Ягоди барбарису: користь і шкода

Слово «барбарис» викликає у нас асоціації з солодкою, знайомою з дитинства цукеркою. Але барбарис також є ягодою, що має лікувальні властивості.
На сьогодні барбарис налічує 500 різновидів, і поширений він практично по всьому світу. Барбарис дуже привабливий зовні. Саме в цьому випадку зовнішня краса гармоніює з внутрішньою. Про цілющість барбарису відомо ще з сивої старовини.

Індійці ще в незапам’ятні часи використали барбарис, а точніше плоди, як засіб для очищення кровоносної системи. У тібетських монастирях ці кущі вважалися засобом довголіття. У Римі і Греції барбарис культивували у своїх садах, супутніх удачі і щастю.

Ягоди барбарису : користь і шкода

Ягоди барбарису: користь і шкода

Частенько вважається, що ягоди барбарису є самими лікувальними елементами рослини, це не коректно. На додаток лікувальні речовини знаходяться в усіх частинах кущів. Це приблизно 11 алкалоїдів, з яких виготовляються корисні суміші. Найважливішим є барберин, оксикатин і пальматин. На додаток з вмістом вітаміну Е і С.
Плоди цих кущів насичені яблучною, винною і лимонними кислотами. Також каротином, пектинами, мінеральними солями і величезним запасом вітамінів К і С.
Пектини, як хімічні речовини вступають в реакцію з солями важких металів і зв’язують їх. Тому ягоди барбарису є якісним прибиральником організму.
Барберин, що знаходиться у барбарисі, може нормалізувати ритм серця і понизити тиск. Барберин сприяє звуженню судин кровотоку. Тому він корисний жінкам, у яких помічається сильна маткова кровотеча. Медикаменти, розроблені на базі барберина, використовуються для лікування наркоманії і шизофренії.
Елементи, що знаходяться в ягодах барбарису, здатні знижувати запалення. Із-за цієї властивості їх використовують в лікуванні виразок шлунку і дванадцятипалої кишки. Великий вміст вітамінів в ягодах робить їх ефективними у боротьбі з цингою. Ще ягоди застосовують в лікуванні малярії.
Сік кущів підвищує апетит, його прописують тим, хто страждає анорексією. Сік барбарису можна використати як сабур. Також помічені протизапальні і антигарячкові якості. І так, барбарис зупиняє процес старіння.
Витяги з барбарису мають знеболюючий ефект, і сприяють лікуванню жовчного міхура, нирок і печінки. Алкалоїди з коренів цих кущів мають жовчогінні властивості, вони масово застосовуються у виготовленні препаратів що лікують велику кількість печінкових захворювань.
У косметології витяги з барбарису використовуються для усунення висипу і вугрів, веснянок і втоми очей. А заморожений барбарисовий відвар робить шкіру обличчя свіжіше.
Заготовлювати можна кору, листя і ягоди барбарису. Кора заготовлюється ранньої весни. Листя збирають, коли кущ починає цвісти. Ягоди, повністю дозрілі, засушуються або варяться компоти, варення або відвари. Корені заготовлюються навесні або осінню.

Ягоди барбарису : шкода

Корисність цих кущів важко переоцінити, але і він в рівній силі не корисний усім. Таким чином, слід утриматися від прийому дітям до 12 років і людям, у яких є підвищена чутливість до елементів що міститься в цій рослині. Барбарис в чистому вигляді, і медикаменти, що мають його у своєму складі, категорично заборонені вагітним і жінкам, що мають сильну кровотечу при клімаксі і після пологів.
Категорично забороняється їсти ягоди не стиглого барбарису. Вживання незрілих ягід може привести до сильної інтоксикації організму, оскільки вони отруйні.

 
 
Top