Жиророзчинні вітаміни характеристика і функції

Нашому організму для нормального функціонування потрібні різні типи вітамінів. Існує два основні види вітамінів: водорозчинні і жиророзчинні. В основному ми отримуємо їх з їжею. Але деякі люди потребують додаткового їх прийому шляхом прийняття добавок.

Хоча обидва типи важливі для організму людини, але в цій статті піде мова про жиророзчинні вітаміни, їх роль і значення для збереження здоров’я, а також які вітаміни відносяться до цієї групи.

У одній з наукових робіт, присвяченої ролі вітамінів в людському організмі, прозвучало, що вітаміни дуже потрібні для його нормальної діяльності. І це насправді так, тому що вони беруть (безпосередньо, або в складі набагато складніших з’єднань) участь у будь-якій реакції, спрямованій на здійснення життєвих функцій.

Жиророзчинні вітаміни характеристика і функції

У цих фізичних і хімічних взаємодіях вони виконують роль каталізаторів, регуляторів або прямих учасників процесу. Формулювання про абсолютну необхідність не лише не гіперболізоване, але абсолютно правомочне. Життя будь-якого організму неможливе без групи органічних речовин, що мають специфічні властивості. Їх назва і походить від слова життя, вимовленого на традиційній для медицини латині.

Вітаміни підрозділяють на 2 великих групи: водорозчинні і жиророзчинні, які грунтуються на способі їх засвоєння в організмі. Якщо якусь частину водорозчинних вітамінів здатні самостійно синтезувати людські органи, то жиророзчинні поступають переважно ззовні, і не засвоюються організмом без необхідних компонентів.

Дефіцит або надлишок вітамінів призводить до появи негативних наслідків, тому їх введення слід здійснювати з особливою ретельністю. Треба враховувати ту кількість, яку потрібно для підтримки функціональності клітинних мембран, забезпечення обмінних процесів, стабільного зору, оптимального стану кісткової тканини, м’язів і відвертання передчасного старіння.

Для цього можуть застосовуватися як медикаментозні препарати, що розроблені фармацевтичною промисловістю і продаються в аптеках, так і споживання, продуктів, багатих необхідними вітамінами.

Які жиророзчинні вітаміни їх властивості

Жиророзчинні вітаміни — особливі органічні сполуки, без яких неможлива діяльність будь-якого живого організму. Вони не розчиняються у воді і краще всього поглинаються при вживанні продуктів, що містять жир. Після абсорбції такі вітаміни накопичуються і зберігаються в печінці і жирових тканинах нашого тіла. Звідти вони і поступають, коли в них з’являється необхідність, а відбувається це практично постійно.

Для щоденного циклу їх потрібно невелику кількість, яку можна легко відновити при правильному врегулюванні харчового раціону.

В порівнянні з вітамінами водорозчинної групи, цих вітамінів не так багато. Існує чотири типи жиророзчинних вітамінів, до яких відносяться:

 • Вітамін А
 • Вітамін D
 • Вітамін Е
 • Вітамін К

Кожен тип жиророзчинного вітаміну сприяє різним функціям організму.

За хімічними властивостями кожен з вітамінів є окремою сполукою:

 • Вітамін А (ретинол) — одноатомний спирт, з двома вітамерами;
 • Вітаміни групи Д — стерини;
 • Вітамін Е — токофероли;
 • Вітамін К- хінон, що має бічний ізопреноїдний ланцюг.

До біологічних властивостей вітамінів можна віднести:

 • Здатність розчинятися в жирах: особливість резервного накопичення у внутрішніх органах (депонування для подальшого застосування);
 • Зміст в продуктах рослинного і тваринного походження (зовнішній шлях поповнення резервів організму, що виснажилися);
 • Участь в підтримці цілісності клітинних мембран;
 • Взаємодія із стероїдними гормонами;
 • Переважне виведення з організму через сечу;
 • Негативний вплив на організм у разі надлишку і дефіциту;
 • Володіння індивідуальними особливостями, незважаючи на об’єднання в групу по здатності розчинення ліпідними сполуками (вітамін К, на відміну від інших, утворює коферменти).
 • Деякі жиророзчинні вітаміни все ж здатні вироблятися безпосередньо в людському організмі.
 • Вітамін А синтезується при розпаді каротину і каротиноїдів (провітамінів).
 • Філохінони (вітамін К) виробляються певними видами кишкової мікрофлори
 • Вітамін D виробляється в шкірі людини під впливом сонячних променів.

Нещодавно вченим вдалося синтезувати водорозчинний вітамін, тому в деякі наукових товариства розглядають питання про виключення речовини з такими нехарактерними відмінностями з жиророзчинної групи.

Функції жиророзчинних вітамінів

Жиророзчинні вітаміни об’єднані в групу за однією загальною ознакою — для того, щоб організм людини міг їх засвоїти і спожити на власні потреби, вони повинні взаємодіяти з жирними підставами. На цій ознаці і базується класифікація Міжнародного біохімічного союзу, в яку, після узагальнення результатів проведенних наукових досліджень, включені:

 • Вітамін А — ретинол, дегідроретинол;
 • Вітаміни групи Д — ламістерол, ергокальциферол, холекальциферол, дигидроергокальциферол, ситокальциферол, стигма-кальциферол;
 • Вітамін Е — альфа-, бета-, гамма-токофероли, токотриеноли;
 • Вітамін До — филохиноны, менахинон.

Їх загальними функціями визнаються безперечні антиоксидантні властивості, вплив на функціональність практично усіх систем організму:

 • На ендокринну (участь у відтворенні гормонів і регулюванні діяльності ендокринних залоз)
 • Імунну;
 • Опорно-рухову;
 • Серцево-судинну;
 • Нервову.

Безперечна прерогатива належить цим вітамінам в нервово-м’язових функціях. Раніше до неї відносили і вітамін F, проте МБС відніс його виділення в групу застарілих, а певні біохімічні школи вважають умовним поняттям.

Група жиророзчинних органічних речовин бере участь в:

 • Процесах зростання і старіння;
 • Природному метаболізмі;
 • Формуванні скелета і регенерації кісткової тканини;
 • Виведенні з організму токсинів і шлаків;
 • Здійсненні дітородної і репродуктивної функції;
 • Внутрішньоутробному розвитку плоду;
 • Процесах здатності згущення крові і кровотворенні;
 • Нормалізації діяльності внутрішніх органів;
 • Забезпеченні функції зору і так далі.

Прийом вітамінів цієї групи здійснюється організмом переважно у складі певних продуктів, багатих вітамінами. Дефіцит їх зустрічається набагато рідше, ніж надлишок, саме завдяки такій щасливій особливості. Іноді можливий і недолік, який у багатьох випадках пов’язаний з соціальною групою проживання пацієнта і його фінансовим положенням.

Нерідко зустрічаються і зворотні явища — пристрасть до ЗОЖ, вегетаріанство, релігійні переконання і строгі пости, схуднення і професійна необхідність підтримки неприродної худорби — усе це чинники, продукти, що примушують виключати з раціону, необхідні для підтримки нормальної життєдіяльності і створюючі проблеми із здоров’ям.

У таких випадках медики рекомендують вітамінні комплекси, які призначаються по зовнішніх симптомах вітамінного дефіциту.

Жиророзчинні вітаміни характеристика і функції

Коротка характеристика жиророзчинних вітамінів

Наявність загальних властивостей і функціональних обов’язків не означає, що вітаміни жиророзчинної групи дуже схожі між собою. Це органічні речовини, різні за біологічними і хімічними властивостями (окрім розчинності в ліпідних підставах) і потрібні організму для різних процесів.

Вітамін А або Ретинол

Прекрасно розчиняється, накопичується у багатьох сегментах організму, починаючи з яєчників і насінників і закінчуючи спинним мозком і серцем. Його дефіцит призводить до функціональних збоїв щитовидної залози, катастрофічного погіршення зору, ламкості нігтів і волосся, втрати слуху і старіння шкіри.

Вітамін А використовують в терапії алергічних проявів, при його недоліку можуть прогресувати інфекційні збудники органів слуху, а надлишок викликає нудоту, шкірний висип, набряклість і облисіння.

Характерний вид людини з дефіцитом ретинолу у хронічних алкоголіків. Вітамін не накопичується в організмі, а алкоголь сприяє його посиленому виведенню.

Заповнювати дефіцит можна печінкою, рибними продуктами, перепелиними яйцями, жирними молочними продуктами. З рослинних продуктів можна вживати — шпинат, моркву, черемшу, щавель, манго, болгарський перець.

Вітаміни групи Д

Ламістерол, ергокальциферол, холекальциферол, дигидроергокальциферол, ситокальциферол, стигма-кальциферол — відповідають за зростання і формування скелета, регенерацію кісткової тканини, допомагають засвоєнню кальцію і фосфору.

Особливо важливий для дітей в період інтенсивного зростання і розвитку. Недостатність у організмі може привести до патологій опорно-рухового апарату. Його дефіцит — предмет особливої уваги педіатрів, (особливо у малюків) і ортопедів — при хворобах хребта і суглобових патологіях.

При дефіциті цього вітаміну рекомендують включити у своє живлення морепродукти (печінка жирних морських риб), сир з великим відсотком жирності, сирі яєчні жовтки, вершкове масло. Петрушка, салат із зелені кульбаби, вівсянка містять його в значно меншій мірі, що і провокує поширеність дефіциту вітаміну Д у вегетаріанців.

Вітамін Е або Токоферол виводить шлаки і токсини, захищає від згубних ендогенних і екзогенних чинників — радіоактивного випромінювання, отруєння солями важких металів, зловживання лікарськими препаратами, отруйних і токсичних речовин.

Відповідає за стан стінок судин, артеріальний тиск, збереження вітаміну в сітківці очей, дітородні функції і стан репродуктивних органів.

Призначається при хворобі Альцгеймера, шкірних і очних хворобах, цукровому діабеті і вагітності (для нормального розвитку плоду).

Надлишок може провокувати токсикоз, передчасне старіння, психози і депресії, імпотенцію.

Рекомендовані продукти — олії з насіння рослин і горіхів (льон, соя, бавовна, кукурудза, соняшник, оливки).

Вітамін К(Філохінони)

Виводять з організму токсини біологічних процесів, відповідають за здатність згущування крові, частково виробляються організмом.

Вітамін К не зберігається у великій кількості в організмі, як вітамін А або D. Це може привести до того, що людина дуже швидко починає відчувати його дефіцит.

Джерела поповнення — капуста, зелений горошок, брокколі, помідори, молочні продукти, свиняча печінка.

Жиророзчинні вітаміни відіграють важливу роль в підтримці загального здоров’я людини.

Важливо контролювати кількість кожного вітаміну, щоб уникнути недостатності чи передозування. Як дефіцит, так і надлишок, можуть викликати побічні ефекти, які можуть потребувати надання медичної допомоги.


Перед початком прийому вітамінів людина повинна звернутися до лікаря за консультацією. При правильному і збалансованому харчуванні, прогулянках на свіжому повітрі, руховій активності і здоровому організмі природний баланс вітамінів в організмі підтримується самостійно.

 
 
Top