Як вилікувати нежить у дитини

Хлюпача носом дитина, з одного боку, досить стандартна ситуація, а з іншого боку — велика проблема. По-перше, захворювання не завжди легко і просто піддається лікуванню, а по-друге, нежить у дитини небезпечний серйозними ускладненнями. Саме тому дуже важливо саме вчасно почати грамотне лікування і допомогти малюкові скоріше почати дихати вільним носом.

Як вилікувати нежить у дитини

Що таке нежить?

Риніт, або нежить, являє собою запалення слизової оболонки носової порожнини, яке «відключає» ніс від його звичної роботи — зігрівання повітря, розпізнавання запахів і знешкодження вірусів і бактерій.

Яким буває нежить?

Не всі знають, що нежить буває різним. Існує кілька видів ринітів, саме тому дуже важливо кожного разу проводити діагностику і встановлювати причину, щоб мати можливість призначити правильне лікування.

Основними видами нежитю вважаються: інфекційний, алергічний і вазомоторний, про них і поговоримо докладніше.

Інфекційний нежить

Інфекційний нежить являє собою запалення слизової під дією бактерій, вірусів або грибків. Хлюпання носом супроводжує такі захворювання, як скарлатина, грип, ГРВІ та багато інших.

Пам’ятайте, що інфекційний нежить може стати причиною таких грізних ускладнень, як гайморит або отит.

Інфекційний нежить у немовляти — вкрай неприємний стан. Справа в тому, що носові ходи дуже вузькі, тому навіть саме мінімальне запалення та набряк призводять до порушення носового дихання. Малюки не можуть нормально спати і смоктати груди або пляшечку.

Алергічний нежить

Алергічний нежить виникає у відповідь на вплив алергену (пилок рослин, домашній пил, продукти, побутова хімія і т.д.) і характеризується трьома основними симптомами:

 • дитині важко дихати через ніс;
 • нежить супроводжується частим чханням;
 • з носа тече рясний прозорий, водянистий носовий слиз.

Вазомоторний нежить

Вазомоторний нежить являє собою запалення слизової оболонки носа внаслідок розширення кровоносних судин під впливом несприятливих факторів:

 • подразнення тютюновим димом, вихлопними газами або різкими запахами;
 • гостра, перчена або гаряча їжа;
 • стреси або розлади (сварка з батьками або друзями, критика вчителя, поганий результат у спортивній секції і т.д.).

При вазомоторному нежиті рясні виділення з носа супроводжуються тяжкістю в голові, головним болем, чханням і сльозотечею. У дитини закладає то одну, то іншу ніздрю. Якщо вазомоторний риніт триває не один місяць, то до всіх перелічених вище проблем приєднуються порушення сну і пам’яті.

Як вилікувати нежить

Багато батьків, запідозривши у дитини нежить, купують «чудо»-аерозоль. Кілька «пшиків» в ніс і спостерігається поліпшення: з носа не тече, та й дихання не утруднене. Насправді ж таке лікування не можна вважати повноцінним, воно лише тимчасово усуває неприємний симптом, але при цьому ніяк не впливає на першопричину захворювання. Саме тому так важливо навіть при банальному, здавалося б, нежиті звертатися за консультацією до грамотного фахівця. Лікар, в першу чергу, встановить причину нежиті, а потім вже складе план лікування.

Як вилікувати нежить

При інфекційному нежиті педіатр призначає промивання носа препаратами на основі морської води, а також антибактеріальні та антисептичні засоби від нежитю у вигляді крапель або спреїв. Якщо нежить має алергічне походження, то без застосування антигістамінних, а іноді і гормональних препаратів не обійтися. У ситуації з вазомоторним нежитьом часто буває складно знайти причину, тому лікареві допомагає ретельний аналіз оточення дитини, його взаємин з батьками, педагогами та однолітками. Якщо причина вазомоторного риніту в стресі, який відчуває дитина, то необхідна консультація невролога, який призначає заспокійливі засоби.

Дуже ефективним і дієвим методом в лікуванні нежитю є фізіотерапія:

 1. Рефлексотерапія — комплекс заходів, в основі яких лежить застосування з лікувальною різних, головним чином без ліків, фізичних факторів впливу на певні точкові ділянки поверхні тіла — припікання, електропунктура, голковколювання, мікроголковколювання і спеціальний точковий масаж.
 2. Ароматерапія — це не тільки ефективне, але і вельми приємне лікування. Адже вплив на організм і хворий ніс здійснюється за допомогою ароматичних масел.
 3. Дихальна гімнастика — комплекс вправ, що сприяє поліпшенню носового дихання.

Профілактика нежитю

Давно відома істина про те, що профілактика — краще лікування, працює і в цій ситуації. Для попередження нежиті у дітей рекомендується:

 • зміцнювати імунітет (загартовування, здорове харчування, правильний режим дня, тривалі прогулянки на свіжому повітрі);
 • використовувати за призначенням лікаря противірусні препарати з профілактичною метою в період епідемії ГРВІ;
 • пройти обстеження і встановити причинний алерген, виключити харчові алергени, влаштовувати часті вологі прибирання в квартирі, усувати те, що може викликати алергічний нежить, використовувати протиалергічні засоби під час цвітіння рослин-алергенів.
 
 
Top