Як вилікувати алкоголізм в домашніх умовах?

Алкоголізм – це соціальна хвороба, викликана безліччю чинників. За статистичними даними ВООЗ, вживання алкоголю різко виросло в 90-і роки після розпаду СРСР. До цього привела вседозволеність і моральна розбещеність цього періоду часу.

Алкогольна залежність глобально вплинула на молоде покоління, понизивши поріг народжуваності і збільшивши поріг смертності. Алкогольна залежність виліковна, і для цього не обов’язково звертатися в спеціальні центри. Людина здатна допомогти собі сам в домашніх умовах.

Чи лікується алкоголізм?

Як вилікувати алкоголізм в домашніх умовах?

На сьогодні, проблема алкоголізму залишається актуальною. Величезна кількість населення страждає від цієї залежності, але в силу тієї або іншої причини не звертається в спеціалізовані центри.

Вилікуватися від алкогольної залежності можна. Але, це повна відмова від вживання алкогольних напоїв на все життя.

Вживання помірної кількості спиртних напоїв – це процес затягування існуючої залежності, яка, у результаті, приведе до стійкого алкоголізму.

Насправді, умова лікування полягає в чітко поставленій меті. Якщо ж людина не бажає позбавитися від залежності, то їй нічого не допоможе. Переконання алкоголіка полягають в тому, що життя без спиртного просто неможливе – це і є та психологічна ниточка, яка веде до руйнування. З нею і варто боротися.

 • I стадія – коли людині подобається вживати спиртні напої, але вона не здатна контролювати міру випитого. Наступного дня, стан задовільний і організму не потрібне похмілля. На цій стадії зазвичай пити не кидають;
 • II стадія – коли людині неодмінно потрібно похмелитися. Причому час потреби скорочується. Спочатку залежний від алкоголю може дотерпіти до вечора, потім до обіду, а потім тільки до ранку. На цій стадії, внаслідок того, що організм вже не витримує постійної інтоксикації, ті, що зловживають роблять спроби кинути пити або успішно кидають;
 • III стадія – це фінальна стадія. Людина не може впоратися із залежністю. Трапляються часті запої і переважає важкий абстинентний синдром (потреба похмелитися). Цей період супроводжується порушеннями свідомості, ураженням печінки, інвалідністю і високою смертністю. На цій стадії, також робляться спроби зав’язати з алкоголем, але менш успішні. Психологічна залежність часто призводить до зривів.

Алкоголік може кинути пити самостійно, але для цього потрібна:

 • Мотивація – відмовитися від алкоголю на все життя;
 • Психологічна підготовка – не бійтеся відмовлятися від алкоголю. Ви не будете “білою вороною”. І не бійтеся втратити “друзів по склянці” – це не друзі. Будьте в собі упевнені;
 • Зміцнення нервової системи – це один з головних аспектів в процесі відмови від алкоголю. Існує поняття “Синдром відміни” для алкоголіків і наркоманів. Коли в організм не потрапляє “отрута”, людина впадає в депресію і стає украй дратівливою, що у результаті призводить до зривів. Для того, щоб не потрапити в таку ситуацію, слід зміцнювати нервову систему.


Є психологічна допомога – логотерапія. Суть полягає в тому, щоб підвести пацієнта до усвідомлення відповідальності. Усі прийняті рішення індивідуумом впливають на його життя і життя оточення. Отже, на сьогодні існує величезна кількість методів боротьби з алкоголізмом:

 • Самостійна відмова;
 • Медична допомога. Це лікування лікарськими препаратами;
 • Медикаментозне кодування (включаючи методику Торпедо), звернення в спеціалізовані наркологічні центри для комплексної терапії;
 • Допомога психолога. Консультації і пошук мотивацій. У важких формах алкоголізму застосовується гіпноз;
 • Анонімні співтовариства і групи взаємодопомоги;
 • Народна медицина.

Усі вищеперелічені методи включають обов’язкову частину – усвідомлення і визнання проблеми, пошук мотивації і робота з психологічною залежністю. Без цих складових можлива лише тимчасова відмова від алкоголю. Повне позбавлення від алкоголізму – це тривалий процес, що вимагає не менше 10 років нормального життя. Лише після такого періоду колишній алкоголік починає усвідомлювати цінність тверезості і повноцінного життя.

Лікування алкоголізму в домашніх умовах

Як вилікувати алкоголізм в домашніх умовах?

Фахівці у сфері наркології і психотерапевти стверджують, що лікування в домашніх умовах алкоголізму можливо. Але для цього усі члени сім’ї мають бути готові психологічно до допомоги п’ючій людині, а також повинні розуміти, що це буде не просто. Слід спільно з’ясувати причину, яка призвела до алкогольної залежності. Тобто, це може бути оточення, проблеми в особистому житті або на роботі і так далі. Є декілька способів лікування вдома:

 • Автокодування. Сенс полягає в проникненні установки на відмову від алкоголю під час сну. Свого роду це легкий гіпноз. Наприклад, дружина вставатиме щоночі у узголів’я і повторювати про те, що алкоголь осоружний і від нього слід відмовитися. Вважається, що в стані сну людина не шукає контраргументів і відмовок, і інформація поступає в потрібній формі;
 • Медикаментозне лікування в домашніх умовах. Мета – полегшити стан залежного, викликати відразу до спиртного;
 • Народні засоби. Припускають тривале лікування настоями і відварами, а також продуктами харчування;
 • Аутотренинг. Є курсом самогіпнозу, але тільки у тому разі якщо людина усвідомила проблему. Використовують спеціалізовану літературу з різними комплексами вправ і психоустановок.

Виведення із запою

Як вилікувати алкоголізм в домашніх умовах?

Запої – це остання стадія алкогольної залежності, коли людина починає постійно вживати алкогольні напої, але не заради задоволення, а щоб не померти. Практично, ми наочно спостерігаємо стандартну наркотичну залежність. Тобто, людина не може впоратися з хворобливими відчуттями абстинентного синдрому (похмілля). Збиваючи похмілля настає поліпшення на короткий проміжок часу, а потім стан ще більше посилюється і вимагається нова і нова порція алкоголю.

Коли людина знаходиться в такому критичному стані, звичайно страждають і усі її родичі навкруги. Але, найчастіше вивести з цього стану людини власними зусиллями дуже складно і необхідно звертатися за медичною допомогою. Як правило, загрози і істерики, а тим більше вилучення спиртного можуть привести до трагічних наслідків. Якщо ви вирішили викликати лікаря додому, то слід знати що самий відповідний момент тоді, коли алкоголік “проспиться” і у нього почнеться “похмільний синдром”.

Самостійно давати медикаментозні препарати не варто, оскільки вони можуть викликати побічні ефекти і навіть смерть. Їх повинен призначати тільки фахівець орієнтуючись на стан хворого і враховуючи багато чинників.

 • Відпаювати різними напоями, що не містять алкоголь, і водою, для швидкого виведення токсинів з організму;
 • Для того, щоб організм почав нормально функціонувати, слід дати кисломолочні продукти і бульйони;
 • Необхідно забезпечити залежного вітамінним комплексом, що містить вітаміни групи В1, В2 і В6. Вони нормалізують метаболізм і стабілізують роботу мозку і серця. Допомагають нормалізувати тиск;
 • Дати трав’яні заспокійливі, такі, що не містять спирт, для того, щоб заспокоїти тремор і налагодити роботу ЦНС.

Якщо говорити про народні методи виведення із запою, то роблять це за допомогою відварів. Щоб приготувати відвар з коренів щавлю, слід окропом обшпарити 5-10 штук коренів. Подрібнити і залити 250 мл води. Довести до кипіння і варити 10 хвилин. Настоювати 2-3 години і давати по 15 гр 5-6 раз на день. Також, можна приготувати відвар з квіток чорнобривців. 15-20 сухих квіток заливають 1 л води і кип’ятять 5 хвилин. Відвар настоюється 1,5 години. Потім відвар слід процідити і давати по 150 мл 5-6 раз на день. Після виведення із запою і нормалізації стану, кращим рішенням буде звернутися до фахівця для подальшого адекватного лікування цього захворювання.

Медикаментозне лікування

Як вилікувати алкоголізм в домашніх умовах?

Медикаментозне лікування алкоголізму вважається ефективним, якщо йому передувала психологічна підготовка. Тому що без підготовки медикаментозні кодування виявляються даремними після закінчення їх прийняття. Напевно багато хто чув або знає про те, що рівно в день закінчення дії ліків алкоголік з новою подвоєною силою починає пити. З цієї причини рекомендується комплексне лікування. У вживаних медикаментів є три категорії:

 • Очищувальні препарати. Допомагають очистити організм від продуктів розпаду етанолових спиртів і інших токсинів, що містяться в спиртних напоях, тим самим покращуючи стан людини;
 • Системні препарати. Впливають на метаболізм, знижуючи тягу до алкоголю;
 • Засоби дисульфірама і ціанамід. Викликають відразу до алкогольних напоїв.

Шипучі пігулки “Алка-Зельтцер”

Як вилікувати алкоголізм в домашніх умовах?

Основними активними речовинами є ацетилсаліцилова кислота, гідрокарбонат натрію (харчова сода) і лимонна кислота. Знімає абстинентний синдром, усуваючи головний біль і набряки. Вирівнює кислотно-лужний баланс. Дозування: по 2 пігулки, розчиненої у воді, 2 рази в день. Краплі Колме

Як вилікувати алкоголізм в домашніх умовах?

Діюча речовина ціанамід. Не має запаху і смаку. Препарат викликає умовно-рефлекторну відразу до спиртної. Після прийому препарату і спиртного виникає підвищення концентрації метаболита етилового спирту. Це провокує блювоту, підвищує артеріальний тиск, викликає тахікардію і стимулює відразу до запаху і смаку алкоголю. Препарат можливо застосовувати без відома хворого. Пігулки Еспераль

Як вилікувати алкоголізм в домашніх умовах?

Діюча речовина дисульфірам. Цей препарат також відноситься до групи корекції при алкогольній залежності. Застосовується при лікуванні і профілактиці алкогольних запоїв. Діє аналогічно краплям Колі, блокуючи процеси розщеплювання і всмоктування метаболита етилового спирту, формуючи негативне відношення до спиртного. Аналогічним і поширенішим препаратом є Тетурам. Може застосовуватися без відома хворого. Краплі Копрінол

Як вилікувати алкоголізм в домашніх умовах?

Біологічно активна добавка. Активні речовини – екстракт гриба копринуса і бурштинова кислота. Поєднання компонентів викликає в організмі схожі реакції з дією препаратів, дисульфирам, що містять. Показаний до застосування при хронічній алкогольній залежності. Може застосовуватися без відома хворого.

Народні засоби від алкоголізму

Як вилікувати алкоголізм в домашніх умовах?

Якщо хтось з домочадців зловживає спиртним, від цього захворювання страждає не лише сам залежний, але і усі близькі і рідні. Самостійно впоратися із захворюванням вдається не усім, оскільки, п’ючі люди рідко визнають свою проблему і не вважають потрібним її лікувати. Родичі роблять в таких випадках спроби допомогти позбавитися від згубної звички без відома і згоди алкоголіка, прибігаючи до використання народних методів. Деякі з них можуть бути дійсно ефективними.

Але краще звернутися до декількох методів одночасно для посилення ефекту.

Головний аспект при лікуванні алкоголізму – це повна відмова від нього. Методи домашнього лікування народними засобами, в основі яких лежить алкоголь, не є ефективними.

Допомогти в таких випадках можуть натуральні засоби: трав’яні відвари і настоянки, а також, терапія медом і продуктами харчування.

Відвари і настої цілющих трав

Як вилікувати алкоголізм в домашніх умовах?

Відвари і настої з цілющих трав передбачають не лише лікування алкогольної залежності, але і очищення організму від токсинів, відновлення функцій печінки і мочевыделительной системи, а також нормалізація основних процесів в організмі з допомогою вітамінів, макро- і мікро- елементів, що є в лікарських травах.

Трав’яний збір при запоях готується таким чином:

 • Змішати 4 ч.л. сухої сировини чебрецю повзучого з 1 ч.л. гіркого полину і 1 ч.л. золототисячника;
 • Суміш ретельно розтовкти і подрібнити;
 • 1 ст.л. збору, що вийшов, залити 250 мл крутого окропу;
 • Настоювати 2 години і процідити;
 • Приймати 3-4 рази в день до їжі по 50 гр. Курс розрахований на три місяці.

Дієвим засобом є корінь чемериці (корінь лялькаря). Рослина вважається отруйною, але при правильно вирахуваному дозуванні воно здатне у алкозависимого викликати схожу дію з медикаментозними препаратами блокаторами: нудота, головні болі і підвищення АТ і тим самим поступово привести до несприйняття алкоголю. Для того, щоб приготувати лікарський засіб на корені чемериці знадобиться:

 • 1 ч.л. висушених коренів трави чемериці залити 50 мл крутого окропу;
 • Настоювати 1,5-2 години потім процідити;
 • Зберігати в холодильнику не більше 5 днів;
 • Давати тричі в день по 2 краплі з їжею або питвом.
 • Якщо засіб в такому об’ємі не дає видимих результатів, можна збільшити поступово дозування до 15 крапель в день. Більше перевищувати дозування категорично не можна.

Відвар з календули і вівса також рекомендований народними цілителями. Для його приготування слідує:

 • 1 ст. вівсяної крупи відварити в 1 л води;
 • У отриману рідину додати 100 гр сухої сировини календули;
 • Перемішати і настоювати в термосі не менше 12 годин;
 • Приймати по 1 склянці тричі в день.

Допомогти може настій з гіркого полину, м’яти, звіробою і ялівцю. Такий настій не лише викликає відразу до алкоголю, але і компоненти, що входять в нього, знімають депресивні стани і покращують загальне самопочуття. Для цього необхідно узяти:

 • По 10 гр полину, ялівцю, м’яти і звіробою;
 • Залити крутим окропом;
 • Настояти півгодини;
 • Давати по півстакана 3-4 рази в день.

Харчова сода

Існує метод лікування звичайною харчовою содою. Вона є ентеросорбентом і виводить з організму важкі метали і радіонукліди, які осідають в організмі при зловживанні алкогольними напоями. Щоб правильно підійти до лікування содою, вимагається:

 • Починати лікування з ¼ ч.л. Її додавати в питну воду і приймати доки організм не звикне. Приблизно біля тижня-двох;
 • Потім, на 250 мл додавати ½ ч.л. соди;
 • Приймати 3 рази в день, обов’язково до їжі.

При жорсткішій алкогольній інтоксикації, в лікування окрім содовмісного питва додають содові клізми. Роблять їх таким чином:

 • У 2 л теплої води, не більше 37 градусів, розбавити 1 ст.л соду;
 • Тиждень робити щодня тричі в день;
 • Далі курс скорочують, поступово зводячи процедури до нуля.

Удавшись до такого лікування можна добитися позитивної динаміки в лікуванні алкогольної залежності в найкоротші терміни. Вживання соди позбавляє бажання вживати спиртне. Але, такий метод не підійде тим, у кого є проблеми з ШКТ, такі як знижена кислотність і гострі і хронічні захворювання, пов’язані з шлунково-кишковим трактом, оскільки сода може викликати внутрішні кровотечі. Перед застосуванням цього методу потрібна консультація з фахівцем.

Яблука і мед

Рекомендованим методом альтернативної медицини є лікування продуктами харчування, такими як кислі яблука і мед. Такий спосіб лікування алкоголізму допомагає в основному на ранніх стадіях захворювання. Що стосується лікування кислими яблуками те для цього слідує їх є по 3 штуки в день. Але, перед вживанням треба в кожне яблуко увіткнути по 6-7 цвяхів і залишити їх на добу. Цей метод відомий спрадавна.

Яблука містять багато заліза і органічних кислот, повільно, але упевнено розчинювальних цвяхи, утворюючи тим самим засвоювані з’єднання, посилюючи усі корисні властивості фрукта. Таким чином стимулюються реакції організму, що відторгають сприйняття алкоголю. Курс розрахований на 2 місяці. Лікування алкогольної залежності медом в першу чергу заповнює недолік калію, який вимиває спиртне, а також значно знижує тягу до вживання спиртних напоїв.

 • У 1 доби протягом години спожити 6 ч.л. меду;
 • Через 2 години процедуру повторюють, тобто на 1 годину припадає 3 порції меду;
 • 2-а доба проходить за тією ж схемою;
 • Завершальна порція повинна складатися з 4 ч.л.

В дні лікування не можна давати хворому алкоголь ні в якій кількості. Якщо вживати мед регулярно, то він може значно понизити бажання вживати “міцні напої”.

Лавровий лист

Особливо улюбленим методом, що став популярним, є лікування лавровим листом. З нього роблять відвар або настоянку і підмішують в спиртне. Така суміш викликає у залежного неприємні відчуття, але знову ж таки, швидше за все такий метод слід застосовувати на ранніх стадіях розвитку алкоголізму. У важких випадках це однозначно не буде ефективним. Відвар з лаврового листа готують таким чином:

 • 4 гр сухої речовини залити 100 мл води;
 • Кип’ятити 10-15 хвилин;
 • Дати відвару остигнути і процідити;
 • Давати пити по чверті склянки. У добу хворий повинен спожити 1-2 склянки.

Плаунець-баранчик

Рослина Баранчик звичайний з сімейства Плаунові є отруйною рослиною. У народній медицині використовується відвар цієї рослини, який у поєднанні з алкоголем викликає серйозну інтоксикацію, що призводить до вироблення умовно-рефлекторної відрази до алкоголю. Для приготування відвару з плаунца необхідно:

 • 10 гр сухої сировини плавуна-баранчика залити 250 мл води;
 • Кип’ятити 15 хвилин;
 • Долити кип’яченої води до загального об’єму 200 мл;
 • Вживати по 100 мл на порожній шлунок;
 • Через 20 хв дати хворому випити трохи алкоголю. Виникне сильна повторна блювота, легкі м’язові спазми, пітливість, зниження АТ і аритмія;
 • Перед кожним черговим нападом хворому дають алкоголь в тій же дозі;
 • Лікування проводять з інтервалом в тиждень. Через 2-3 таких сеансу виникає повна відраза до алкоголю.

Європейський копитник

Ще однією лікарською рослиною для лікування алкоголізму в народній медицині являється корінь європейського копитника. Відвар на його основі гальмує переробку спиртного і викликає тим самим накопичення токсичних речовин, що містяться в алкоголі. Реакція настає впродовж 10-20 хвилин після вживання: повторна блювота і сильні спазми головних судин. Така реакція відбувається через великого змісту в рослині отруйного речовин – терпеноїда азарона. Але, не можна приймати фітопрепарати, відвари і настоянки на основі кореня цієї рослини довгий час, оскільки в ньому міститься аристолохієва кислота, яка є сильним канцерогеном і значно збільшує ризик захворювання раком печінки. Для того, щоб приготувати відвар з сухих коренів копитника необхідно:

 • Подрібнити висушені корені копитника;
 • 1 ст.л. з отриманої сировини залити 250 мл крутого окропу;
 • Кип’ятити на повільному вогні 7-10 мін;
 • Настояти 1 годину і процідити;
 • Давати по 1 ст.л на 250 мл рідини.

Допомога при алкогольному отруєнні

При алкогольному отруєнні виникає найсильніша блювота, свідомість плутається і сповільнюється дихання. Можуть виникнути судоми. Різко знижується температура тіла, що може спровокувати втрату свідомості або координації. Такі реакції в організмі викликають алкалоїди, які є кінцевим наслідком розпаду етанолу. Алкогольне отруєння залежить не лише від якості спиртної, але і від спожитої кількості, від віку, статі, маси тіла і стану здоров’я людини, яка його спожила.

 • Легка міра. Їй властиві часті сечовипускання, підвищення артеріального тиску, почервоніння шкірних покривів, підвищене потовиділення, не чітка мова;
 • Середня міра. Для неї характерні нудота і блювота, диплопія, сонливість або збудження, а також сильна спрага;
 • Важка міра. Виражається втратою свідомості, порушенням дихання і сердечного ритму. Можливі судоми.

При другій і третій мірі алкогольного отруєння слідує надати першу допомогу людині. Якщо вона я у свідомості, то слід вжити наступні заходи:

 • Викликати блювоту для того, щоб очистити шлунок від алкоголю, що залишився;
 • Після блювоти необхідно промити шлунок чистою водою до прозорості блювотних мас;
 • Дати будь-які ентеросорбенти, щоб очистити печінку і нирки від токсинів, що осіли, і полегшити стан;
 • Якщо стадія отруєння важка – негайно викликайте швидку допомогу.

Як позбавитися від алкоголізму без відома хворого?

Як вже згадувалося в статті, люди з алкогольною залежністю рідко можуть визнати свою недугу і почати самостійне лікування, тому родичі намагаються допомогти залежним без їх відома. Слід сказати, що такі спобличчя можуть бути ефективними на фізіологічному рівні. Тобто, людина, у зв’язку з попаданням в організм препаратів, що входять в реакцію зі спиртним, відмовляється пити алкоголь на якийсь час. Через якийсь проміжок часу, рефлекторна відраза забувається і людина повертається до згубної звички.

Без психологічної допомоги і підтримки рідних, такими способами можна утримати від вживання алкоголю ненадовго. Найчастіше без відома хворого в питво, їжу і спиртні напої підмішують медикаментозні препарати на основі дисульфірами і цинаміда. Також, використовуються різні БАДи, що викликають відразу до алкоголю, наприклад, краплі Колі, Тетурам, Алкотоксик, Про Про Тен- 100 і так далі. При алкогольній залежності допомагають такі трави: чемериця, копитник, копринус, любисток, полин гіркий, лавровий лист, пижмо, чебрець, золототисячник. Прибігаючи до будь-якого із засобів, натуральному або синтетичному, потрібно розуміти, що реакція грунтована на токсичному отруєнні, яке рефлекторно викликає відразу і інші симптоми. Засоби слід застосовувати акуратно, враховуючи особливості зловживаючої людини, хронічні захворювання і уважно вивчивши анотацію до ліків. Нижче приведені рецепти з альтернативної медицини.

 • 4-5 лаврових листків і 1 ч.л. сухої сировини любистока подрібнити;
 • Залити 2 ст. крутого окропу;
 • Настоювати не менше 5 годин, потім процідити;
 • Додавати в питво, їжу, алкоголь по 1-2 ст.л. не менше 8 раз на день.

Відвар з чебрецю також може допомогти у боротьбі з алкогольною залежністю. Для цього знадобиться:

 • 15 гр чебрецю залити 0,5 л окропу;
 • 15-20 хвилин відвар тримають на водяній лазні;
 • Процідити і долити кип’ячену воду до первинного об’єму;
 • У будь-які напої хворому додавати по чверті склянки 3 рази в день.

Звичайно, швидше і ефективніше дозволяють призупинити вживання алкоголю синтетичні засоби. У будь-якому випадку, краще спробувати звернутися до комплексної терапії.

Кодування і психологічна допомога

Поняття “кодування” спочатку припускало сеанс групової стресової психотерапії. На сьогодні, його сприймають як будь-який метод лікування з жорсткою забороною на алкоголь. У будь-якому випадку, суть кодування полягає в допомозі залежному кинути пити. Способів кодування існує безліч – навіювання, дія апаратурою, так зване фізичне кодування і медикаментозне і тд.

Зазвичай за допомогою кодування створюється бар’єр, що грунтується на страху вживання алкоголю.

Але, ці способи не є панацеєю, а дають лише тимчасову перерву, оскільки у стійких алкоголіків створюються лише часові рамки заборони на вживання. Без підтримки людина не впорається, оскільки в першу чергу, це психологічна залежність. Якраз в період кодування для повного одужання і слід звертатися за психологічною підтримкою до фахівця, а також, потрібна підтримка рідних і близьких.

Профілактика

Профілактика алкоголізму – формування негативного відношення до алкогольних напоїв. Полягає вона у визначенні такого способу життя людини, в якій не буде місця алкоголю. Виділяють три основні ступені профілактики алкоголізму:

 1. Спрямована на формування моделі і життєвої позиції людини, в якій алкоголь не є цінністю або трендом. Профілактика включає всілякі заходи інформативного характеру, які несуть повідомлення про те, як згубно впливає алкоголь на якість життя, і що може бути результатом.
 2. Безпосереднє лікування залежних. Це різні групи взаємодопомоги, робота з психологом, включаючи роботу з сім’єю того, що страждає алкогольною залежністю. Використовується лікувально-реабілітаційний комплекс.
 3. Надання допомоги видужуючим від алкоголізму людям. Полягає вона в психологічних консультаціях і відвідування анонімних груп взаємодопомоги.


Алкоголізм веде до швидкого розвитку психічної і фізичної залежності і, як наслідок, соціальної деградації людини. Будь-якої хвороби, включаючи алкоголізм, простіше уникати, ніж боротися з нею упродовж багатьох років, а іноді і програвати в цій боротьбі.

Top