

Його потреба залежить від віку і статі:

 • Для дівчаток старше 14 років – 425-550 мг;
 • Для хлопчиків старше 14 років – 550 мг;
 • Для підлітків від 8 до 13 років – 250-375 мг.

Проведені дослідження довели, що думка про термостабільний алкоголь, назва якого пішла від англійської назви жовчі, як про другорядну речовину, помилкова. Це один їз основних вітамінів, яких потребує людський організм.

Вітамін В4 дефіцит і його наслідки

Дефіцит холіну викликається або недоотриманням його з продуктами харчування, або недостатньою кількістю двох компонентів, які допомагають його засвоєнню. Це фолієва кислота і ціанкобаламін. Проте є і інші чинники, здатні вплинути на зниження рівня життєво важливого вітаміну. До таких чинників відносять:

 • Надлишок нікотинової кислоти, яка має здатність його зв’язувати, утилізувавши метильні групи;
 • Вживання медикаментозних засобів (зокрема, антибіотиків, стероїдних гормонів і антибактеріальних препаратів);
 • Надлишок алкоголю;
 • Емоційні потрясіння і стресові ситуації;
 • Порушення нормального раціону (вегетаріанство, безбілкові дієти);
 • Сильні фізичні перевантаження і перевтома.

  Вітамін В4 (холін) для чого він потрібний організму

Дефіцит вітаміну В4 призводить до різноманітних негативних наслідків. У людини спостерігається:

 • Безсоння;
 • Головні болі;
 • Запаморочення;
 • Шум у вухах;
 • Біль в м’язах;
 • Втрата концентрації уваги;
 • Проблеми з пам’ятю.

Відзначаються особові зміни у вигляді невиправданих страхів, частих і несподіваних нервових зривів.
Недолік холіну провокує різке збільшення ваги, порушення координації руху і навіть сердечну аритмію. Відзначається послаблення імунної системи, яке приводить і до виникнення різних захворювань.

Вітамін В4 передозування

Холін вважається безпечною поживною речовиною і рідко викликає негативні побічні ефекти. Проте, як і будь-яка речовина, в надмірній кількості холін здатний завдати шкоди людському організму. Надлишок вітаміну В4 здатний призвести до розвитку негативних симптомів і викликати небажані наслідки. У великих кількостях він може стати токсичним.

Постійна нудота, специфічний запах риби, супроводжуючий пацієнта, підвищений артеріальний тиск, надмірне слиновиділення і гіперпітливість, дозволяють діагностувати перевищення оптимального рівня вмісту вітаміну В4 в організмі.

Іноді загальна симптоматика супроводжується порушеннями в роботі травної системи (діареєю і метеоризмом, втратою функціональності кишечника), ще рідкіснішими можуть бути алергічні реакції в різних формах прояву.

У яких продуктах міститься

Щоб заповнити рівень вітаміну В4, якщо його нестача має не дуже серйозні масштаби, досить споживати продукти, які можуть компенсувати бракуючу кількість. До продуктів, багатих холіном відносять:

 • М’ясо;
 • Морепродукти;
 • Рибу;
 • Печінка;
 • Яйца (жовтки).

У овочах і фруктах цього вітаміну набагато менше. Якщо вживати їх паралельно з їжею, що містить фолієву кислоту і вітамін В12, можна значно підвищити відсоток усвоєння холіну, а якщо готувати продукти, що містять хомін, недовго, то можна уникнути втрат речовин, які спостерігаються при тривалій термообробці.

При недостатності вітаміну В4 дієтологи рекомендують споживати сушені трави і приправи, тому що в них його міститься більше, ніж у свіжіше за зелень. Те ж саме стосується і неочищених злаків, які набагато корисніше в цьому відношенні, чим очищені крупи.

Горох, соя, яловичина, яєчний жовток, курячі яйця, свиняча печінка, перепелині яйця – ось продукти, на які можна спиратися при складанні дієтичного меню. Вегетаріанцям, через малий вміст холіну в рослинній їжі, буде скрутно заповнити його дефіцит в короткі терміни.

Холін для дітей

Немовля отримує Вітамін В4 разом з молоком матері. У пізнішому віці, враховуючи невелику добову дозу, необхідну для дитячого організму, його дефіцит легко заповнити, включаючи в меню ті продукти, які містять необхідну дозу вітаміну.

Якщо в їжі малюка є присутніми яйця, печінка, сметана або вершки, соняшникова олія, горіхи, можна не побоюватися за розвиток дефіциту. Дитячий раціон можна поповнити і вітамінними добавками, які застосовуються з відома і схвалення лікаря. Отримуючи вітамінні комплекси, дитина одночасно вживає аскорбінову кислоту, Омега- 3 жири і інші вітаміни групи В, що входять до їх складу. Позитивним моментом є і можливість точно визначити кількість вітаміну В4.

Вітамін В4 (холін) для чого він потрібний організму

Препарати холіну

Препарати холіну для дорослих випускаються у формі капсул і пігулок, вітамінів у складі комплексів, порошку для перорального прийому і розчину для внутрішньовенних ін’єкцій. Для розрахунку дозування, оптимальної форми прийому і супутніх лікарських препаратів краще звернутися до лікаря, який і розгляне питання про доцільність призначення.

Більш високі рівні холіну призначають для підвищення функції мозку і збереження пам’яті. В деяких випадках холін з їжі може просто не засвоюватися організмом, що може стати однією з головних причин дефіциту цього вітаміну. Часто це буває у людей із захворюваннями печінки, оскільки холін частково виробляється в печінці. У цій ситуації також потрібно прийом препаратів з холіном або добавок з ним.

При купівлі добавки з холіном краще зупинити свій вибір на тих, що зроблені з продуктів, в яких він міститься у великій кількості. Такі добавки більш “дружні” для організму людини і краще засвоюватимуться. Тоді як синтетичні препарати тільки частково.

Це пов’язано з тим, що в організмі холін перетворюється на молекулу ацетілхоліну. Різні типи холіну також відрізняються своєю здатністю проникати через гематоенцефалічний бар’єр після попадання в організм.

Холін і соєвий лецитин

Також варто помітити, що холін можна знайти в соєвих продуктах, особливо багато його є присутнім в соєвому лецитині. Холін є ключовим компонентом лецитину (фосфатиділхоліна), який є жироподібною речовиною, виявленою в наших клітинах.

Соєвий лецитин містить холін і інші молекули, включаючи жирні кислоти, гліцерин і фосфоліпіди. Спочатку він був витягнутий з яєчних жовтків, але сьогодні його отримують з насіння бавовника, морських джерел, молока, соняшнику або, найчастіше, соєвих бобів. Сам лецитин відіграє важливу роль в організмі, у тому числі допомагає підтримувати клітинні мембрани, передавати нервові імпульси.

Соєвий лецитин додають у багато продуктів при переробці, оскільки він допомагає зв’язувати продукти і діє як емульгатор, зберігаючи їх текстуру і роблячи стійкішими при зберіганні. Хоча соєвий лецитин вважається безпечним, часом він може призводити до негативних реакцій, включаючи нудоту, здуття живота, замки, висип на шкірі, біль в животі і інші проблеми з травленням.

Деякі дослідження показують, що соєвий лецитин може бути ще небезпечнішим і може давати довгострокові негативні наслідки, включаючи порушення рефлексів, біль, уповільнення метаболізму і дисфункцію нервів. Дебати про соєвий лецитин доки не замовкають. Тому і не варто ризикувати з його вживанням заради заповнення недоліку холіну.


Коли справа доходить до отримання холіну з соєвих продуктів, то краще вживати ферментовані соєві продукти, такі як м’ясо, натто і інші, причому в помірних кількостях, і уникати не ферментованої сої. Особливо треба врахувати, що більшість сої на ринку являється генномодифікованною. Окрім неї є досить багато інших продуктів з яких можна отримати вітамін В4 з користю для здоров’я і без жодного ризику.